Avon’a Borcum Varmı, Nasıl Öğrenebilirim?

Dünya’nın en çok kazandıran kozmetik markası bazı arkadaşlarımızda maalesef sıkıntılara neden olmaktadır. Dikkatsizlik yada unutkanlık bazen pahalıya patlayabiliyor. Örnek unutulan 5-10 TL gibi bir borç aylar yıllar sonra karşınıza katlanmış ve hatta yasal sürece girmiş olarak çıkabilmektedir. Böyle bir sorunla yaşamamanız için temsilcilerin ne yapması gerektiğini ele alacağız.

Avon Temsilci Borcu

Temsilcinin Avon’a Nasıl Borcu Olabilir ki
Özellikle aramıza katılmak isteyen ve yeni katılan arkadaşların merak ettiği husus temsilcinin nasıl borçlu olacağıdır. Değerli arkadaşlar 2015 yılına kadar temsilci olmak için tek seçenek takım öncüleri ile form doldurarak yapılıyordu. Bu şekilde temsilci olan arkadaşlarımız belirli bir limite kadar ürün alıp, ödemeleri ise ürünleri müşterisini teslim edip, parasını aldıktan sonra sipariş durumuna göre 15 ile 30 gün içinde ödemektedir. Bazı arkadaşlar aldıkları ürünlerin ödemelerini ya hiç yapmıyor, yada bir kısmını yapmıyor. Son ödeme günü gelen ödemelere 2,90 TL’den az olmamak üzere faiz işletilmeye başlamaktadır. İşte arkadaşlar Avon’a borçlanma genelde bu şekilde olsa da tek sebebi bu değildir.

Tüm Koliyi İade Edenler Borcunuz Olabilir
Bazı hanımlar eşlerine danışmadan bu işe girmekte ve eşinin haberi olması halinde huzursuzluk çıkmaktadır. Temsilci hanım arkadaşımız gelen kargoyu kabul etmemekte yada tüm koliyi aynen olduğu iade etmektedir. Bu ürünleri almasanız bile yeni uygulama ile 10 TL kargo ücreti yansıtılmaktadır. Yani ben hiç bir ürün almadım, o nedenle ödemem olmaz diye düşünmeyin. Mutlaka bu ücreti takip etmeli ve ödemelisiniz. Daha sonra yine faiz vs ile karşınıza çıkabilmektedir.

İade Edilmesi Gereken Hediyelere Dikkat
Biliyorsunuz ki Avon sadece kazanç sağlamakla sınırlı kalmadan aynı zamanda her kampanya belirli bir limit üzerinde satış yapmanız halinde sizlere çeşitli hediyeler vermektedir. Fakat siz yada müşterinizin memnun kalmayarak iade ettiği ürünler nedeniyle toplam satışınız hediye için gerekli limitin altına düşebilmektedir. Bu durumda kazandığınız hediyeyi de iade etmeniz gerekir. Aksi halde o hediyenin maddi değeri size borç olarak eklenir. Bazen böylesi durumlarda dolayı temsilcinin geride borcu kalmaktadır.

Avon’a Borcum Var mı Nasıl Öğrenebilirim?
Örnek 100 TL ve üzeri aldığım ürünün son ödeme tarihi geçmesine rağmen ödemedim, yada sisteme eklediğim kredi kartımda sorun nedeniyle çekim yapılamadı. Sorun ne olursa olsun, Avon size ödemenizin geçtiğine dair kısa mesaj, e-mail gibi iletişim araçları ile bilgi vermektedir. Aynı şekilde temsilci paneline girdiğinizde size özel uyarı penceresi karşılamaktadır. Son ödeme tarihi geçtiği ilk gün 2,90 TL’den az olmamak kaydı ile faiz işletilmeye başlar. Günlük %5 gibi bir faiz uygulanmakta olup, ödemeniz gereken rakama göre borcunuz artmaktadır.

Çünkü Faiz Bir Sonraki Faturaya Yansır
Örnek ben aldığım 100 TL’lik ürünün faturasını 10 gün geç ödedim ve artık bu işi yapmayacağım diyerek sipariş vermedim. İşte burada dikkatli olmanız gerekir. Sizin o geç ödediğiniz 10 günlük gecikmenin faizi bir süre sonra karşınıza borç olarak çıkabilmektedir. Çünkü sipariş vermeniz halinde faturanıza ürün dışı bedeller olarak 10 günlük gecikmenin faizi eklenecektir.

Müşteri Hizmetlerini Merkezini Arayın
Temsilciliği aktif olan arkadaşlara genelde yukarıda belirttiğim kanallarla bilgilendirme mesajları gönderilmektedir. Aktif olmayan arkadaşlar ise mutlaka Avon Müşteri Hizmetleri Merkezini hafta içi mesai saatleri içerisinde arayarak ödenmemiş faturası yada borcu olup, olmadığını öğrenmelidir.

Aman Bir Şey Olmaz Demeyin
Özellikle kendiniz için ürün alırken ihtiyacınız olmayan ve fazla ürün almaktan kaçının. Satış için aldığınız ürünlerin parasını müşteriden zaten alıyor ve kendi kazancınızı çıkararak ödemeniz gereken miktarı Avon’a ödüyorsunuz. Genelde sıkıntı temsilcilerin kendileri için aldıkları ürünleri ödeyememe ile başlamaktadır. Sakın bana birşey olmaz demeyin bir gün kapınıza mahkemeden kağıt gelir. Allah muhafaza siz ve aileniz ciddi sıkıntıya girebilir.

Avukat ve Haciz Durumu Olabilir
Belirli bir gecikmeden sonra ise durum maalesef hukuki yollara yansımaktadır. Tabi bu bir kaç gün gecikme ile olmaz. 3-5 Ay gibi bir süre tanınmaktadır. Bu süreç sonrasında da ödenmeyen borçlar için Avon’un avukatları devreye girerek haciz işlemleri başlatmaktadır. Aman değerli arkdaşlar bu aşamaya geldiğinizde 100 TL olan borcunuz mahkeme, avukatlık masrafı vs derken bir kaç kat daha artmaktadır.

Aman arkadaşlar ne yapın edin borcunuzu ödeyin. Çünkü işin içine avukat, mahkeme girdiğinde huzurunuz hepten kaçacaktır. Arkadaş, dost ve akrabalarınıza borçlanın sıkıntıdan kurtulun. Tabi borcunuzu ödemek için kredi vs bulaşmayın çünkü daha zor durumlara düşmeniz muhtemeldir.


Yazar: Avon Satış Lideri Mustafa Gövercin
Güncelleme tarihi: 29 Ocak 2019 — 08:01
704 Yorum Yorum yap
 1. Arkadaşlar 358 lira avona yatirmam gereken tutar vardı 360 lira yatirdim ve şuan avon sayfasında hala 1 40 lira odemem gereken tutar yazıyor acaba bu ücrete faiz işler mi

  1. Burcu: Ödeme tarihi geçmiş her ücrete gecikme faizi işler

 2. Benim 10 aydır odeyemedigim bi borcum var avona 154 lira idi şimdiye kadar ne kadar faiz işlemiştir

  1. Penbegül: Bir noktadan sonra sadece faiz ile sınırlı kalmayıp, yasal süreç başlatılmaktadır. Detaylı bilgi için müşteri hizmetlerini arayınız. Sizden ricam hısım akraba birinden borç olarak ödemenizdir. Yoksa avukat vs masrafı derken bir kaç katına çıkacaktır.

 3. iyi günler benim avona 450 tl kadar borcum vardı 2 ay gecikmiş faiz ücreti ne kadar olmuştur

  1. Sabriye: %5 gibi günlük faiz uygulanmakta olup, detaylı bilgi için müşteri hizmetlerini arayınız.

 4. Sokakta broşür dağıtan bir temsilci beni avona üye yaptı, bir hafta kadar sonra bir koli gelmiş adıma. Kargodan aldım. Ben hiçbir şeklide sipariş vermemiştim. Ne kadına dedim bana mal gönderin diye nede kendim sipariş ettim. Koliyi aldım. 97 tl fatura çıktı birde bir sürü malzeme. Ben ayrıntıyı sonradan fark ettim 14 gün içinde iade edilebildiğni öyle durup duruyordu, geri de almıyorlar bende borcu ödemedim. Çok sinirlendim. Benim adıma sipariş vermiş. Ödemeyede hiç niyetim yok. Mesaj filan gelmedi kaç zamandır, bir sıkıntı olur mu acaba?

  1. Merhaba: Avon iade süreci 14 değil 40 gündür. Koliyi geri iade ederek bu hukuksuz işlemi yapan takım öncüsünü Avon’a bildiriniz. Hakkında yasal işlem yapılması gerekir.

 5. merhaba benim ödemem gereken ücret 201.98 liraydı fakat ben 201 lira ödedim. Bu durumda ne olur?

  1. Tuğba: Kalan borca faiz işletilir. Bunu yapan insan değil bilgisayar yazılımıdır.

 6. Merhabalar bundan 7 gun önce icra takıpı baslatılcak dendı 450 di ve ben anca bır hafta sonra öduyebildim ve sıstemıme giremiyorum sizce icra takibinden dusucekmı yoksa hala devam mı edıcek

  1. Ceren: Ödeme yapıldıysa yasal takip durdurulur.

 7. Avona faizle birlikte 700 lira borcum birikmiş 500ünü ödedim son 200ü ödeyemedim mesaj gelip duruyo ama yapacak hiç bişeyimde yok faiz olarak 200 indirim olarak gecer mi lütfen yardım edin

  1. Sena Hanım: Bu konuda Avon Müşteri Hizmetleri ile görüşmelisiniz.

 8. Ben avona üye oldum 3 yıl once, ama bir yıl kadar oldu artik avon yapmiyorum. Avona üyeyken 6 kişiyi daha üye yapıp takım öncüsü oldum. Sipariş vermeyince benim uyeliklerimden düştüler haliyle. Şimdi onların borçları var mi yok mu göremiyorum bilgide verilmiyo. Onlari uye yapmistim ama siparislerini bana veriyolardi ben giriyordum. Şimdi borçlarını ogrenemiyorum uyeliklerinide iptal edemiyorlar. Faiz durumu bana büyük sorumluluk yüklemiş durumda anliycaginiz. Onlar borçlardan habersiz olcaklar,çünkü onlarda avon yapmiyo artık. Nasil ogreniyim,nasil uyelikler iptal edilsin bilemiyorum. Müşteri hizmetleride sadece kendi bilgilerimi veriyor.benim ve bu 6 kişinin uyeligini tamamen nasil iptal ettirebilirim ?

  1. Sümeyye: Temsilcilerin borçları kendilerini ilgilendirmekte olup, 3 kampanya sipariş vermediklerinde zaten otomatik olarak temsilcilikleri iptal edilir. Borcu olup, olmadığını öğrenmek için Avon Müşteri Hizmetlerini aramalılar.

 9. ya ben surekli fazladan para oduyorum bi bakıyomm gecikmiş borc diyor gercekten hic para kazanamıyorum aksine ben avona para oduyorum

  1. Bahar: Sizde ödeme tarihlerini geçirmeyin. Ödeme zamanı geçen faturalar haliyle faiz işletiliyor.

 10. avona 400 tl borcum vardı 6 ay içinde 2 katına çıkmış tam 850 tl olmuş ne yapmalıyım artık yapacak hiçbirşeyim yokmu? borç birde annemin üzerine ve haberi yok.

  1. Sinem: Avon müşteri hizmetleri ile görüşmelisiniz. Avukat vs masraflarından feragat edebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir