Her ay sipariş vermek gerekir mi?

Dünya genelinde 130 Türkiye’de ise 20 yılı aşkın bir süredir uygulanan kazanç sistemi doğrudan satış yada katalog üzerinden satış da diyebilirsiniz. Daha çok kozmetik ve iç giyim alanında başarılı olan bu pazarlama türünde en önemli iki etken katalog ve insan gücü yani siz satış temsilcisidir. Sektörde Türkiye ve Dünyadan markalar olup, Avon, Oriflame, Amway, Hunca, Dore gibi üreticiler aslında sizlerin lehine diyebilirim. Çünkü rekabetin yüksek olması nedeniyle sizlere sunulan imkanlar artmakta kısıtlama ise daha alt düzeyde olmaktadır. Temsilci olmak isteyen arkadaşların kafasına takılan sorulardan biride her ay sipariş vermek gerekir mi? yada en az ne kadar alışveriş yapmak gerekir? gibi kafasını karıştıran hususlar bulunmaktadır. Bu soruyu Dünya’nın en eski kozmetik markası olan Avon üzerinden yanıtlamak istiyorum.

Sipariş Verme Zorunluluğu

Avon’da Her kampanya sipariş vermek zorunda değilsiniz!
Evet arkadaşlar ilk olarak 1886 yılında faaliyetlerine başlayan Avon 1993 yılında Türkiye’de kazanmaya ve kazandırmaya başlamıştır. Dünya genelinde 6 milyon ülkemizde ise binlerce temsilci ve takım öncüsü ile hızla yaygınlaşan markada her ay sipariş vermek gibi bir zorunluluğunuz bulunmuyor. Hatta hiç sipariş vermek gibi bir zorunluluğunuz bulunmuyor. Yani temsilci olmanız sipariş vermek gibi bir zorunluluğu yüklemez. Fakat hediye sahibi olmak için geçtiğimiz farklı bir uygulamaya geçildi. Bununla ilgili detayları aşağıdaki başlıkta bulacaksınız.

Hediye İçin Bir Sonraki Kampanyayı Unutmayın
Bu sistemde kazanç kadar temsilcilerin ilgisini çeken bir diğer uygulama ise temsilci hediyeleri olmaktadır. Her kampanya bir birinden özel hediyelerin yer aldığı uygulama sürekli değişiklik sürecinden geçmektedir. Avon Temsilci Hediyeleri uygulamasında yaptığı değişiklik ile bir sonraki kampanya sipariş vermeyi adeta zorunlu hale getirmiştir. Yeni temsilciler için 125 ile 200 TL arasında olan hediye limitine ulaştığınızda hemen hediyenin gelmesini beklemeyin. Çünkü kazanmış olduğunuz hediye bir sonraki kampanya gönderilecektir. Fakat siz bir sonraki kampanya sipariş vermeniz halinde gönderilecektir. Örnek Ocak ayında kazandığınız hediyeyi alabilmek için Şubat ayı kampanyasında limiti önemli olmayan ilk siparişiniz ile birlikte gönderilmektedir. Bir sonraki kampanya sipariş vermemeniz halinde maalesef kazandığınız hediye iptal olmaktadır.

Network Marketing İle Doğrudan Satış Farklıdır
Doğrudan satış ile network marketing yani saadet zinciri bir birine karıştırılıyor. Network Marketing sisteminde bir paket vs alırsınız, sonra sizin üye yaptıklarınızda alır ve genelde sürekli almanız gerekebilir. Burada asıl kazanan en üst tabakada yer alan insanlardır. Kesinlikle tavsiye ettiğimiz bir çalışma modeli değildir. Avon’da ise temsilci üye olur katalogda yer alan ürünlerden satış yaparak kazanır. Yada yapamayacağını düşünürse her hangi bir masrafı olmadan temsilciliğini iptal ettirir. Yada satış lideri olarak temsilci kaydı yapmaya başlar, bu şekilde daha kolay ve daha fazlasını kazanır.

3 Kampanya Sipariş Vermezseniz Temsilciliğiniz İptal Olur!
Değerli arkadaşlar konuya tekrar açıklık getirmek gerekirse Avon’da her ay sipariş vermek zorunda değilsiniz. Aynı şekilde hiç sipariş vermek zorunda da değilsiniz. Fakat burada bir ayrıntı unutulmamalıdır. Firma temsilciyi zorlamadığı gibi kendisininde gereksiz kayıtlarla uğraşmamak için bir sistem geliştirmiş ve sözleşmeye eklemiştir. Diyor ki tüm temsilciler için geçerli olmak üzere 3 kampanya boyunca hiç bir sipariş girişi yapmayan temsilcilerin yeni, eski, başarılı, başarısız olup, olmadığına bakılmaksızın sistem tarafından iptal edilir.

3 Kampanya Ne Kadar Sürer?
Sözleşmede yer alan 3 kampanya maalesef yanlış anlaşılarak 3 ay olarak anlaşılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken ay değilde kampanya süreci olduğudur. 3 Kampanya süreç olarak 2,5 – 3 ay sürmektedir. Çünkü bazı kampanyalar 30 gün sürerken bazı kampanyalar ise 3 hafta sürmektedir. O nedenle katalog üzerinde yer alan kampanya takvimine mutlaka bakmayı ihmal etmeyin.

Temsilcilik iptal olmaması ne yapmalı?
Genelde insanlar ilk etapta denemek için bu işe başlarlar. Büyük bir bölümü de bu konuda deneyimsiz olup, hayal ettikleri imkanlara ilk başlarda erişemeyebilir. Fakat biraz zamana, biraz kendisini geliştirmeye ihtiyaç duyacağı için aynı zamanda temsilciliklerinin de iptal edilmesini istemezler. Bu durumda yapılacak en etkili uygulama 3 kampanya içerisinde en az bir sipariş girmektir.

Sipariş Limiti Var mı?
Merak edilen bir diğer husus ise Avon ürün girişi yaparken belirli bir limitin olup, olmadığıdır. Burada iki açıdan cevap vermek gerekir. Öncelikle herhangi bir limit kısıtlaması bulunmamaktadır. Fakat bir yandan kargo ücreti gibi masraflardan kaçınmak içinde mutlaka ücretsiz kargo limitlerini dikkate almanız gerekir. Çünkü kargo ücreti normalin biraz üzerinde olduğunu söylemeliyim.

10 TL kargo ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz
Dilerseniz temsilciliğin iptal olmaması için her kampanya yada sadece 3 kampanya içerisinde bir defa olmak üzere 1,90 TL’ye bir katalog almanız bile yeterlidir. Önemli olan 3 kampanya sürecinde sipariş girmektir. Fakat burada toplam sipariş tutarı 110 TL altında kalması nedeniyle 10 TL kargo ücreti ödemeniz gerekir. Ücret olarak biraz fazla olsa da maalesef bunun kararını verenler Avon Türkiye yöneticileridir. Kargo ücreti ödememek için 300 TL ve üzeri sipariş vermeniz gerekir. 110-300 TL arasındaki siparişlerde ise 3 TL kargo ücreti alınmaktadır.

Evet arkadaşlar bu hususa da aklımıza gelen haliyle yanıt vermeye çalıştık, olur ya unuttuklarımız, cevap veremediğimiz hususlar varsa aşağıdaki soru ve yorum formunu kullanarak iletebilirsiniz. Sizlere detaylı bir şekilde cevabı verilecektir.


Yazar: Avon Satış Lideri Mustafa Gövercin
Güncelleme tarihi: 29 Ocak 2019 — 07:55
99 Yorum Yorum yap
 1. Bn yeni uyeyim siparis vermm icin en az ne kadar satis yapmaliyim kac tlyi gecmeli

  1. Busra: Herhangi bir limit bulunmamaktadır. Fakat 100 TL altındaki siparişlerde 10 TL kargo ücreti ödemek zorunda kalırsınız.

 2. Merhaba 3 aydir avondayim ve siparis limitim hala ayni seviyede sistemdede onceki siparislerimin odemeleri yer aldigi icin limiti dilduruyo ve bu yuzden siparis veremiyorum musteri hizmetleri ve terkiki kisiler konuyu izah etmeme ragmen ilgilenmiyolar yardimci olursaniz cok sevinirim.saygilarimla

 3. merhaba ben temsilci olarak dün internetten sipariş erdim uzun süredir ilk defa eriyorum bana ürünler geldiğinde ödemek için 15 gün zamanım oldugu söylendi ama kargo takibinde gönderici ödemeli yazıyor yani ürünler gelince kapıdamı ödeme yapmam gerekiyor ?

  1. Nil: Kargo ücreti Avon tarafından karşılanacağı anlamına geliyor. Siz kargo görevlisine herhangi bir ödeme yapmayın. Koli içerisinde yer alan faturada Avon ödemelerinin nasıl yapılacağı detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

 4. İnternet üzerinden temsilci oldum kredi kartım yok banka kartından ödeme yapabilir miyim? Bir ay icerisine kaç kez sipariş verebilirim.

  1. Gizem: Bu uygulama son buldu artık tüm ödeme imkanlarını kullanabilirsiniz.

 5. ben avona üyye oldum 4 yıl kadar önce bi kere spariş verdim parasını yatıramadm şimdi ne olacak

  1. Emine: Yasal süreç ve haciz problemi ile karşı karşıya kalabilirsin. Mutlaka müşteri hizmetlerini arayarak adınıza ödenmemiş borç olup, olmadığını öğrenmelisiniz.

 6. Ben bu ay temsilci oldum ilk defa sipariş vericem diğer ay katoloğu kendi gelirmi benim satın almammı gerekir?

  1. Sevde: İlk siparişiniz ile 1 adet katalog ücretsiz gönderilir.

 7. Belirlenen alisveris tutarina ulasildiginda aylik temsilciye ozel hediyeler kazaniliyor. Peki belirlenen ucrette hediyemizi tek seferde yapilan alisverislemi kazaniyoruz. Yoksa kampanya kapsaminda verilen ikinci siparisin toplami ile de alabiliyormuyuz. Yani ay kapsaminda iki siparisin toplami belirlenen alis veris tutarina ulastiginda hediyemizi alabiliyormuyuz

  1. Nursena: Örnek kampanya 10 bu süreçte belirlenen limite tek seferde ulaşın yada isterseniz 10 farklı siparişte ulaşın. Bu size kalmış bir durum olup, önemli olan kampanya sonunda o limite ulaşmaktır.

 8. Merhaba. Mayıs ayında temsilci oldum. Fakat K6 dan ya da K7 den sipariş verme fırsatım olmadı. K8 den sipariş verirsem avon inci temsilciliğinde 1. kampanya kapsamına mı girerim yoksa 3. kampanya kapsamındaki hediyelerden mi kazanırım?

  1. Merhaba. Mayıs ayında temsilci oldum. Fakat K6 dan ya da K7 den sipariş verme fırsatım olmadı. K8 den sipariş verirsem avon inci temsilciliğinde 1. kampanya kapsamına mı girerim yoksa 3. kampanya kapsamındaki hediyelerden mi kazanırım?

 9. Üyelik boyunca her ay sipariş vermek zorunda mıyız..?
  Bir ay verip diğer ay vermesek bir sorun olur mu…?

  1. Özge: Hiç bir zorunluluk yok dilerseniz hiç vermeyebilirsin.

 10. Yeni üye oldum hiç spariş vermedim üyeliğim iptal olsin istiyorum. Katalog gelecekmiş almak istemiyorum sorun olur mu?

  1. Esra: İptal etmek için müşteri hizmetlerini arayabilirsin. Yada 3 kampanya herhangi bir sipariş vermemen halinde iptal edilir. Gelen kataloğu alman sana bir borç çıkarmaz. O ücretsiz olarak gönderilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir