Temsilcilik İptali Nasıl Yapılır?

Avon temsilciliği dünya genelinde yaklaşık 7 milyon insanın yaptığı doğrudan satış yöntemidir. Bilinçli ve özverili bir şekilde yapıldığında her ay düzenli bir gelir + bir birinden özel hediyeler kazanabilirsiniz. Herhangi bir ücret ödemeden yapılan temsilci başvurusu, arzu edildiğinde yine kolayca iptal edilebilmektedir. Temsilcilik iptali için 3 farklı seçenek bulunmaktadır. Dilerseniz hemen bu seçeneklere bakalım.

AVON’A FAX İLE İPTAL DİLEKÇESİ GÖNDERİN

Avon temsilcilerinin iptal isteğini belge ile yapmasını istemektedir. Bunun için boş bir kâğıda Adınız, Soyadınız ve Temsilci numaranızı yazarak devamında temsilciliğimin iptal edilmesini rica ediyorum. Şeklinde yazdıktan sonra 0212 473 12 12 numaralı FAX hattına göndermeniz gerekir. Bu şekilde 2-3 gün içerisinde başvurunuz işleme alınıp, iptal edilecektir.

BÖLGE SATIŞ SORUMLUSU (BSS) YARDIM ALIN

Bir diğer yöntem ise BSS yani sizin bağlı olduğunuz Bölge Satış Sorumlusu ile iletişime geçerek onun iptal işlemlerini başlatmasını sağlayabilirsiniz. BSS Avon’un personeli olup, temsilcilerle ilgili işlemleri yapabilmektedir. Temsilci panelinizden size hangi BSS baktığını ve telefon numarasını görebilirsiniz.

3 KAMPANYA BOYUNCA SİPARİŞ VERMEYİN (Otomatik Olarak İptal Edilir)

Yukarıdaki seçeneklere alternatif olarak ise 3 kampanya boyunca sipariş vermemeniz halinde yine temsilcilik iptali yapılır. Dediğim gibi 3 kampanya hiç sipariş vermediğinizde sistem sizin temsilciliğinizi otomatik olarak iptal etmektedir.

Tekrar Temsilci Başvurusu Yapabilirsiniz

İptal ettirmeniz ya da sipariş vermemeye bağlı otomatik iptallerde hiçbir zaman hak mahrumiyeti yaşanmaz. Temsilci olmaya karar verdiğinizde tekrardan başvuru yaparak dönebilirsiniz. Tabii ki bunun için Avon’a ödenmemiş borcunuz ve bu borca bağlı olarak devam eden yasal süreciniz olmaması gerekir.

Neden İptal Ettirmek İstiyorsunuz?

İnsanlar AVON ve kazanç fırsatlarını sevmesine karşın genelde insan faktörüne bağlı olarak sıkılabilmektedir. Örnek vermek gerekirse satış liderleri, kargo firması çalışanları ya da kazanç sağlamamızda en önemli kaynak olan AVON kullanıcıları yani müşterilerimiz olabilmektedir. Tabii ki sorun ne olursa olsun, ne kadar büyük olursa olsun mutlaka bir çözümü vardır. Bu nedenle en sık karşılaştığım sorunlar ve çözüm önerilerine geçmek istiyorum.

Satış Lideri Kaynaklı Sorunlar

Avon ya da diğer kozmetik firmalarında temsilci olduğunuzda mutlaka bir üstünüz yani lideriniz olur. İlerleyen zamanlarda sizde satış lideri olduğunuzda sizin de direkt bağlınızda temsilcileriniz olur. Onları yönetmek, başarılarını artırmak için çabalamanız gerekir. Çünkü onların satış başarısı arttıkça sizin de gelir oranınız artacaktır. SL haliyle her insanın yapabileceği bir şey değildir. Bu nedenle bazı satış satış liderlerinin hatalı davranışları sonucu temsilcileri kızdırdıkları, küstürdüklerini görüyoruz, duyuyoruz.

İlgisiz Davranan Satış Lİderi: En çok şikâyet aldığım hususlardan biri satış liderimi değiştirmek istiyorum. Çünkü benimle hiç ilgilenmiyor. Evet, arkadaşlar bu durum maalesef en sık karşılaşılan SL şikâyetlerinin başında geliyor. Oysaki başarılı bir SL temsilcileri ile yani ekibi ile sürekli iletişim halinde kalması, onları bilgilendirmesi, eğitmesi temsilci yanı sıra kendi başarısını da artıracaktır. Neden bilmiyorum ama temsilcilik yaparken şuan ismini bile hatırlamadığım SL 2-3 yıl boyunca bana bir selam bile vermemişti. Tabii ki kendi araştırmalarım ile sorun yaşamıyordum.

Satış Lideri Değiştirme İmkânı Maalesef Yok: Temsilciler ilk olarak satış liderini değiştirmek istiyor. Tabii ki Avon’da böyle bir uygulama olmadığı için SL maalesef değiştiremiyorsunuz. Bu durumda temsilciler eski temsilciliğini pasif bırakarak yeni bir isimle anne, baba, eş ya da kardeşinin adına temsilci başvurusu yaparak yeni bir satış lideri ve ekip ile çalışmaya başlıyor. Bu şekilde başarısı artan çok temsilci biliyorum. Örnek vermek gerekirse daha önce temsili ve SL olan 2 arkadaşımız eski takımında kayıt bulamadıkları için satış liderlikleri iptal olmuş, benim takımıma geldiklerinde ise kendileri ile planlı çalışma yaptık ve şuan her birinin temsilci sayısı 100’e yaklaştı. Hem kazanmaya başladılar hem de SL hediyeleri ile daha mutlular. Bize ulaşmak için 0534 468 17 43 numaralı WhatsApp hattına yazabilirsiniz.

Temsilcinin İzni Olmadan İşlem Yapma: Bazı SL arkadaşlarımız maalesef etik ve Avon kurallarını hiçe sayabilmektedir. Temsilcinin izni olmadan sipariş girme işlemini yapmaktadır. Avon yaptığı açıklama ile bunu kesinlikle yasaklamıştır. Temsilcinin izni olmadan hiçbir satış lideri temsilci adına sipariş giremez. Sadece temsilci onay vermesi ile mümkündür. Sizin izniniz ve haberiniz olmadan işlem yapan SL olursa canınızı sıkmak, temsilciliğinizi iptal etmek yerine 0850 210 28 66 numaralı telefondan o satış liderini AVON’a bildirerek ceza almasını sağlayın. Satış Lideri Etik Kuralnamesi incelemek için aşağıda görsele tıklayarak büyük halini görebilirsiniz.

Satış liderlerinin uyması gereken kurallar

Müşteri Bulamama, Satış Yapamama: Bazı iptallerin altında yatan neden ise yeteri kadar başarılı olamama yatmaktadır. Yani ürün satacak müşteri bulamama yatmaktadır. Yaşadığınız yer neresi olursa olsun, tüm Türkiye sizin potansiyel müşterinizdir. Bu işi sadece yaşadığınız yerle sınırlamak yerine İnternet teknolojilerini kullanarak Türkiye genelinde yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak sosyal medya ile başlamalısınız. Facebook, Instegram gibi Avon paylaşımları yapacağınız sayfalar açarak Türkiye’nin her yerinden müşterilere ulaşabilirsiniz. Örnek bir Facebook adresi vermek istiyorum. https://tr-tr.facebook.com/avontemsilcisi34/ Takipçi sayısı yaklaşık 30 Bin kişi yani her yaptığı paylaşım ile binlerce kişiyi potansiyel müşterisi haline getiriyor. Daha sonra işinizi büyüterek İnternet sitesi yaparak daha fazla insana ulaşabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse İstanbul’un Bakırköy ilçesinde hizmet veren bir SL https://www.bakirkoytemsilcisi.com açarak buradan hem temsilci kaydı hem de sipariş bulmaktadır.

Kargonun Geç Gelmesi: Türkiye’de 300 Bin düzeyinde temsilci bulunmaktadır. Kimimiz büyükşehirlerde yaşarken kimilerimiz ilçe, belde, kasaba ve köy gibi küçük yerlerde yaşıyoruz. Bazı yerlerde kargo çalışanlarına bağlı sıkıntılar olduğu görülüyor. Geç ulaşma, ilgisiz davranma vs fakat bunun çözümü temsilcilik iptali ile mümkün değildir. Yaşadığınız yerin kargo şubesi işini aksatıyorsa önce o kargo şirketini arayarak sorunu iletebilir, çözüm olmaması halinde AVON’u arayarak sorunun birde kurumsal şekilde kargo firmasına iletilmesini sağlayabiliriz.

İşi Bırakma

Pe ki Sizin Yaşadığınız Sorun Nedir?

Evet, arkadaşlar en sık karşılaştığım sorunları aktarmaya çalıştım ama sizin iptal nedeniniz farklı olabilir. Ama yazıda da belirttiğim gibi hiçbir sorun çözümsüz değildir. İptal başvurusu yapmadan önce dilerseniz yaşadığınız sorunu sayfanın alt kısmında yer alan form aracılığı ile iletin. Çözüm bulamamamız halinde iptal ettirin.


Yazar: Avon Satış Lideri Mustafa Gövercin
Güncelleme tarihi: 29 Ocak 2019 — 07:41
351 Yorum Yorum yap
 1. Satış sorumluma siparis vermek istiyorum diyorum önümüzdeki hafta siparisi veririm diyor ben yarina mutlaka vermem lazim diyorum seninle ugrasamam diyor ben böyle saygisizlik gormedim. Ürünlerden memnunum fakat bu şekilde çalışmak istemiyorum temsilci değişikliği yada baska biriyle çalışmak istiyorum ne yapabilirim lutfen yardımcı olurmusunuz

  1. Alev: Temsilci iseniz tüm işlemlerinizi kendiniz yapabilirsiniz. Sipariş girişi de buna dahildir. Temsilci numarası ve şifre ile giriş yaparak siparişinizi kolayca girebilirsiniz. Maalesef satış lideri değişikliği mümkün değildir. Dilerseniz aile bireylerinden adına yeniden başvuru yapabilirsiniz.

 2. sayın yönetici 11.6.2018 tarihinde ödenmemiş bir faturam olduğunu belirten bir mesaj aldım ve aynı tarihte stt17 33 te 8502502866 nodan müşteri temsilcinize ulaştım. ödemelerimi kredi kartımla peşin ödediğimi bu durumun neden oluştuğunu sordum bana 16 nisan 2018 de yaptığım 72,71 tl ödememin banka tarafından bir şekilde reddedildiği ve bu miktarı karta iade ettiklerini bir sonraki 21 mayıs 2018 tarihli 96,48 tl ödememden bir önceki 72,71 tl lik borcu silip kalan 22,12 tl yi karta iade ettiklerini ve dolayısıyla halen 96,48 tl borcumun olduğunu söylediler oysa her iki aya ait banka ödeme extemde böyle bir durum söz konusu değil yani her iki ödemede kredi kartından tahsil edilmiş görünüyor tarafınızdan iade edilmiş sözde bankanın ödemediği 72,71 tl görünmüyor sadece 22,12 tl lik bir iade var . ben herşeye rağmen ödememmi yaptım şimdi borcum yok ama benden haksız yere 2. bir ödeme yaptırıldı.bu konunun tarafınızdan aydınlatılıp magduriyetimin giderilmesini istiyorum. çünkü güvenim sarsıldı. bu durumu fax ilede ekte ödeme extrelerimle size göndereceğim yinede düzeltilmez param iade edilmez ise yasal sürece başvuracağımı tarafınıza bilgi mahiyetinde sunuyorum

  1. Reyhan Hanım: Ödemeyi gösteren dekontları iletin lütfen. Yapılan hata bu şekilde daha kısa sürede aydınlığa kavuşturulmaktadır.

 3. Katalogun son günüydü benim sepetimde de ürün vardı ama ben sipariş vermeden Satış lideri tarafından üzerine üerün eklenerek sipariş girişi yapılmış ve onaylanmış ne yapabilirim ?

  1. Esra: Bilginiz dışında yapıldığı için siparişi teslim almayabilirsiniz. Sonrasında bu kural tanımayan satış liderini Avon müşteri hizmetlerine bildirmelisiniz.

 4. Avon uyeligimi iptal ettirmek istyorum . Calismadigim bi gelirim olmadigi icin . Uyeligimi iptal ettirmek istiyorum .

  1. Uğur: İptal işlemi buradan yapılmıyor. Nasıl yapılması gerektiği ise yazıda açıklanmıştır.

 5. İnternetten yaptığım üyeliğimi iptal edip sahadan üyelik yapmak istiyorum kartım yok internetten ödüyemem

  1. Ezgi: 0850 250 28 66 numaralı Avon müşteri hizmetlerini hafta içi arayarak yardım alabilirsiniz.

 6. merhabalar benim avon dan kargom daha gelmedi sanırım yarın gelecek lakin ben kargom geldikten sonra avondan çıkış yapmak istiyorum yani üyeliğimin iptalini istiyorum ne yapmalıyım ?

  1. Naz: 1 Mayıs’ta resmi tatil olduğu için dağıtımlar yapılamadı. Teslim aldığınız ürünlerin ödemesini yapınca iki şekilde temsilcilik iptali yapabilirsiniz. İlk seçenek 0212 473 12 12 numaralı FAX hattına iptal dilekçesi gönderebilir ya da BSS Bölge Satış Sorumlunuza belirterek onun Avon’a bildirmesini sağlayabilirsiniz.

 7. Merhaba üyeliğimi iptal etmek istiyorum. Daha sonra rekrar üye olmak istiyorum mümkün mü

  1. Arife: Tabii ki ödenmemiş borcunuz olmadığı sürece yeniden temsilci başvurusu yapabilirsiniz.

 8. peki iptal ettirmem icin ne yapmam gerekiyo satis liderimle mi konusmam gerekiyo yoksa avonu mu aramam gerekiyo

  1. Bahar: Temsilci iptali iptal dilekçesi ile yapılmaktadır. Bunun için boş bir kağıda ad, soyad ve temsilci numaranı yazarak, devamında temsilciliğinin iptal edilmesini rica ediyorum. Şeklinde kısa bir not düşmen yeterlidir. Sonra bu dilekçeyi 0212 443 12 12 numaralı hatta FAX çekmen gerekir.

 9. tesekkur ederim yani uyeligimi rahatla iptal ettirebilirim

  1. Bahar: Tabii ki kolayca temsilci olduğunuz gibi yine aynı şekilde iptal ettirebilirsiniz.

 10. toplam bakiye -1.53 yaziyo bu sorun degil mi yani ben uyeligimi iptal ettirmek istiyorum bu daha sonra birikir mi

  1. Bahar: – demek borç değil sizin fazla ödediğiniz anlamına gelir. Yani siz şimdi sipariş vermiş olsanız faturanız 1,53 TL eksik oluşur. Sizin şuan herhangi bir borcunuz yok, aksine 1,53 TL alacağınız bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir