Avon’a Borcum Varmı, Nasıl Öğrenebilirim?

Dünya’nın en çok kazandıran kozmetik markası bazı arkadaşlarımızda maalesef sıkıntılara neden olmaktadır. Dikkatsizlik yada unutkanlık bazen pahalıya patlayabiliyor. Örnek unutulan 5-10 TL gibi bir borç aylar yıllar sonra karşınıza katlanmış ve hatta yasal sürece girmiş olarak çıkabilmektedir. Böyle bir sorunla yaşamamanız için temsilcilerin ne yapması gerektiğini ele alacağız.

Avon Temsilci Borcu

Temsilcinin Avon’a Nasıl Borcu Olabilir ki
Özellikle aramıza katılmak isteyen ve yeni katılan arkadaşların merak ettiği husus temsilcinin nasıl borçlu olacağıdır. Değerli arkadaşlar 2015 yılına kadar temsilci olmak için tek seçenek takım öncüleri ile form doldurarak yapılıyordu. Bu şekilde temsilci olan arkadaşlarımız belirli bir limite kadar ürün alıp, ödemeleri ise ürünleri müşterisini teslim edip, parasını aldıktan sonra sipariş durumuna göre 15 ile 30 gün içinde ödemektedir. Bazı arkadaşlar aldıkları ürünlerin ödemelerini ya hiç yapmıyor, yada bir kısmını yapmıyor. Son ödeme günü gelen ödemelere 2,90 TL’den az olmamak üzere faiz işletilmeye başlamaktadır. İşte arkadaşlar Avon’a borçlanma genelde bu şekilde olsa da tek sebebi bu değildir.

Tüm Koliyi İade Edenler Borcunuz Olabilir
Bazı hanımlar eşlerine danışmadan bu işe girmekte ve eşinin haberi olması halinde huzursuzluk çıkmaktadır. Temsilci hanım arkadaşımız gelen kargoyu kabul etmemekte yada tüm koliyi aynen olduğu iade etmektedir. Bu ürünleri almasanız bile yeni uygulama ile 10 TL kargo ücreti yansıtılmaktadır. Yani ben hiç bir ürün almadım, o nedenle ödemem olmaz diye düşünmeyin. Mutlaka bu ücreti takip etmeli ve ödemelisiniz. Daha sonra yine faiz vs ile karşınıza çıkabilmektedir.

İade Edilmesi Gereken Hediyelere Dikkat
Biliyorsunuz ki Avon sadece kazanç sağlamakla sınırlı kalmadan aynı zamanda her kampanya belirli bir limit üzerinde satış yapmanız halinde sizlere çeşitli hediyeler vermektedir. Fakat siz yada müşterinizin memnun kalmayarak iade ettiği ürünler nedeniyle toplam satışınız hediye için gerekli limitin altına düşebilmektedir. Bu durumda kazandığınız hediyeyi de iade etmeniz gerekir. Aksi halde o hediyenin maddi değeri size borç olarak eklenir. Bazen böylesi durumlarda dolayı temsilcinin geride borcu kalmaktadır.

Avon’a Borcum Var mı Nasıl Öğrenebilirim?
Örnek 100 TL ve üzeri aldığım ürünün son ödeme tarihi geçmesine rağmen ödemedim, yada sisteme eklediğim kredi kartımda sorun nedeniyle çekim yapılamadı. Sorun ne olursa olsun, Avon size ödemenizin geçtiğine dair kısa mesaj, e-mail gibi iletişim araçları ile bilgi vermektedir. Aynı şekilde temsilci paneline girdiğinizde size özel uyarı penceresi karşılamaktadır. Son ödeme tarihi geçtiği ilk gün 2,90 TL’den az olmamak kaydı ile faiz işletilmeye başlar. Günlük %5 gibi bir faiz uygulanmakta olup, ödemeniz gereken rakama göre borcunuz artmaktadır.

Çünkü Faiz Bir Sonraki Faturaya Yansır
Örnek ben aldığım 100 TL’lik ürünün faturasını 10 gün geç ödedim ve artık bu işi yapmayacağım diyerek sipariş vermedim. İşte burada dikkatli olmanız gerekir. Sizin o geç ödediğiniz 10 günlük gecikmenin faizi bir süre sonra karşınıza borç olarak çıkabilmektedir. Çünkü sipariş vermeniz halinde faturanıza ürün dışı bedeller olarak 10 günlük gecikmenin faizi eklenecektir.

Müşteri Hizmetlerini Merkezini Arayın
Temsilciliği aktif olan arkadaşlara genelde yukarıda belirttiğim kanallarla bilgilendirme mesajları gönderilmektedir. Aktif olmayan arkadaşlar ise mutlaka Avon Müşteri Hizmetleri Merkezini hafta içi mesai saatleri içerisinde arayarak ödenmemiş faturası yada borcu olup, olmadığını öğrenmelidir.

Aman Bir Şey Olmaz Demeyin
Özellikle kendiniz için ürün alırken ihtiyacınız olmayan ve fazla ürün almaktan kaçının. Satış için aldığınız ürünlerin parasını müşteriden zaten alıyor ve kendi kazancınızı çıkararak ödemeniz gereken miktarı Avon’a ödüyorsunuz. Genelde sıkıntı temsilcilerin kendileri için aldıkları ürünleri ödeyememe ile başlamaktadır. Sakın bana birşey olmaz demeyin bir gün kapınıza mahkemeden kağıt gelir. Allah muhafaza siz ve aileniz ciddi sıkıntıya girebilir.

Avukat ve Haciz Durumu Olabilir
Belirli bir gecikmeden sonra ise durum maalesef hukuki yollara yansımaktadır. Tabi bu bir kaç gün gecikme ile olmaz. 3-5 Ay gibi bir süre tanınmaktadır. Bu süreç sonrasında da ödenmeyen borçlar için Avon’un avukatları devreye girerek haciz işlemleri başlatmaktadır. Aman değerli arkdaşlar bu aşamaya geldiğinizde 100 TL olan borcunuz mahkeme, avukatlık masrafı vs derken bir kaç kat daha artmaktadır.

Aman arkadaşlar ne yapın edin borcunuzu ödeyin. Çünkü işin içine avukat, mahkeme girdiğinde huzurunuz hepten kaçacaktır. Arkadaş, dost ve akrabalarınıza borçlanın sıkıntıdan kurtulun. Tabi borcunuzu ödemek için kredi vs bulaşmayın çünkü daha zor durumlara düşmeniz muhtemeldir.


Yazar: Avon Satış Lideri Mustafa Gövercin
Güncelleme tarihi: 29 Ocak 2019 — 08:01
704 Yorum Yorum yap
 1. Ben genellikle Fatura mi yapı kredide ödüyorum ama atm de bozuk para olmadığı için ödeme yapamadım ve ziraat internet bankaciligindan yaptım ama sayfaya hala işlememiş yani borç hala duruyor sıkıntı olur mu??Çok endişeliyim ..

  1. Rabia: 14:00 Sonrası yapılan ödemeler 1 sonraki gün işleme alınır. 24 Saati geçmesine rağmen işleme alınmaması halinde Avon müşteri hizmetleri telefonunu 0850 250 28 66 aramanız gerekebilir.

 2. 100 günü geçen bir borcum var 4 ay olmadı icraya gitmişmiyimdir

  1. Elif: 3,5 ay boyunca ödenmeyen faturalar avukata verilmektedir. Tabii ki icra hemen olmaz. Halen icraya düşmeden borcunuzu ödeme şansınız bulunuyor.

 3. Ben 130₺ lik bi ürün sipariş etmiştim.4 ay geç ödedim.Faiz ne kadar yansır acaba?

  1. Rukiye: Net rakamı göremem ama 4 aylık bir gecikme için minimum 15-20 TL gecikme ücreti alınır.

 4. 1 yıl öncesine dayanan 100 liralık bir borcum vardı müşteri numaramı unuttum ne yapmam gerekiyor

  1. Feyza: 1 Yıl olduğu için temsilciliğiniz ve numaranız iptal olmuştur. Bu durumda 0850 221 10 10 numaralı Avon ürün danışma hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.

 5. Me r a b a benim 2015 den kalan. Borcum var. Nasil odiyebilirim. Irtibat no varmi

  1. Selda: Bunun için Avon müşteri hizmetlerini arayarak bilgi almalısınız. 0850 221 10 10 numaralı hattan bilgi alabilirsiniz.

 6. Avona son odeme tarihi disinda 18 günlük bir gecikme yaptim bu faturaya nasil yansıyacak

  1. Hatice: Son ödeme tarihi geçen ödemelere küçük bir faiz işlemektedir. Bu faiz bir sonraki siparişiniz ile faturaya eklenir.

 7. Toplam bakiye yazma kisimda -75 TL yazıyor bu ne oluyor bilgisi olan. ? Ödemeleri yaptım bu arada ama buna anlam veremedim cari hesap kısmında görünüyor

  1. Merve: -75 TL sizin alacağınız olduğunu göstermektedir. Fazla ödeme ya da iade etmiş olabilirsiniz. Şuan Avon’dan 75 TL’lik ürün alabilirsiniz. Herhangi bir ödeme yapmanız gerekmez.

 8. Merhaba.bir gün gecikmeli fatura ödemem vardı gecikme borcu sadece 3 tl idi.baska borcum yok ondan sonra sipariş vermediğim için ödeyemedim.musteri hizmetlerini aradım sipariş verene kadar borcunuz kalır artmaz dediler.artmamistir degilmi

  1. Mine: 15 TL’ye kadar olan gecikmiş ödemeler (borçlar) yasal anlamda sorun teşkil etmez.

 9. Merhabalar borcumu olupeki olmadığını nasıl öğrenebilirim..iki üç yıl önce 2 lira gibi bi borcum kalmıştı daha sonra beni ne aradılar ne de borç için bisey dediler napmaliyim

  1. Mısra: 15 TL’ye kadar olan borçlar sorun oluşturmaz. Bilgi almak için 0850 221 10 10 numaralı Avon danışma hattını arayabilirsiniz.

 10. İyi günler. Ben 7 8 yıl önce avona üye olmuştum. Temsilci aracılığı ile. O zaman tüm borcumu ödedim alışverişlerimin. Daha sonra 2 3 yıl sonra aradılar beni avon dan borcum olduğunu söylediler. Şuan hatırlamıyorum ne kadar dediklerini 200 civarıydı sanırım. Fakat o benim borcum değil temsilcinin benim adıma yaptığı borçtu. Ürünleri ben almadım. Mağdur olmuştum. Bunu telefonda dile getirdim. Tamam dendi. Size tekrardan dönüş yapılır dendi. Bi iki kere aradım ulaşamadım o numaraya tekrar. Sonra numarayı da kaybettim. Ben onun sonucunu nasıl öğrenebilirim acaba.

  1. Mine: Satış lideriniz sizin yerinize işlem yaptı ise ki yasal değildir. Avon bunu fark eder ve o lidere gereken işlemi yapar. Sonucunu öğrenmek için 0850 250 28 66 numaralı Avon müşteri hizmetlerinden bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir