Avon’a Borcum Varmı, Nasıl Öğrenebilirim?

Dünya’nın en çok kazandıran kozmetik markası bazı arkadaşlarımızda maalesef sıkıntılara neden olmaktadır. Dikkatsizlik yada unutkanlık bazen pahalıya patlayabiliyor. Örnek unutulan 5-10 TL gibi bir borç aylar yıllar sonra karşınıza katlanmış ve hatta yasal sürece girmiş olarak çıkabilmektedir. Böyle bir sorunla yaşamamanız için temsilcilerin ne yapması gerektiğini ele alacağız.

Avon Temsilci Borcu

Temsilcinin Avon’a Nasıl Borcu Olabilir ki
Özellikle aramıza katılmak isteyen ve yeni katılan arkadaşların merak ettiği husus temsilcinin nasıl borçlu olacağıdır. Değerli arkadaşlar 2015 yılına kadar temsilci olmak için tek seçenek takım öncüleri ile form doldurarak yapılıyordu. Bu şekilde temsilci olan arkadaşlarımız belirli bir limite kadar ürün alıp, ödemeleri ise ürünleri müşterisini teslim edip, parasını aldıktan sonra sipariş durumuna göre 15 ile 30 gün içinde ödemektedir. Bazı arkadaşlar aldıkları ürünlerin ödemelerini ya hiç yapmıyor, yada bir kısmını yapmıyor. Son ödeme günü gelen ödemelere 2,90 TL’den az olmamak üzere faiz işletilmeye başlamaktadır. İşte arkadaşlar Avon’a borçlanma genelde bu şekilde olsa da tek sebebi bu değildir.

Tüm Koliyi İade Edenler Borcunuz Olabilir
Bazı hanımlar eşlerine danışmadan bu işe girmekte ve eşinin haberi olması halinde huzursuzluk çıkmaktadır. Temsilci hanım arkadaşımız gelen kargoyu kabul etmemekte yada tüm koliyi aynen olduğu iade etmektedir. Bu ürünleri almasanız bile yeni uygulama ile 10 TL kargo ücreti yansıtılmaktadır. Yani ben hiç bir ürün almadım, o nedenle ödemem olmaz diye düşünmeyin. Mutlaka bu ücreti takip etmeli ve ödemelisiniz. Daha sonra yine faiz vs ile karşınıza çıkabilmektedir.

İade Edilmesi Gereken Hediyelere Dikkat
Biliyorsunuz ki Avon sadece kazanç sağlamakla sınırlı kalmadan aynı zamanda her kampanya belirli bir limit üzerinde satış yapmanız halinde sizlere çeşitli hediyeler vermektedir. Fakat siz yada müşterinizin memnun kalmayarak iade ettiği ürünler nedeniyle toplam satışınız hediye için gerekli limitin altına düşebilmektedir. Bu durumda kazandığınız hediyeyi de iade etmeniz gerekir. Aksi halde o hediyenin maddi değeri size borç olarak eklenir. Bazen böylesi durumlarda dolayı temsilcinin geride borcu kalmaktadır.

Avon’a Borcum Var mı Nasıl Öğrenebilirim?
Örnek 100 TL ve üzeri aldığım ürünün son ödeme tarihi geçmesine rağmen ödemedim, yada sisteme eklediğim kredi kartımda sorun nedeniyle çekim yapılamadı. Sorun ne olursa olsun, Avon size ödemenizin geçtiğine dair kısa mesaj, e-mail gibi iletişim araçları ile bilgi vermektedir. Aynı şekilde temsilci paneline girdiğinizde size özel uyarı penceresi karşılamaktadır. Son ödeme tarihi geçtiği ilk gün 2,90 TL’den az olmamak kaydı ile faiz işletilmeye başlar. Günlük %5 gibi bir faiz uygulanmakta olup, ödemeniz gereken rakama göre borcunuz artmaktadır.

Çünkü Faiz Bir Sonraki Faturaya Yansır
Örnek ben aldığım 100 TL’lik ürünün faturasını 10 gün geç ödedim ve artık bu işi yapmayacağım diyerek sipariş vermedim. İşte burada dikkatli olmanız gerekir. Sizin o geç ödediğiniz 10 günlük gecikmenin faizi bir süre sonra karşınıza borç olarak çıkabilmektedir. Çünkü sipariş vermeniz halinde faturanıza ürün dışı bedeller olarak 10 günlük gecikmenin faizi eklenecektir.

Müşteri Hizmetlerini Merkezini Arayın
Temsilciliği aktif olan arkadaşlara genelde yukarıda belirttiğim kanallarla bilgilendirme mesajları gönderilmektedir. Aktif olmayan arkadaşlar ise mutlaka Avon Müşteri Hizmetleri Merkezini hafta içi mesai saatleri içerisinde arayarak ödenmemiş faturası yada borcu olup, olmadığını öğrenmelidir.

Aman Bir Şey Olmaz Demeyin
Özellikle kendiniz için ürün alırken ihtiyacınız olmayan ve fazla ürün almaktan kaçının. Satış için aldığınız ürünlerin parasını müşteriden zaten alıyor ve kendi kazancınızı çıkararak ödemeniz gereken miktarı Avon’a ödüyorsunuz. Genelde sıkıntı temsilcilerin kendileri için aldıkları ürünleri ödeyememe ile başlamaktadır. Sakın bana birşey olmaz demeyin bir gün kapınıza mahkemeden kağıt gelir. Allah muhafaza siz ve aileniz ciddi sıkıntıya girebilir.

Avukat ve Haciz Durumu Olabilir
Belirli bir gecikmeden sonra ise durum maalesef hukuki yollara yansımaktadır. Tabi bu bir kaç gün gecikme ile olmaz. 3-5 Ay gibi bir süre tanınmaktadır. Bu süreç sonrasında da ödenmeyen borçlar için Avon’un avukatları devreye girerek haciz işlemleri başlatmaktadır. Aman değerli arkdaşlar bu aşamaya geldiğinizde 100 TL olan borcunuz mahkeme, avukatlık masrafı vs derken bir kaç kat daha artmaktadır.

Aman arkadaşlar ne yapın edin borcunuzu ödeyin. Çünkü işin içine avukat, mahkeme girdiğinde huzurunuz hepten kaçacaktır. Arkadaş, dost ve akrabalarınıza borçlanın sıkıntıdan kurtulun. Tabi borcunuzu ödemek için kredi vs bulaşmayın çünkü daha zor durumlara düşmeniz muhtemeldir.


Yazar: Avon Satış Lideri Mustafa Gövercin
Güncelleme tarihi: 29 Ocak 2019 — 08:01
704 Yorum Yorum yap
 1. Temsilci numaramı bilmiyorum o yüzden ödeyemiyorum ne yapacağım

  1. Hande: 0850 250 28 66 numaralı Avon müşteri hizmetleri hattını hafta içi 08.00 ile 20.00 arasında arayarak öğrenebilirsiniz.

 2. Ben mayis ayında bi sipariş verdim 220 tl lik ve kasım 29 yanı bu güne kadar da ödeyemedim hakinda icra dosyaydı açıldığı ve haciz işlemleri başlatıldığı mesajı geldi ne yapmalıyım

  1. Seval: İletişime geçerek ödeme yapmanız gerekir.

 3. Bundan 1 yıl önce 150 TL borcum vardı fakat bugün aradılar avukata verilmiş dosya masrafları falan 500 diyot fakat ben bunu ödeyemem fatura tutarını kabul ederlerr mi ki

  1. Leyla: Hangi kurum olursa olsun alacağı için yasal yollara başvurmaktadır. Borcunuz 150 TL olmasına karşın 1 yıllık gecikme faizi + avukatlık ve icra dairesi masrafları ile 500 TL olması normaldir. Avukat ile görüşerek indirim yapmasını sağlayabilirsiniz.

 4. Slm ben 7 8 yıl önce ödemem gecikmiş ti sonradan bankadan borcum u kapattım aradım dosya kapandı dendi bana kafamda soru işareti var acaba borcum bitmiş midir yardımcı olabilir misiniz üyeliğim abalam adinaydi adres değişikliği oldu herhangi bir borç olsa eve bildirim gelir miydi

  1. Aynur: 7-8 yıl önceki borcunuz kalmış olsa şimdiye çoktan icra takibi başlatılmış olurdu. Tabii ki kafanızdaki soruyu gidermek için Avon müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

 5. Merhaba benim 137 tllik siparişim oldu. Ödemeyi internet uzerinden banka kartıyla yaptım ve bana gelen faturada ödenecek tutar ,00tl yazıyor ama internet sitesinde -137tl yazıyor yani borçlu gözüküyorum galiba. Ne yapmam gerekiyor?

  1. Semih: -137 Sizin ödemenizi gösterir. Ödeme yap kısmından ödenecek fatura olup olmadığına bakabilirsiniz.

 6. 77 tl ödemem var son günü yarı. Ve ben birkaç gğn sonra ödesem soeun olur mu

  1. Rabia: Geciktiği gün kadar gecikme faizi uygulanır. Birkaç gün için bu faiz oranı 4-5 TL gibi bir rakam olacaktır.

 7. Merhaba benim borcum ne kadar kiminle görüşme yapılıyor bu konu hakkında

  1. Kezban: Bunun için Avon müşteri hizmetlerini aramalısınız. 0850 250 28 66 numaralı telefonu hafta içi ve 08.00 ile 20.00 saatlerinde arayabilirsiniz.

 8. İcralık olması için kaç gün geçmesi gerekir acil dönerseniz sevinirim

  1. Hacer: Yaklaşık 3 aylık bekleme süresi bulunuyor. Bu sürede borcun ödenmemesi halinde yasal işlem başlatılıyor.

 9. Benim 12 tl borcum vardi 3 ay odememisim ne kadar faiz gelmistir

  1. Derya: Sipariş giriş ekranından bir ürün ekleyin, son aşamada faizi görebilirsiniz. Siparişi göndermek zorunda değilsiniz.

 10. Merhaba benim borcum 554 tl idi 9 ayın 10 ödemem ferekti bazı olumsuzluklar nedeniyle 11 ayın 2 veya 3 de ödeme yapcam ne kadar faiz öderim

  1. Tuğçe: Temsilciliğiniz devam ediyorsa sipariş girişi ekranından bir ürün ekleyin ve son aşamaya kadar gidin. Son aşamada borcun gecikme faizi ne kadar olduğunu görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir