Özellikle kadınların korkulu rüyası haline gelmiş olan hastalıklardan biride Meme Kanseri olup, fakat korkmak, endişelenmek yerine erken teşhis ile tedavisi %90 başarıya ulaştığını bilmelisiniz. Hemen hemen tüm kadınların meme kanseri riski taşıdığını bilmeli ve belirli süreçlerde meme kanseri taraması yaptırmalısınız.

Kadınlarda Meme Kanseri

Meme Kanseri Riski Taşıyanlar!
Bir çok hastalık gibi genetik olan meme kanseri annenizde böyle bir hastalık olması, tedavi olmuş olması sizi diğer kadınlara göre daha riskli hale getirecektir. İlerleyen yaş yine meme kanseri riskini artırmakta olup, bunun dışında 30 yaşından sonra çocuk sahibi olanlar ile yeterli süreçte çocuk emzirmeyen anneler risk altındadır. Aynı şekilde normalden erken yaşta adet görmeye başlayanlar ile 55 yaş ve sonrası menopoz dönemine giren kadınlar yine daha fazla risk taşımaktadır. Aynı şekilde çok fazla doğum kontrol hapı kullanan ve alkol kullanımı olan kadınlar bu riski daha fazla taşımaktadır.

Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır?
20’li yaşlardan sonra ortaya çıkan meme kanseri riski 3 temel muayene yöntemi ile tanı konmaktadır. Bunların en basit yöntemi evde yapılanı olup, her ay düzenli olarak uygulamanız gerekir. Bunun dışında 1 ile 3 yılda bir defa doktor tarafından yapılması gereken muayene işlemi dışında Mamografi (Neme Röntgen) cihazı ile yapılan görüntüleme ile meme kanseri tanısı konmaktadır.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?
Tüm kadınların özellikle bu noktaya dikkat etmelerini rica ediyorum. Meme kanseri belirtileri arasında en dikkat çekici bulgu genellikle ağrısız ve zamanla büyüme eğiliminde olan bir kütlenin ortaya çıkmasıdır. Genelde kadınlar elleri ile memelerini kontrol ettiklerinde anormal bu durumu kolayca fark edebilirler. Bu kütle bazı durumlarda ağrıya neden olduğu söylenebilir. Bunun dışında memede şişlik, tahriş ve kaşıntı nadir olarak görülen belirtiler olup, akıntı ve ağrılar ise meme kanserinin ileri düzeyde olduğunu göstermektedir.

(Elle Muayene) Evde Meme Kanseri Kontrolü Nasıl Yapılır?
20 Yaş ve üzeri tüm kadınların her ay yapması gereken bu uygulama için belirli bir dönem olup, adet döneminin başlangıcından 7-10 gün yani son günlerine doğru parmaklarınızla kontrol etmeniz gerekir. kontrol esnasında şişlik, yumru ve ödem gibi bir durum tespit etmeniz halinde 10-15 gün süre içerisinde o durumun geçip, geçmediği takip edilir, geçmemesi ve büyümesi halinde kanser şüphesi ile doktora başvurmanız gerekir. Ama endişe etmeyin elle kontrol sonucu muayeneye gelen kadınların %80’i kanser olmadığı anlaşılmaktadır. Kesin teşhis için Biyopsi yada Mamografi çekimi gerekmektedir.

Mamografi (Meme Röntgeni)
Evinizde yaptığınız elle kontrol sonucu anormal bir durum tespit ettiğinizde mutlaka bir hastaneye müracaat etmelisiniz. Dahiliye (İç Hastalıkları) uzmanına randevu alarak muayene işlemi, gerek görülmesi halinde ise Mamografi çekimi yapılmaktadır. Meme kanseri teşhisinde halen en etkili yöntemlerden biri olan Meme Röntgeni bir çok yerde ücretsiz yapılmaktadır. Buna öncülük eden kurumlardan biride Avon olup, Avon Meme Kanseri İle Mücadele kapsamında Türkiye’nin bir çok yerinde ücretsiz meme kanseri taraması yapılmaktadır. Meme kanseri ile mücadele eden Avon Türk Kanser Derneği ve Medical Park hastaneleri ile işbirliği yapılmaktadır. Günümüze kadar binlerce kadına Mamografi taraması yapılmıştır.

Meme Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?
Kanserli kütle çok küçük bir doku iken zamanla büyüme ve yayılma sürecine girmektedir. Meme kanseri tedavisi bu kapsamda ele alınıp, kanser hücresinin büyüklüğüne göre gelişmiş tedaviler uygulanmaktadır. 1cm altındaki hücrelerde Radyoterapi ve Hormononoterapi yöntemi uygulanırken, daha ileri vakalarda ise Kemoterapi yöntemi uygulanmaktadır. Bu tedavilerin amacı kanserli hücreyi küçültmek ve memeyi korumak amaçlıdır. Doktor seçimi oldukça önemli olup, yeterli tecrübeye sahip olmayan hekimler uğraşmamak için memeyi alma seçeneğini uygulamaktadır.

Meme Kanseri Evreleri Yavaş İlerler!
Bu diğer kanser türlerine göre daha masum olup meme kanserleri evreleri önlem almak ve tedavi olmak için yeterli zaman tanımaktadır. Meme kanseri hücresi 1cm büyüklüğe ulaşmak için 5 ile 7 yıl süreye ihtiyaç duymaktadır.

Meme Kanserinden Nasıl Korunulur?
Bir çok hastalıkta olduğu gibi meme kanseri de alınacak korunma önlemleri ile hayatımızdan tamamen uzak tutmuş olabiliriz. Bunun için hayatımızda alkol ve sigaraya yer vermemeliyiz. Aynı şekilde sağlıklı ve dengeli beslenme ile fazla kilo probleminden kurtularak günlük hayatta egzersiz ve spor faaliyetlerini olmazsa olmaz haline getirmeliyiz.

Avon Meme Kanseri İle Mücadele Projesi
130 Yıllık bir firma olan Avon kadınların güzelliğine verdiği önemi aynı şekilde sağlık konularında da göstermektedir. Avon Meme Kanseri İle Mücadele kapsamında Türk Kanser derneği ile işbirliği yapmaktadır. Bunun dışında bir çok hastaneye Mamografi Cihazı bağışlayan Avon sürekli yeni etkinlikler ile karşımıza çıkmaktadır.

Meme Kanseri İle Mücadele Ürünleri (Destek Ol)
Ürünlerini sadece katalog üzerinden satan Avon bazı ürünleri kanserle mücadele kapsamında geliri Türk Kanser Derneğine bağışlanmaktadır. Bu kapsamda belirli ürünler olup, https://kozmetik.avon.com.tr/arama/sonuclar/?q=Meme+Kanseri&as_values_059= yandaki linke tıklayarak bu ürünleri görebilir, sizde meme kanseri ile mücadele için bir ürün alarak destek olabilirsiniz. Bu ürünlerden Avon yada temsilciler kazanç elde etmemektedir.

Avon Pembe Hareket Uygulaması
18 Yıldır Türkiye’deki kadınlara destek olan Avon Pembe Hareket Uygulaması ile yeni bir uygulama başlatmış olup, kadınları hareket etmeye, spor yapmaya davet ve teşvik eden Avon Pembe Uygulama aynı zamanda Kanserle Mücadele için maddi destek sağlıyor. Şimdi yapılması gereken akıllı telefonunuza Avon Pembe Hareket uygulamasını indiriyor ve yürümeye başladığınızda bu programı çalıştırıyorsunuz. Yürünen her km başına Avon Türk Kanser Derneğine kanserle mücadele için 1 TL bağışlamaktadır.

Yorum yapılmamış

*