AVON ve Natura & Co Güçlerini Birleştirdi.

Dünyanın en büyük kozmetik ve kişisel bakım markaları arasında gösterilen AVON ve Natura & Co güçlerini birleştirdi. Bundan böyle Avon kataloglarında https://naturaeco.com/en/ firmasına ait ürünleri de görmek mümkün olacaktır. Aynı şekilde Natura & Co firmasına ait (The Body Shop ve Aesop) gibi mağazalarda Avon ürünlerine de yer verilebilir. Tabii ki bunlar şuan için bir tahminden ibaret olup ilerleyen zamanlarda net bilgiler verilecektir.

Avon ve Natura Co Ortak Oldu

AVON Satıldı mı?

Konu ile ilgili Avon Türkiye yetkilileri henüz bir açıklama yapmadı. Tabii ki asıl duyuru Avon Türkiye yerine şirketin yönetim merkezinden yapılmasını beklemeliyiz. Avonworldwide.com sitesinde konuyla ilgili kısa bir açıklama yapıldı. Natura & Co and Avon join forces to create a Direct-to-Consumer global beauty leader başlıklı duyuruya göz atmanızı öneririm.

Yerli ve yabancı haber ajansları ise ortaklığın daha çok hisse satın alma şeklinde gerçekleştiğini duyurdular. Financial Times tarafından paylaşılan bir makalede Avon hisselerinin %76’lık kısmı Natura & Co firması tarafından satın alındığı duyuruldu. Bu satış için yaklaşık 3 milyar dolarlık ödeme yapılacağı belirtiliyor. Aynı haberde Avon kozmetik firmasının Ocak ayında 2300 kişiyi işten çıkardığı belirtiliyor.

Ortaklık ile ilgili bir diğer duyuru ise Wikipedia sitesinin Natura & Co sayfasında yapıldı. Yapılan açıklamada ortaklık çalışmalarının başladığı ve 2020’de tam olarak sonuçlanacağına yer verildi. Aynı şekilde Natura & Co resmi İnternet sitesinden de İngilizce olarak resmi açıklama yapıldı. Bu açıklamaya aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://naturaeco.com/naturaeco_avon_en.pdf

Natura & Co Hangi Ülkeye Ait?

Avon ile güçlerini birleştiren Natura & Co firması São Paulo Şehri (Brezilya) merkezli bir şirkettir. Son yıllarda kozmetik ve kişisel bakım alanında yatırımlarını artırdığı görülüyor. 1969 yılında Luiz Seabra tarafından kurulan Natura Cosméticos Brezilya’nın en büyük kozmetik markaları arasında yer alıyor.

Natura & Co

1974 Yılında doğrudan satış modelini benimsemesine karşın bazı ülkelerde Natura & Co mağazaları yer almaktadır. Çevreye saygılı duruşu ile dikkat çeken firma 2015 yılında Birleşmiş Milletler’in en büyük çevre ödülünü aldı ve dünya şampiyonu olarak kabul edildi.

Natura & Co Firmasına Ait Diğer Kozmetik Markaları

Geçtiğimiz yıllarda büyük yatırımlara imza atan şirket alanında lider olarak görülen 2 farklı markayı daha bünyesine kattı. Avon gibi güçlerini birleştirdiği diğer iki marka ise Türkiye’de de mağazaları bulunan The Body Shop ve Aesop markasıdır. Şimdi dilerseniz Natura & Co tarafından satın alınan bu markalara ve ürünlerine göz atalım.

The Body Shop

Güney Amerika’nın önemli kozmetik markalarından biri olan https://www.thebodyshop.com/en-gb/about-us/a/a00001 2017 yılında yaklaşık 1 milyar Euro gibi bir ücret karşılığında L’Oréal’den satın alındı. The Body Shop 1976 yılında insan hakları aktivisti olan Dame Anita Roddick tarafından İngiltere’de kurulmuştur. 1978 yılında ise Franchise yöntemi ile dünyanın çeşitli yerlerinde mağazaları açılmaya başlamış ve yaygınlaşmıştır.

The Body Shop Mağazaları Nerede Var?

The Body Shop mağaza görüntüsü

The Body Shop ürünleri daha çok mağazalar aracılığı ile satılmaktadır. Türkiye’nin bir çok şehrinde de The Body Shop mağazaları bulabilirsiniz. 2003 Yılından beri Türkiye’de hizmet verdiğini belirtmek istiyorum. Hatta isterseniz sizde yatırım yaparak The Body Shop mağazası açabilirsiniz. Bununla ilgili detaylara thebodyshop.com adresinden ulaşabilirsiniz. Türkiye’de yer alan The Body Shop mağaza adreslerini görmek için için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayabilirsiniz. https://www.thebodyshop.com.tr/storefinder/search/view/

Dilerseniz Google Haritalar uygulamasını kullanarak da size en yakın The Body Shop mğaza bilgisine ulaşabilirsiniz.

The Body Shop Ürünleri Nelerdir?

Avon ürünleri gibi kozmetik ve kişisel bakım ağırlıklı olduğunu belirtmeliyim. Fakat The Body Shop ürünlerinde vegan kavramı bulunuyor. Birçok ürün tamamen hayvansal maddeler kullanılmadan üretiliyor. Ürün gruplarına bakacak olursak cilt bakımı, vücut bakımı, makyaj, parfüm ve saç bakımı kategorisi dikkat çekmektedir. Tabii ki Avon’da olduğu kadar çok fazla ürün çeşidi ve markanın olmasını beklemeyin.

The Body Shop markasına ait ürünler

%100 Vegan Ürünler Bulabilirsiniz

Hayvansal maddelerin olmadığı vegan ürünler arasında özellikle çay ağacından elde edilen ürünler dikkat çekiyor. Cilt sağlığı ve bakımı konusunda birçok alanda kullanılan çay ağacı yağı aynı zamanda mikrop öldürücü etkisi bulunuyor. Örnek vermek gerekirse bazı kepek şampuanı ve losyonları çay ağacı yağı içerir. Aşırı kepek problemi kafada mantar dediğimiz (malassezia furfur) ile alakalıdır. Çay ağacı yağı bu enfeksiyonla savaşır.

The Body Shop ürünlerinde yer alan çay ağacı yağı ise daha çok cilt bakımı ve lekelerle mücadele için kullanılıyor. Vegan denince tabii ki sadece aklınıza çay ağacı yağı gelmesin. Diğer birçok ürün yine %100 vegan kavramı ile üretiliyor. Şirket aynı zamanda hayvanlar üzerinde hiç bir şekilde deney yapmamaktadır.

Aesop

Natura & Co firmasının satın aldığı bir diğer marka ise Aesop 1987 yılında kurulun şirket cilt, saç ve vücut bakım ürünleri üretim ve satışını yapmaktadır. Birçok ülkede ofis ve mağazaları ile hizmet vermektedir. İtiraf etmek gerekirse ürün fiyatları biraz pahalı diyebilirim. Parfüm fiyatları 100 ile 150 dolar arasında değişmektedir. Yani bir parfüm için 500 ile 800 TL arasında bir parayı gözden çıkarmanız gerekir. Şampuan ve saç kremleri ise 30 dolardan başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

Natura & Co hakkında aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, ilerleyen zamanlarda Avon ile yaptığı iş birliği daha da belirgin hale gelecek ve yol haritası netleşecektir. Yeni bilgiler ulaştıkça bu sayfadan sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir