Avon’a Borcum Varmı, Nasıl Öğrenebilirim?

Dünya’nın en çok kazandıran kozmetik markası bazı arkadaşlarımızda maalesef sıkıntılara neden olmaktadır. Dikkatsizlik yada unutkanlık bazen pahalıya patlayabiliyor. Örnek unutulan 5-10 TL gibi bir borç aylar yıllar sonra karşınıza katlanmış ve hatta yasal sürece girmiş olarak çıkabilmektedir. Böyle bir sorunla yaşamamanız için temsilcilerin ne yapması gerektiğini ele alacağız.

Avon Temsilci Borcu

Temsilcinin Avon’a Nasıl Borcu Olabilir ki
Özellikle aramıza katılmak isteyen ve yeni katılan arkadaşların merak ettiği husus temsilcinin nasıl borçlu olacağıdır. Değerli arkadaşlar 2015 yılına kadar temsilci olmak için tek seçenek takım öncüleri ile form doldurarak yapılıyordu. Bu şekilde temsilci olan arkadaşlarımız belirli bir limite kadar ürün alıp, ödemeleri ise ürünleri müşterisini teslim edip, parasını aldıktan sonra sipariş durumuna göre 15 ile 30 gün içinde ödemektedir. Bazı arkadaşlar aldıkları ürünlerin ödemelerini ya hiç yapmıyor, yada bir kısmını yapmıyor. Son ödeme günü gelen ödemelere 2,90 TL’den az olmamak üzere faiz işletilmeye başlamaktadır. İşte arkadaşlar Avon’a borçlanma genelde bu şekilde olsa da tek sebebi bu değildir.

Tüm Koliyi İade Edenler Borcunuz Olabilir
Bazı hanımlar eşlerine danışmadan bu işe girmekte ve eşinin haberi olması halinde huzursuzluk çıkmaktadır. Temsilci hanım arkadaşımız gelen kargoyu kabul etmemekte yada tüm koliyi aynen olduğu iade etmektedir. Bu ürünleri almasanız bile yeni uygulama ile 10 TL kargo ücreti yansıtılmaktadır. Yani ben hiç bir ürün almadım, o nedenle ödemem olmaz diye düşünmeyin. Mutlaka bu ücreti takip etmeli ve ödemelisiniz. Daha sonra yine faiz vs ile karşınıza çıkabilmektedir.

İade Edilmesi Gereken Hediyelere Dikkat
Biliyorsunuz ki Avon sadece kazanç sağlamakla sınırlı kalmadan aynı zamanda her kampanya belirli bir limit üzerinde satış yapmanız halinde sizlere çeşitli hediyeler vermektedir. Fakat siz yada müşterinizin memnun kalmayarak iade ettiği ürünler nedeniyle toplam satışınız hediye için gerekli limitin altına düşebilmektedir. Bu durumda kazandığınız hediyeyi de iade etmeniz gerekir. Aksi halde o hediyenin maddi değeri size borç olarak eklenir. Bazen böylesi durumlarda dolayı temsilcinin geride borcu kalmaktadır.

Avon’a Borcum Var mı Nasıl Öğrenebilirim?
Örnek 100 TL ve üzeri aldığım ürünün son ödeme tarihi geçmesine rağmen ödemedim, yada sisteme eklediğim kredi kartımda sorun nedeniyle çekim yapılamadı. Sorun ne olursa olsun, Avon size ödemenizin geçtiğine dair kısa mesaj, e-mail gibi iletişim araçları ile bilgi vermektedir. Aynı şekilde temsilci paneline girdiğinizde size özel uyarı penceresi karşılamaktadır. Son ödeme tarihi geçtiği ilk gün 2,90 TL’den az olmamak kaydı ile faiz işletilmeye başlar. Günlük %5 gibi bir faiz uygulanmakta olup, ödemeniz gereken rakama göre borcunuz artmaktadır.

Çünkü Faiz Bir Sonraki Faturaya Yansır
Örnek ben aldığım 100 TL’lik ürünün faturasını 10 gün geç ödedim ve artık bu işi yapmayacağım diyerek sipariş vermedim. İşte burada dikkatli olmanız gerekir. Sizin o geç ödediğiniz 10 günlük gecikmenin faizi bir süre sonra karşınıza borç olarak çıkabilmektedir. Çünkü sipariş vermeniz halinde faturanıza ürün dışı bedeller olarak 10 günlük gecikmenin faizi eklenecektir.

Müşteri Hizmetlerini Merkezini Arayın
Temsilciliği aktif olan arkadaşlara genelde yukarıda belirttiğim kanallarla bilgilendirme mesajları gönderilmektedir. Aktif olmayan arkadaşlar ise mutlaka Avon Müşteri Hizmetleri Merkezini hafta içi mesai saatleri içerisinde arayarak ödenmemiş faturası yada borcu olup, olmadığını öğrenmelidir.

Aman Bir Şey Olmaz Demeyin
Özellikle kendiniz için ürün alırken ihtiyacınız olmayan ve fazla ürün almaktan kaçının. Satış için aldığınız ürünlerin parasını müşteriden zaten alıyor ve kendi kazancınızı çıkararak ödemeniz gereken miktarı Avon’a ödüyorsunuz. Genelde sıkıntı temsilcilerin kendileri için aldıkları ürünleri ödeyememe ile başlamaktadır. Sakın bana birşey olmaz demeyin bir gün kapınıza mahkemeden kağıt gelir. Allah muhafaza siz ve aileniz ciddi sıkıntıya girebilir.

Avukat ve Haciz Durumu Olabilir
Belirli bir gecikmeden sonra ise durum maalesef hukuki yollara yansımaktadır. Tabi bu bir kaç gün gecikme ile olmaz. 3-5 Ay gibi bir süre tanınmaktadır. Bu süreç sonrasında da ödenmeyen borçlar için Avon’un avukatları devreye girerek haciz işlemleri başlatmaktadır. Aman değerli arkdaşlar bu aşamaya geldiğinizde 100 TL olan borcunuz mahkeme, avukatlık masrafı vs derken bir kaç kat daha artmaktadır.

Aman arkadaşlar ne yapın edin borcunuzu ödeyin. Çünkü işin içine avukat, mahkeme girdiğinde huzurunuz hepten kaçacaktır. Arkadaş, dost ve akrabalarınıza borçlanın sıkıntıdan kurtulun. Tabi borcunuzu ödemek için kredi vs bulaşmayın çünkü daha zor durumlara düşmeniz muhtemeldir.


Yazar: Avon Satış Lideri Mustafa Gövercin
Güncelleme tarihi: 29 Ocak 2019 — 08:01
704 Yorum Yorum yap
 1. merhaba uzun bir zaman önce kısa bir süre avon temsilciliği yapıyordum devam etmedim borcum olduğuna dair hatta icra konuları ile ilgili kızıma mesaj gelmiş fakat şöyle bir durum var ben numaramı değiştireli çok oldu ayrıca nasıl oluyor da hem borç çıkıyor hem de kızıma mesaj geliyor yardımcı olur musunuz temsilci numaramı hatırlamıyorum o yüzden girip bakamıyorum da müşteri hattı da farklı yerlere yönlendiriyor

  1. İnci: Avon ürün danışma hattı 0850 221 10 10 numaralı hattan bilgi alabilirsiniz.

 2. Şuanda aktif diyilim acaba borcum varmi hiç yardımcı olurmusunuz

  1. Kader: Borcunuz ya da ödenmemiş faturanız olsa kayıtlı olduğunuz telefona SMS ile bilgi mesajları gönderilir. Arzu ederseniz müşteri hizmetlerini arayarak da öğrenebilirsiniz.

 3. 20 günlük geciktirmem oldu fatura mı normalde bu ay 155 tl ödemem gerekiyor bi daha ki aya kadar faiz devam eder mi yada bu faturayla o faizi de ödetebilirmiyim

  1. Asude: İlk olarak normal ödemeniz gereken faturayı ödersiniz. Faiz bir sonraki siparişe eklenmektedir.

 4. Benim avon borcum vardı. Giriş bilgilerimi hatırlamıyorum ödemeye lide çok oldu. Nerden ne şekilde öğrenebilirim?

  1. Emine: Uzun zamandır sipariş girmediğiniz için bilgileriniz iptal olmuştur. O nedenle 0850 221 10 10 numaralı Avon ürün danışma hattından bilgi almaya çalışınız.

 5. Yaklaşık 1 aydır odemiyorum ne kadar faiz koyulmuştur

  1. Rümeysa: Gecikme faizi ödenecek tutar ve geçen gün sayısına göre değişmektedir.

 6. Benimde 150 lira borcum vardi 2 ay ödeyemedim şimdi 170 lira olmuş avon müşteri hizmetlerini arayip sordugumda diger gün 2 ye kadar yatırmamı söyledi yatırmazsam avukat dosya açarmış o da 800 900 lira olurmuş doğru mh

  1. Aycn: Ödemeler için yaklaşık 3,5 aylık bir bekleme süreci bulunmaktadır. Bu noktadan sonra yasal süreç başlamaktadır. Yasal sürece giren borçlara avukatlık masrafları eklenmektedir.

 7. 12 yıl önce lisedeyken annem adına temsilci olmuştum siparişlerim geldikten sonra alıcılar vazgeçince ürünlerin parasını yatıramamıştım. O zamandan bu zamana hiçbir şey gelmedi ancak bugün annemin yeni telefon numarasına icra takip vs diye mesaj gelmiş. Yıllar yıllar sonra böyle bir şey söz konusu olabilir mi borcun miktarını da bilmiyoruz

  1. Esra: Şirketler alacaklarını bazen tahsilat şirketlerine devretmektedir. Bu nedenle borçlarınız mutlaka bir gün karşınıza çıkabilir. Gelen mesajda avukatlık firmasının iletişim bilgileri yer almaktadır. Oradan ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

 8. İki yıla yakın önce 150 TL fatura borcu var dı farklı sebeplerden dolayı ödeyemedim sonra da unuttum öyle kaldı şimdide öğrenemiyoruz bu konuda yardımcı olur musun faizi ile ne kadar oldu nasıl ödeyeceğim.

  1. Ferhat: Temsilciliğiniz iptal olması nedeniyle artık bilgilerinize ulaşamazsınız. Bu nedenle 0850 221 10 10 numaralı Avon ürün danışma hattından ulaşarak bilgi almayı deneyin.

 9. Bi arkadaş aracılığıyla temsilci oldum sipariş vermek istemeyince ilk ayındır sipariş ver sonra satarsın gibi bişey söyledi fakat kargoyu aldıktan sonra geçirdiğim bi rahatsızlık sonucunda ödemeyi yapamadım ve tamamen aklımdan ne kadar borcum olduğunu nasıl öğrenebilirim

 10. 465 tl borcum var gecikme faizi ile birlikte hacizlik oldum üzerime herhangi bir mal varlığı yok sadece maaş ım var haciz eve mi gelir maaşıma mı gelir

  1. Esma: Maalesef bu konuda yeterli hukuki bilgim bulunmuyor. Borcunuz ödenemeyecek bir rakam değil, lütfen ödeyin ve kurtulun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir