Her ay sipariş vermek gerekir mi?

Dünya genelinde 130 Türkiye’de ise 20 yılı aşkın bir süredir uygulanan kazanç sistemi doğrudan satış yada katalog üzerinden satış da diyebilirsiniz. Daha çok kozmetik ve iç giyim alanında başarılı olan bu pazarlama türünde en önemli iki etken katalog ve insan gücü yani siz satış temsilcisidir. Sektörde Türkiye ve Dünyadan markalar olup, Avon, Oriflame, Amway, Hunca, Dore gibi üreticiler aslında sizlerin lehine diyebilirim. Çünkü rekabetin yüksek olması nedeniyle sizlere sunulan imkanlar artmakta kısıtlama ise daha alt düzeyde olmaktadır. Temsilci olmak isteyen arkadaşların kafasına takılan sorulardan biride her ay sipariş vermek gerekir mi? yada en az ne kadar alışveriş yapmak gerekir? gibi kafasını karıştıran hususlar bulunmaktadır. Bu soruyu Dünya’nın en eski kozmetik markası olan Avon üzerinden yanıtlamak istiyorum.

Sipariş Verme Zorunluluğu

Avon’da Her kampanya sipariş vermek zorunda değilsiniz!
Evet arkadaşlar ilk olarak 1886 yılında faaliyetlerine başlayan Avon 1993 yılında Türkiye’de kazanmaya ve kazandırmaya başlamıştır. Dünya genelinde 6 milyon ülkemizde ise binlerce temsilci ve takım öncüsü ile hızla yaygınlaşan markada her ay sipariş vermek gibi bir zorunluluğunuz bulunmuyor. Hatta hiç sipariş vermek gibi bir zorunluluğunuz bulunmuyor. Yani temsilci olmanız sipariş vermek gibi bir zorunluluğu yüklemez. Fakat hediye sahibi olmak için geçtiğimiz farklı bir uygulamaya geçildi. Bununla ilgili detayları aşağıdaki başlıkta bulacaksınız.

Hediye İçin Bir Sonraki Kampanyayı Unutmayın
Bu sistemde kazanç kadar temsilcilerin ilgisini çeken bir diğer uygulama ise temsilci hediyeleri olmaktadır. Her kampanya bir birinden özel hediyelerin yer aldığı uygulama sürekli değişiklik sürecinden geçmektedir. Avon Temsilci Hediyeleri uygulamasında yaptığı değişiklik ile bir sonraki kampanya sipariş vermeyi adeta zorunlu hale getirmiştir. Yeni temsilciler için 125 ile 200 TL arasında olan hediye limitine ulaştığınızda hemen hediyenin gelmesini beklemeyin. Çünkü kazanmış olduğunuz hediye bir sonraki kampanya gönderilecektir. Fakat siz bir sonraki kampanya sipariş vermeniz halinde gönderilecektir. Örnek Ocak ayında kazandığınız hediyeyi alabilmek için Şubat ayı kampanyasında limiti önemli olmayan ilk siparişiniz ile birlikte gönderilmektedir. Bir sonraki kampanya sipariş vermemeniz halinde maalesef kazandığınız hediye iptal olmaktadır.

Network Marketing İle Doğrudan Satış Farklıdır
Doğrudan satış ile network marketing yani saadet zinciri bir birine karıştırılıyor. Network Marketing sisteminde bir paket vs alırsınız, sonra sizin üye yaptıklarınızda alır ve genelde sürekli almanız gerekebilir. Burada asıl kazanan en üst tabakada yer alan insanlardır. Kesinlikle tavsiye ettiğimiz bir çalışma modeli değildir. Avon’da ise temsilci üye olur katalogda yer alan ürünlerden satış yaparak kazanır. Yada yapamayacağını düşünürse her hangi bir masrafı olmadan temsilciliğini iptal ettirir. Yada satış lideri olarak temsilci kaydı yapmaya başlar, bu şekilde daha kolay ve daha fazlasını kazanır.

3 Kampanya Sipariş Vermezseniz Temsilciliğiniz İptal Olur!
Değerli arkadaşlar konuya tekrar açıklık getirmek gerekirse Avon’da her ay sipariş vermek zorunda değilsiniz. Aynı şekilde hiç sipariş vermek zorunda da değilsiniz. Fakat burada bir ayrıntı unutulmamalıdır. Firma temsilciyi zorlamadığı gibi kendisininde gereksiz kayıtlarla uğraşmamak için bir sistem geliştirmiş ve sözleşmeye eklemiştir. Diyor ki tüm temsilciler için geçerli olmak üzere 3 kampanya boyunca hiç bir sipariş girişi yapmayan temsilcilerin yeni, eski, başarılı, başarısız olup, olmadığına bakılmaksızın sistem tarafından iptal edilir.

3 Kampanya Ne Kadar Sürer?
Sözleşmede yer alan 3 kampanya maalesef yanlış anlaşılarak 3 ay olarak anlaşılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken ay değilde kampanya süreci olduğudur. 3 Kampanya süreç olarak 2,5 – 3 ay sürmektedir. Çünkü bazı kampanyalar 30 gün sürerken bazı kampanyalar ise 3 hafta sürmektedir. O nedenle katalog üzerinde yer alan kampanya takvimine mutlaka bakmayı ihmal etmeyin.

Temsilcilik iptal olmaması ne yapmalı?
Genelde insanlar ilk etapta denemek için bu işe başlarlar. Büyük bir bölümü de bu konuda deneyimsiz olup, hayal ettikleri imkanlara ilk başlarda erişemeyebilir. Fakat biraz zamana, biraz kendisini geliştirmeye ihtiyaç duyacağı için aynı zamanda temsilciliklerinin de iptal edilmesini istemezler. Bu durumda yapılacak en etkili uygulama 3 kampanya içerisinde en az bir sipariş girmektir.

Sipariş Limiti Var mı?
Merak edilen bir diğer husus ise Avon ürün girişi yaparken belirli bir limitin olup, olmadığıdır. Burada iki açıdan cevap vermek gerekir. Öncelikle herhangi bir limit kısıtlaması bulunmamaktadır. Fakat bir yandan kargo ücreti gibi masraflardan kaçınmak içinde mutlaka ücretsiz kargo limitlerini dikkate almanız gerekir. Çünkü kargo ücreti normalin biraz üzerinde olduğunu söylemeliyim.

10 TL kargo ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz
Dilerseniz temsilciliğin iptal olmaması için her kampanya yada sadece 3 kampanya içerisinde bir defa olmak üzere 1,90 TL’ye bir katalog almanız bile yeterlidir. Önemli olan 3 kampanya sürecinde sipariş girmektir. Fakat burada toplam sipariş tutarı 110 TL altında kalması nedeniyle 10 TL kargo ücreti ödemeniz gerekir. Ücret olarak biraz fazla olsa da maalesef bunun kararını verenler Avon Türkiye yöneticileridir. Kargo ücreti ödememek için 300 TL ve üzeri sipariş vermeniz gerekir. 110-300 TL arasındaki siparişlerde ise 3 TL kargo ücreti alınmaktadır.

Evet arkadaşlar bu hususa da aklımıza gelen haliyle yanıt vermeye çalıştık, olur ya unuttuklarımız, cevap veremediğimiz hususlar varsa aşağıdaki soru ve yorum formunu kullanarak iletebilirsiniz. Sizlere detaylı bir şekilde cevabı verilecektir.


Yazar: Avon Satış Lideri Mustafa Gövercin
Güncelleme tarihi: 29 Ocak 2019 — 07:55
99 Yorum Yorum yap
 1. K6 siparisimi girdim ucretsiz hediye bolumunde infity parfum ve purbalence parfüm yaziyor ama katalog siparisini 1 tane girdim sorun olur mu

  1. Eda: Bu hediyeler sizin geçen kampanya kazandığınız hediyelerdir. Bu kampanya da hediye kazanabilmek için yine en az 130 TL sipariş ve içerisinde en az 5 katalog olmalıdır. Siparişiniz henüz işleme alınmadığı için iptal edip katalog sayısını 5’e yükseltebilirsiniz. Ya da aynı kampanya içerisinde bir sonraki siparişte 4 katalog daha alabilirsiniz.

 2. K6 siparisini bugun 12den sonra girebilir miyim

  1. Özge: Kampanya 6 yarın 18:00 itibari ile başlayacaktır. Bazen kampanya 20:00 ve 22:00’a kadar uzayabilmektedir. Sorunun cevabı maalesef hayır olacaktır.

 3. K5 ten siparişimi verdim ve geldi k6 siparişimi günü gelmeden versem bi sorun olur mu?

  1. Ceylan: K6 siparişlerini gününde önce veremezsiniz. Tamam birçok ürünler aynı ama fiyatlar farklı olur. O nedenle gününü beklemek gerekir. Şuan sadece kampanya 5 fırsatlarına odaklanmalısınız.

 4. merhaba AVON a 28.04.2018 tarihinde sipariş verdim siparişim ne zaman gelir 28 tl lik bir sipariş için 10 tl dışında bir ürün öder miyim şimdiden teşekkürler

  1. Naz: Siparişinizi Cumartesi günü girdiğiniz için işleme alınması Pazartesi mümkün olacaktır. Siparişin size ulaşması ise en erken Salı, Çarşamba mümkün olacaktır.

 5. Avonda şunu merak ettim ilk üye olduğunda ürün gönderme oluyor mu yoksa tek katolok mu gönderiyorlar bi bilgi alabilirmiyim

  1. Sena: Temsilci olduğunuzda size sadece katalog gönderilir. Siz ne zaman isterseniz o zaman sipariş verir ya da hiç sipariş vermeyebilirsiniz.

 6. Sayın arkadaşım network marketing saadet zinciri değildir her meslekte dolandırıcılar etik dışı davrananlar vardır saadet zincirini oluşturan bu dolandırıcılardır network marketing, doğrudan satış veya çok katlı pazarlama klasik ticaretin aksine aradaki aracılar maliyetler çıkar direk temsilciye ulaşır ürünler ve bu ürünlerin reklamını arkadaş tavsiyesiyle yaptıkları için prim olarak temsilciye verilir.Network Marketing sisteminde zorunlu paketler yasal değildir. Ekiple beraber yapılan alışverişlerden kazanç sağlanır.

 7. Uye olmayi dusunuyorum ama hicbir bilgiye sahip degilim herhangi bir ucret oduyormuyum ?

  1. Sevgi: Sitede yer alan bilgiler yanı sıra buradan ileteceğiniz sorulara içtenlikle yanıt verebilirim. Öncelikle temsilci olmak için hiç bir ücret ödemezsiniz. Sitemizden Online form aracılığı ile başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz 2 saat içerisinde onaylanır ve ilk katalog tarafımızdan ücretsiz kargo ile gönderilmektedir. Öğrenmek istediğiniz farklı hususlar bulunuyor mu?

 8. Yeni üye oldum temsilci no da geldi telefonuma şimdi nasıl ilerleyecem

  1. Sibel: Temsilci numaranız gelmesi ile birlikte ilk yapılması gereken şifre oluşturmaktır. Sonrasında sipariş vermeye başlayabilirsin. Aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak şifreyi nasıl oluşturacağını görebilirsin. https://www.satistemsilcileri.com/avon-temsilci-sifresi-alma

 9. yeni üye oldum ilk sipariş vericem ilk sipariş limit sınırı var mı varsa kaç tl lik sipariş verebilirim?

  1. Özlem: Herhangi bir sipariş limiti bulunmamaktadır. Fakat kargo ücreti ödememek için 100 TL ve üzeri sipariş vermeniz gerekir. Ayrıca hediye kazanmak için 130 TL sipariş + 5 katalog almayı unutmayın. Hediyeniz güzel bir parfüm olacaktır.

   1. teşekkürler o zaman şimdilik 380 tl gibi sipariş topladım bu ve üstü bi rakamda girebilirim yani.ilk siparişimle

 10. Iki defa üye olunur mu ?

  1. Hilal: Temsilciliğiniz iptal olduysa yeniden başvuru yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir