Avon Kozmetik Büyümeye Devam Ediyor

Dünyanın en büyük ve en eski kozmetik markalarından biri olan AVON, 100’den fazla ülkede hizmet verdiğini ve yaklaşık 400 milyon müşteriye ulaştığını belirtmiştim. Kurulduğu ilk günden itibaren ürünlerini doğrudan satış yöntemi ile müşterilerine ulaştırmaktadır. Peki, nedir bu doğrudan satış yöntemi, nasıl yapılır, ne kadar kazandırır? Bu hususa ışık tutmadan önce AVON’UN tarihi geçmişini özetle hatırlatmak istiyorum.

1886 Yılında The California Perfume Company İsmi İle Kuruldu

Evet, arkadaşlar başlıkta da belirtildiği gibi AVON’UN tarihi geçmişi adım adım 1,5 asra yaklaşıyor. 1886 Yılında David McConnel isimli bir girişimci tarafından kurulmuştur. Asıl mesleği kitap satıcılığı olan McConnel kitap satın alan müşterilerine parfüm numunelerinden hediye etmiştir. Kadınların kitaplardan çok parfümlere ilgi gösterdiğini fark etmiş ve daha sonra AVON ismini alacak olan The California Perfume Company şirketini kurmuştur. 1914 Yılına kadar sadece ABD’de faaliyet gösteren firma 1914 sonraki diğer ülkelerde de yer almaya başlamıştır.

Kozmetik sektöründe 132. yılını doldurdu

Avon İsmi Nereden Geliyor?

1939 yılına kadar şirketin ismi The California Perfume Company olarak yürütülmüştür. 1939 Yılına gelindiğinde ise şirketin kurucusu David McConnen şair ve oyun yazarı Shakespeare olan hayranlığını göstermek için şirketin adını Shakespeare’in doğduğu yerin ismi olan AVON olarak değiştirir. Evet, arkadaşlar AVON ismi markadan çok İngiltere’nin ulusal şairi Shakespear’in doğduğu yer olarak bilinir.

İlk Avon Temsilcisi Mrs. Albee Oldu

İlk kurulduğu günden itibaren doğrudan satış yöntemi ile hizmet vermektedir. Bu kapsamda şirketin ilk gönüllü satıcısı Mrs. Albee olmuştur. Şuan dünya genelinde 6 milyondan fazla temsilcisi bulunuyor. Bunların yaklaşık 330 bin kişisi Türkiye’de yaşayan arkadaşlarımızdan oluşuyor. Geçmişteki temsilci sayılarına bakmak gerekirse 1902 yılında 10.000 olan temsilci sayısı 1957 yılında 100.000 – 1972 yılında ise 600.000 kişiye ulaşarak büyük bir güç haline gelmiştir.

Doğrudan satış denince katalog olmazsa olmaz materyallerden biridir. Bunun farkında olan David McConnel ilk AVON kataloğunu 1896 yılında basmıştır. Şuan 100’den fazla ülkede her ülkenin kendi dilinde kataloglar basılmaktadır. Türkiye’de de aynı şekilde her yıl 13 farklı katalog ya da bir diğer adıyla kampanya şeklinde basılmaktadır.

Little Dot AVON’UN İlk Parfümü

Şuan kadınlar ve erkekler için onlarca parfüm markası olduğunu biliyorsunuz. Peki, ilk parfüm markası hangisi olduğunu biliyor musunuz? Cevabını ben vereyim. Little Dot adını verdiğimiz özelliği çiçeksi ve oryantal kokuların ağırlıkta olduğu bir parfümdür. Tabii ki şuan satışta olmadığını belirtmeliyim.

Little Dot İlk parfüm markamız

1906 Yılına Gelindiğinde Reklamlarla Tanıtım Yapılmaya Başlandı

Firmanın çok hızla ilerlediğini söylemeliyim. Kısıtlı imkânlara rağmen büyük işler başardığını görüyoruz. Renkli kataloğun basılmaya başlaması ile birlikte tanıtımlara da ağırlık verilmiştir. Bu kapsamda ilk tanıtım 1906 yılında Good Housekeeping isimli dergiye reklam verilerek başlanmıştır. Gelişen teknolojiyi yakından takip eden firma ilk televizyon reklamını da 1953 yılında yayınlatmıştır. Şuan Türkiye’de her kampanya TV, Radyo ve Bilboard reklamlarını görüyorsunuz. Burada asıl amaç temsilcilerin satışlarına katkı sağlamaktır.

Cilt Bakım Ürünlerinin Üretimine 100 Yıl Önce Başladı

İlk etapta parfüm ve temizlik ürünleri ile başlayan AVON ürün çeşitlerini hızla genişletmeye başlamıştır. Bu kapsamda ilk cilt bakım ürünü markasını 1927’de üretmiştir. Günümüzde birçok marka ile kadınlar, erkekler ve hatta çocuklara özel cilt bakım ürünleri satmaktadır. Özellikle ANEW yaşlanma karşıtı cilt bakımında çığır açtığı söylenebilir.

1971 Yılında Takı Satışına da başladı

AVON’U sadece kozmetik markası olarak görmek yanlış olur. Çünkü kataloglarda günlük hayat ve iş yaşamında gerek duyacağını her şeyi bulabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse moda sayfalarında bir birinden özel takı çeşitleri yanı sıra iç çamaşır ve hatta son moda kıyafetleri de bulabilirsiniz. 400 Milyon dolarlık satışı ile dünyanın en çok takı ürünleri satan markası olmuştur.

1993 Yılında Türkiye Pazarına Girdi

AVON Türkiye’de hizmet vermeye başlaması biraz gecikmeli olduğu söylenebilir. 1993 Yılında Eczacıbaşı ortaklığı ile başlamış olup, 2003 yılı sonrası ise yoluna tek başına devam etme kararı almıştır. Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi Türkiye’de 300 bin ve üzeri temsilci bulunmaktadır. Türkiye pazarına geç girmiş olmasına karşın Türkiye AVON için çok önemli ülkelerden biridir. Bu nedenle geleceğe yönelik yatırımlar devam edecektir.

2005 Yılında AR&GE Laboratuvarı Kurdu

AVON bünyesinde şuan 300’den fazla bilim adamı görev yapmaktadır. Yani ürünlerini %100 sağlıklı ve güvenli diyebiliriz. Bunun sağlamak için 2005 yılında Suffern, New York’ta yüksek teknolojili araştırma geliştirme laboratuvarını kurdu.

New York'ta Geliştirme Merkezi Kuruldu

Türkiye’nin En Sevilen Kozmetik ve Makyaj Markası Seçildi

Kurulduğu ilk günden itibaren hızla büyüyen AVON Türkiye’de en çok bilinen markalar arasında yer almaktadır. Örnek vermek gerekirse yapılan araştırmaya göre her 100 kadından 98’i AVON’U yakından tanımaktadır. Yine yapılan araştırmaya göre 2014 yılında Türkiye’nin en sevilen kozmetik ve makyaj markası oldu.

Sosyal Sorumluluk Projelerine İmza Atıyor               

AVON sadece kozmetik ve kişisel bakım ürünleri satan bir firma değildir. Kadınların sağlık ve güvenliklerini ilgilendiren konularda da yanlarında yer almaktadır. Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında birçok uygulama bulunuyor. Dilerseniz ülkemizde de geçerli olan bu projelere birlikte göz atalım.

Meme Kanseri İle Mücadele: Dünya genelinde her 8 kadından birini ilgilendiren bir hastalık meme kanseri, dikkat edilmediğinde maalesef ölümle sonuçlanmaktadır. Yaşanan ölümleri azaltmak için meme kanseri ile mücadele projesi 1996 yılından beri kesintisiz bir şekilde devam etmektedir. Bugüne kadar 50 binden fazla kadına meme kanseri taraması yapılmıştır. Aynı zamanda birçok hastaneye mamografi cihazı bağışlanmıştır. Türk Kanser Derneği ile birlikte yapılan ortak çalışmada her geçen gün yeni bağışlar yapmaya devam ediyor. Örnek vermek gerekirse 2018 yılında 400 bin TL’lik bağış yapılması planlanmaktadır.

Kataloğun orta kısımlarında pembe sayfa göreceksiniz. Bu sayfada yer alan ürünlerin geliri meme kanseri ile mücadelede kullanılmaktadır. Bu sayfada yer alan ürünlerden ne firma ne de temsilciler gelir elde etmektedir. Bu tür ürünlerin satışını en fazla yapan ilk 3 temsilci her yıl ödüllendirilmektedir.

Aile İçi Şiddete Karşı Mücadele: Avon kadınların sadece sağlığını düşünmüyor güvenlikleri ile de yakından ilgileniyor. Bu kapsamda 2004 yılından beri aile içi şiddetle mücadele ediyor. Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ile birlikte ortak çalışmalara imza atıyor. Evinizde şiddet görüyor ya da şiddet gören birilerini tanıyorsanız hemen 0212 656 96 96 numaralı telefonu aramalısınız.

Ünlü İsimlerle Çalışmaya Devam Ediyor

Türkiye’de dağıtımı yapılan AVON kataloglarında tanıtımlar büyük ölçüde Türkiye’nin yakından tanıdığı ünlü isimlerle yapılmaktadır. Örnek vermek gerekirse bugüne kadar çalıştığımız ünleler arasında Hadise, Engin Altan Düzyatan, Azra Akın ve Burcu Esmersoy gibi isimler bulunuyor. Dünya genelinde ise Fergie, Olivia Wilde, Irina Shayk ve Megan Fox gibi isimler bulunuyor.

AVON Türkiye’den Güncel Gelişmelerle Devam Edelim mi?

Yazını geri kalan kısmında firmanın 1886 yılından bugüne kadar yaşadığı önemli hususlar yer aldı bundan sonra ise önümüzdeki süreçte yaşanan ve yaşanacak hususları tarihe ışık tutmak adına kayıt altına almak istiyorum.

2017 Gurur Yarışını Türkiye Kazandı

AVON hizmet verdiği ülkelerde belirli yarışmalar yapmaktadır. Onlardan biri de gururu yarışı olup, 2017 yılında Türkiye büyük bir başarıya imza atarak birinci oldu. Bu büyük başarıda emeği geçen başta AVON Türkiye satış direktörü Mahmuthan YEKER olmak üzere bölgesel satış sorumluları, satış liderleri ve temsilcilere teşekkür ediyoruz. Şimdiki hedefimiz ise AVON’UN en saygın ödülü olan Flame’i almaktır. En son 2008 yılında Gülay Başaran yönetiminde alınan bu ödülü alacağımıza inanıyorum.

Kapıda Ödeme Uygulaması Hayata Geçti

Türkiye’de 25. Yılını kutlayan AVON temsilci ve müşterileri için sürekli kolaylıklar yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda uzun süredir beklenen bir özelliği kapıda ürün tesliminde ödeme uygulamasını hayata geçirdi. Kredi kartı kullanmak istemeyenler için oldukça ideal bir uygulamadır.

Dilan Çiçek Avon Kataloğundaki Yerini Aldı

AVON’UN tanıtımında yer alan ünlüler arasına oyuncu ve model Dilan Çiçek’te katıldı. Kampanya 4 kataloğu kapak resminde göreceğimiz Dilan Çiçek AVON’UN efsanevi ürünü Perfectly Mat Ruj tanıtımı için kameralar karşısına geçti. %100 mat renkleri ile saatlerce kalıcı etki sağlayan Avon True Perfectly Mat Ruj dudakları kurutmayan ve dağılmayan özel formülü ile kadifemsi doku oluşturur.

2 Yorum Bulunuyor

Soru Sor, Yorum Yap
  1. Yazıyı yazan arkadaşı tebrik etmek gerekir. Çünkü AVON’UN sahibi yazsa bu kadar istekli yazamazdı. 🙂

    1. Nilgün: Teşekkür ederim. İnsanları bilgilendirmek adına bir şeyler karalamaya çalıştım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017