Avon’a Borcum Varmı, Nasıl Öğrenebilirim?

Dünya’nın en çok kazandıran kozmetik markası bazı arkadaşlarımızda maalesef sıkıntılara neden olmaktadır. Dikkatsizlik yada unutkanlık bazen pahalıya patlayabiliyor. Örnek unutulan 5-10 TL gibi bir borç aylar yıllar sonra karşınıza katlanmış ve hatta yasal sürece girmiş olarak çıkabilmektedir. Böyle bir sorunla yaşamamanız için temsilcilerin ne yapması gerektiğini ele alacağız.

Avon Temsilci Borcu

Temsilcinin Avon’a Nasıl Borcu Olabilir ki
Özellikle aramıza katılmak isteyen ve yeni katılan arkadaşların merak ettiği husus temsilcinin nasıl borçlu olacağıdır. Değerli arkadaşlar 2015 yılına kadar temsilci olmak için tek seçenek takım öncüleri ile form doldurarak yapılıyordu. Bu şekilde temsilci olan arkadaşlarımız belirli bir limite kadar ürün alıp, ödemeleri ise ürünleri müşterisini teslim edip, parasını aldıktan sonra sipariş durumuna göre 15 ile 30 gün içinde ödemektedir. Bazı arkadaşlar aldıkları ürünlerin ödemelerini ya hiç yapmıyor, yada bir kısmını yapmıyor. Son ödeme günü gelen ödemelere 2,90 TL’den az olmamak üzere faiz işletilmeye başlamaktadır. İşte arkadaşlar Avon’a borçlanma genelde bu şekilde olsa da tek sebebi bu değildir.

Tüm Koliyi İade Edenler Borcunuz Olabilir
Bazı hanımlar eşlerine danışmadan bu işe girmekte ve eşinin haberi olması halinde huzursuzluk çıkmaktadır. Temsilci hanım arkadaşımız gelen kargoyu kabul etmemekte yada tüm koliyi aynen olduğu iade etmektedir. Bu ürünleri almasanız bile yeni uygulama ile 10 TL kargo ücreti yansıtılmaktadır. Yani ben hiç bir ürün almadım, o nedenle ödemem olmaz diye düşünmeyin. Mutlaka bu ücreti takip etmeli ve ödemelisiniz. Daha sonra yine faiz vs ile karşınıza çıkabilmektedir.

İade Edilmesi Gereken Hediyelere Dikkat
Biliyorsunuz ki Avon sadece kazanç sağlamakla sınırlı kalmadan aynı zamanda her kampanya belirli bir limit üzerinde satış yapmanız halinde sizlere çeşitli hediyeler vermektedir. Fakat siz yada müşterinizin memnun kalmayarak iade ettiği ürünler nedeniyle toplam satışınız hediye için gerekli limitin altına düşebilmektedir. Bu durumda kazandığınız hediyeyi de iade etmeniz gerekir. Aksi halde o hediyenin maddi değeri size borç olarak eklenir. Bazen böylesi durumlarda dolayı temsilcinin geride borcu kalmaktadır.

Avon’a Borcum Var mı Nasıl Öğrenebilirim?
Örnek 100 TL ve üzeri aldığım ürünün son ödeme tarihi geçmesine rağmen ödemedim, yada sisteme eklediğim kredi kartımda sorun nedeniyle çekim yapılamadı. Sorun ne olursa olsun, Avon size ödemenizin geçtiğine dair kısa mesaj, e-mail gibi iletişim araçları ile bilgi vermektedir. Aynı şekilde temsilci paneline girdiğinizde size özel uyarı penceresi karşılamaktadır. Son ödeme tarihi geçtiği ilk gün 2,90 TL’den az olmamak kaydı ile faiz işletilmeye başlar. Günlük %5 gibi bir faiz uygulanmakta olup, ödemeniz gereken rakama göre borcunuz artmaktadır.

Çünkü Faiz Bir Sonraki Faturaya Yansır
Örnek ben aldığım 100 TL’lik ürünün faturasını 10 gün geç ödedim ve artık bu işi yapmayacağım diyerek sipariş vermedim. İşte burada dikkatli olmanız gerekir. Sizin o geç ödediğiniz 10 günlük gecikmenin faizi bir süre sonra karşınıza borç olarak çıkabilmektedir. Çünkü sipariş vermeniz halinde faturanıza ürün dışı bedeller olarak 10 günlük gecikmenin faizi eklenecektir.

Müşteri Hizmetlerini Merkezini Arayın
Temsilciliği aktif olan arkadaşlara genelde yukarıda belirttiğim kanallarla bilgilendirme mesajları gönderilmektedir. Aktif olmayan arkadaşlar ise mutlaka Avon Müşteri Hizmetleri Merkezini hafta içi mesai saatleri içerisinde arayarak ödenmemiş faturası yada borcu olup, olmadığını öğrenmelidir.

Aman Bir Şey Olmaz Demeyin
Özellikle kendiniz için ürün alırken ihtiyacınız olmayan ve fazla ürün almaktan kaçının. Satış için aldığınız ürünlerin parasını müşteriden zaten alıyor ve kendi kazancınızı çıkararak ödemeniz gereken miktarı Avon’a ödüyorsunuz. Genelde sıkıntı temsilcilerin kendileri için aldıkları ürünleri ödeyememe ile başlamaktadır. Sakın bana birşey olmaz demeyin bir gün kapınıza mahkemeden kağıt gelir. Allah muhafaza siz ve aileniz ciddi sıkıntıya girebilir.

Avukat ve Haciz Durumu Olabilir
Belirli bir gecikmeden sonra ise durum maalesef hukuki yollara yansımaktadır. Tabi bu bir kaç gün gecikme ile olmaz. 3-5 Ay gibi bir süre tanınmaktadır. Bu süreç sonrasında da ödenmeyen borçlar için Avon’un avukatları devreye girerek haciz işlemleri başlatmaktadır. Aman değerli arkdaşlar bu aşamaya geldiğinizde 100 TL olan borcunuz mahkeme, avukatlık masrafı vs derken bir kaç kat daha artmaktadır.

Aman arkadaşlar ne yapın edin borcunuzu ödeyin. Çünkü işin içine avukat, mahkeme girdiğinde huzurunuz hepten kaçacaktır. Arkadaş, dost ve akrabalarınıza borçlanın sıkıntıdan kurtulun. Tabi borcunuzu ödemek için kredi vs bulaşmayın çünkü daha zor durumlara düşmeniz muhtemeldir.


Yazar: Avon Satış Lideri Mustafa Gövercin
Güncelleme tarihi: 29 Ocak 2019 — 08:01
657 Yorum Yorum yap
 1. Gec odeme yaptım da faiz ne kadar olmuştur nerden öğrenebilirim

  1. Hürü: Gecikme faizi ödenecek tutara göre değişir. Örnek 100 TL geciken borcunuz olduğunda 15 gün gecikmesi halinde 4-5 TL faiz eklenmektedir.

 2. Merhaba ben cuma günü 15.02 de PTT’de den 95 tl ödeme yaptım ama para hala sisteme düşmemiş dekontu nereye yollamalıyım yardımcı olur musunuz

  1. Gülhan: PTT’den 14:00 sonrası yapılan ödemelerin işleme alınması bir sonraki iş günü mümkün olur. Araya bayram tatili girdiği için maalesef birkaç gün beklemek gerekir.

 3. Ben uzun süredir siteme girmiyorum bu yüzden kullanıcı numaramı bile unuttum bunu nasıl öğrenebilirim

  1. Cansel: Büyük bir ihtimalle iptal olmuştur. Yeniden başvuru yapmanız gerekir. Sitemizden yapabilirsiniz.

 4. Avona 1300 tl borcum var 3 ay dur gecikti odeyemedim 1 ay icerisinde odeyecegim.fakat icralik olur muyum bu sure zarfinda

  1. Gamze: 3,5 ay sonrasında tahsil edilemeyen borçlar maalesef yasal işleme giriyor. Bence daha fazla geçmeden gerekli ödemeyi yapmalısınız.

 5. dün avon borcumu ödedim ama düşme olmamış düşer mi bu

  1. Gurbet: 14:00 sonrası yaptıysanız ödemenin işleme alınması bir sonraki iş günü mümkün olmaktadır.

 6. Avona 5 ay gecikmis 150 tl borcum va.bana faiziyle birlkte odemem icin mesaj geldi.ancak 150 tlyi goruyorum,hem bayram tatilini kapsiyor hen de su an bir siparis vermek istemiyorum borcumu faiziyle birlikte nasil oderim,zaten faiziyle birlikte odememi istiyor ama ben net borcumj goruyorum sadece.

  1. Safiye: 5 Aylık süreçte ortaya çıkan faizi öğrenmek için 0850 250 28 66 numaralı telefonu arayınız.

 7. Mrb postaneden faturanın 1 tl eksik yatırdım hesabım ödenmedi nasıl düzeltmem lazım

  1. Esra: 15 TL’ye kadar olan gecikmiş ödemeler sorun olmaz. Bir sonraki siparişte eksik kalanı da ödersiniz.

 8. sipariş vermediğim halde adıma bir yetkili sipariş girmiş ve ücretini onun ödeyeceğine dair söyledi ama bugün mesaj aldım ve baktım ki borcum var ???????????

  1. Ela: Bir yetkili sipariş girmez. Sadece satış lideriniz girmiştir. Ödeyeceğini söyledi, fakat ödemedi ise önce kendisini uyar, sonra Avon’a bilgi ver çözüm olmazsa savcılığa suç duyurusunda bulun.

 9. 300 lira bir borcum var iki ay odemedim ne kadar faiz olur

  1. Özge: 2 Aylık süreçte yaklaşık 40-50 TL’lik faiz oluşur. İlk olarak normal ücreti ödeyin. Faiz kısmı bir sonraki siparişte görülür.

 10. Eve kağıt geldi 190 tl borcum çıkıyor ama sen o faturami odedim neden acaba

  1. Cansu: Ödeme yaptıysanız ödeme yaptığınız belgeyi, dekontu gönderin. Böylece sorun çözülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir