Temsilcilik İptali Nasıl Yapılır?

Avon temsilciliği dünya genelinde yaklaşık 7 milyon insanın yaptığı doğrudan satış yöntemidir. Bilinçli ve özverili bir şekilde yapıldığında her ay düzenli bir gelir + bir birinden özel hediyeler kazanabilirsiniz. Herhangi bir ücret ödemeden yapılan temsilci başvurusu, arzu edildiğinde yine kolayca iptal edilebilmektedir. Temsilcilik iptali için 3 farklı seçenek bulunmaktadır. Dilerseniz hemen bu seçeneklere bakalım.

AVON’A FAX İLE İPTAL DİLEKÇESİ GÖNDERİN

Avon temsilcilerinin iptal isteğini belge ile yapmasını istemektedir. Bunun için boş bir kâğıda Adınız, Soyadınız ve Temsilci numaranızı yazarak devamında temsilciliğimin iptal edilmesini rica ediyorum. Şeklinde yazdıktan sonra 0212 473 12 12 numaralı FAX hattına göndermeniz gerekir. Bu şekilde 2-3 gün içerisinde başvurunuz işleme alınıp, iptal edilecektir.

BÖLGE SATIŞ SORUMLUSU (BSS) YARDIM ALIN

Bir diğer yöntem ise BSS yani sizin bağlı olduğunuz Bölge Satış Sorumlusu ile iletişime geçerek onun iptal işlemlerini başlatmasını sağlayabilirsiniz. BSS Avon’un personeli olup, temsilcilerle ilgili işlemleri yapabilmektedir. Temsilci panelinizden size hangi BSS baktığını ve telefon numarasını görebilirsiniz.

3 KAMPANYA BOYUNCA SİPARİŞ VERMEYİN (Otomatik Olarak İptal Edilir)

Yukarıdaki seçeneklere alternatif olarak ise 3 kampanya boyunca sipariş vermemeniz halinde yine temsilcilik iptali yapılır. Dediğim gibi 3 kampanya hiç sipariş vermediğinizde sistem sizin temsilciliğinizi otomatik olarak iptal etmektedir.

Tekrar Temsilci Başvurusu Yapabilirsiniz

İptal ettirmeniz ya da sipariş vermemeye bağlı otomatik iptallerde hiçbir zaman hak mahrumiyeti yaşanmaz. Temsilci olmaya karar verdiğinizde tekrardan başvuru yaparak dönebilirsiniz. Tabii ki bunun için Avon’a ödenmemiş borcunuz ve bu borca bağlı olarak devam eden yasal süreciniz olmaması gerekir.

Neden İptal Ettirmek İstiyorsunuz?

İnsanlar AVON ve kazanç fırsatlarını sevmesine karşın genelde insan faktörüne bağlı olarak sıkılabilmektedir. Örnek vermek gerekirse satış liderleri, kargo firması çalışanları ya da kazanç sağlamamızda en önemli kaynak olan AVON kullanıcıları yani müşterilerimiz olabilmektedir. Tabii ki sorun ne olursa olsun, ne kadar büyük olursa olsun mutlaka bir çözümü vardır. Bu nedenle en sık karşılaştığım sorunlar ve çözüm önerilerine geçmek istiyorum.

Satış Lideri Kaynaklı Sorunlar

Avon ya da diğer kozmetik firmalarında temsilci olduğunuzda mutlaka bir üstünüz yani lideriniz olur. İlerleyen zamanlarda sizde satış lideri olduğunuzda sizin de direkt bağlınızda temsilcileriniz olur. Onları yönetmek, başarılarını artırmak için çabalamanız gerekir. Çünkü onların satış başarısı arttıkça sizin de gelir oranınız artacaktır. SL haliyle her insanın yapabileceği bir şey değildir. Bu nedenle bazı satış satış liderlerinin hatalı davranışları sonucu temsilcileri kızdırdıkları, küstürdüklerini görüyoruz, duyuyoruz.

İlgisiz Davranan Satış Lİderi: En çok şikâyet aldığım hususlardan biri satış liderimi değiştirmek istiyorum. Çünkü benimle hiç ilgilenmiyor. Evet, arkadaşlar bu durum maalesef en sık karşılaşılan SL şikâyetlerinin başında geliyor. Oysaki başarılı bir SL temsilcileri ile yani ekibi ile sürekli iletişim halinde kalması, onları bilgilendirmesi, eğitmesi temsilci yanı sıra kendi başarısını da artıracaktır. Neden bilmiyorum ama temsilcilik yaparken şuan ismini bile hatırlamadığım SL 2-3 yıl boyunca bana bir selam bile vermemişti. Tabii ki kendi araştırmalarım ile sorun yaşamıyordum.

Satış Lideri Değiştirme İmkânı Maalesef Yok: Temsilciler ilk olarak satış liderini değiştirmek istiyor. Tabii ki Avon’da böyle bir uygulama olmadığı için SL maalesef değiştiremiyorsunuz. Bu durumda temsilciler eski temsilciliğini pasif bırakarak yeni bir isimle anne, baba, eş ya da kardeşinin adına temsilci başvurusu yaparak yeni bir satış lideri ve ekip ile çalışmaya başlıyor. Bu şekilde başarısı artan çok temsilci biliyorum. Örnek vermek gerekirse daha önce temsili ve SL olan 2 arkadaşımız eski takımında kayıt bulamadıkları için satış liderlikleri iptal olmuş, benim takımıma geldiklerinde ise kendileri ile planlı çalışma yaptık ve şuan her birinin temsilci sayısı 100’e yaklaştı. Hem kazanmaya başladılar hem de SL hediyeleri ile daha mutlular. Bize ulaşmak için 0534 468 17 43 numaralı WhatsApp hattına yazabilirsiniz.

Temsilcinin İzni Olmadan İşlem Yapma: Bazı SL arkadaşlarımız maalesef etik ve Avon kurallarını hiçe sayabilmektedir. Temsilcinin izni olmadan sipariş girme işlemini yapmaktadır. Avon yaptığı açıklama ile bunu kesinlikle yasaklamıştır. Temsilcinin izni olmadan hiçbir satış lideri temsilci adına sipariş giremez. Sadece temsilci onay vermesi ile mümkündür. Sizin izniniz ve haberiniz olmadan işlem yapan SL olursa canınızı sıkmak, temsilciliğinizi iptal etmek yerine 0850 210 28 66 numaralı telefondan o satış liderini AVON’a bildirerek ceza almasını sağlayın. Satış Lideri Etik Kuralnamesi incelemek için aşağıda görsele tıklayarak büyük halini görebilirsiniz.

Satış liderlerinin uyması gereken kurallar

Müşteri Bulamama, Satış Yapamama: Bazı iptallerin altında yatan neden ise yeteri kadar başarılı olamama yatmaktadır. Yani ürün satacak müşteri bulamama yatmaktadır. Yaşadığınız yer neresi olursa olsun, tüm Türkiye sizin potansiyel müşterinizdir. Bu işi sadece yaşadığınız yerle sınırlamak yerine İnternet teknolojilerini kullanarak Türkiye genelinde yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak sosyal medya ile başlamalısınız. Facebook, Instegram gibi Avon paylaşımları yapacağınız sayfalar açarak Türkiye’nin her yerinden müşterilere ulaşabilirsiniz. Örnek bir Facebook adresi vermek istiyorum. https://tr-tr.facebook.com/avontemsilcisi34/ Takipçi sayısı yaklaşık 30 Bin kişi yani her yaptığı paylaşım ile binlerce kişiyi potansiyel müşterisi haline getiriyor. Daha sonra işinizi büyüterek İnternet sitesi yaparak daha fazla insana ulaşabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse İstanbul’un Bakırköy ilçesinde hizmet veren bir SL https://www.bakirkoytemsilcisi.com açarak buradan hem temsilci kaydı hem de sipariş bulmaktadır.

Kargonun Geç Gelmesi: Türkiye’de 300 Bin düzeyinde temsilci bulunmaktadır. Kimimiz büyükşehirlerde yaşarken kimilerimiz ilçe, belde, kasaba ve köy gibi küçük yerlerde yaşıyoruz. Bazı yerlerde kargo çalışanlarına bağlı sıkıntılar olduğu görülüyor. Geç ulaşma, ilgisiz davranma vs fakat bunun çözümü temsilcilik iptali ile mümkün değildir. Yaşadığınız yerin kargo şubesi işini aksatıyorsa önce o kargo şirketini arayarak sorunu iletebilir, çözüm olmaması halinde AVON’u arayarak sorunun birde kurumsal şekilde kargo firmasına iletilmesini sağlayabiliriz.

İşi Bırakma

Pe ki Sizin Yaşadığınız Sorun Nedir?

Evet, arkadaşlar en sık karşılaştığım sorunları aktarmaya çalıştım ama sizin iptal nedeniniz farklı olabilir. Ama yazıda da belirttiğim gibi hiçbir sorun çözümsüz değildir. İptal başvurusu yapmadan önce dilerseniz yaşadığınız sorunu sayfanın alt kısmında yer alan form aracılığı ile iletin. Çözüm bulamamamız halinde iptal ettirin.


Yazar: Avon Satış Lideri Mustafa Gövercin
Güncelleme tarihi: 29 Ocak 2019 — 07:41
357 Yorum Yorum yap
 1. hesabimda -1.53 borc gozukuyo kart kullanmiyorum uyelik iptali yaptirmak istiyorum bu sorun olur mu borc birikirmi bunu sildirmek icin tekrar siparis mi vermem gerekiyo

  1. Bahar: -1,53 TL borç değil sizin fazla ödediğiniz anlamına gelir. Daha güvenli olması için 0850 250 28 66 numaralı telefondan teyit ettiriniz.

 2. Avondan müsterı temcilciliğimin iptalını istiyorum.müşteri bulamıyorum bulmakta ıstemiyorum

  1. Leyla: Yazıda temsilci iptalinin nasıl yapıldığı anlatılmaktadır. Bu şekilde yorum yaparak iptal işlemi yapılmıyor maalesef

 3. Nasıl yapacağımı anlamadım fax ne demek nere yazicam

  1. Vildan: Bir A4 kağıdı al üzerine ad, soyad, 8 haneli temsilci numarası ile devamında şu belirteceğim yazıyı yazmalısın. Merhaba Avon Kozmetik yönetimi icra etmekte olduğum temsilciliğimin iptal edilmesi ve durum ile ilgili gelişmelerin tarafıma bildirilmesini rica ederim. Diyerek altına imzanı at, sonra yaşadığın yerde kırtasiyelerde mutlaka FAX hizmeti vardır. Böyle bir yere giderek o yazdığın yazıyı 0212 473 12 12 numaralı hatta FAX çekmek istediğini belirtmelisin.

 4. Üyeliğimi iptal ettirmek istiyorum kaydımı da sildirmek istiyorum

  1. Vildan: Temsilcilik iptali buradan ve bu şekilde yapılmamaktadır. Yapmanız gereken iptal dilekçesi hazırlayarak 0212 473 12 12 numaralı hatta FAX çekmektir. İptal dilekçesine temsilci adı, soyadı, temsilci numarasını yazarak temsilciliğin iptal edilmesini belirten bir cümlelik yazı yazmanız yeterlidir.

 5. Temsilci olarak henüz sipariş vermedim ve üyeliğim bir haftalık müşteri hizmetleriyle görüşsem üyeliğim iptal edilir mi acaba, herhangi bir sıkıntı olmaz değil mi?

  1. Esra: Temsilci iptali için 0212 473 12 12 numaralı hatta iptal dilekçesini FAX olarak göndermeniz gerekir.

 6. Ben avon dan kaydımı silmek istiyom

  1. Asiye: Temsilcilik iptali için 0212 473 12 12 numaralı hatta iptal dilekçesi hazırlayarak FAX çekmen gerekir.

 7. Söylemek istemiyom

  1. Meral: Neyi söylemek istemiyorsunuz?

 8. Merhabalar. hesabımda 0.02 borç gözüküyor. kart da kullanmıyorum nasıl odeme yaparım . veeee üyelik iptali yapıcam borc birikir mi. birikir diye korkuyorum ya . 0.02 kuruş .lütfen yardım

  1. Hilal: 15 TL’ye kadar olan gecikmiş borçlarda sorun olmaz. Tabii ki devam etmek istemiyorsanız. PTT’den 1 TL’lik ödeme yapabilirsiniz.

 9. Biz iki kisi yapiyorduk ben devam etmiyorum ve uyelik benim adima alimdi iptal etmeden uyeligimi onun adina gecirsem olur mu

  1. Esra: Temsilci oluşunuzdan itibaren 11 kampanya geçti ise dilediğiniz kişiye devredebilirsiniz. Bunun için BSS bölge satış sorumlusu bazı belgeler doldurması ve imzalatması gerekir.

 10. Kolay gelsin.Avon üyeliğim daha yeni ama temsilcimi deiştirmek için iptalini istiyorum.Başka bir temsilci için hemen yeniüyelik açabilirmiyim

  1. Esra: Satış liderinizi değiştirme imkanı maalesef bulunmuyor. Temsilcilik iptali sonrası yeniden başvuruyu müşteri hizmetleri ile görüşmek gerekir. Bu sorunun en kolay çözümü aile bireylerinden biri adına yeniden kayıt olmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir