Kadınlarda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Çocuk yaşlarda başlayan saç bakımı ve güzel görünme tutkusu ilerleyen yaş ile birlikte ikiye katlanmaktadır. Fakat yaşadığımız sağlık ve saç sorunları her zaman sağlıklı ve güzel görünümlü saçlara sahip olma hayalinizin önüne geçebilir. Çünkü ergenlik dönemi sonrası görülen saç dökülmesi problemi erken süreçte önlem alınmadığında maalesef geri dönüşü olmayan bir sürece girmektedir. Erkeklerde sıradan bir hal alan kellik aslında kadınlar içinde büyük bir risk içermektedir. Kadınlar başörtüsü, şapka, bone vs ile kamufle ettikleri için çok fazla dikkat çekici olmayabilir. Ama bu kadınların saç dökülmesi problemi yaşamadığı anlamına gelmez. Hatta erkeklere göre daha fazla saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya kalan kadınlarda dökülme nedenlerine baktığınızda daha fazladır.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri

Erkeklerin yaşadığı Alopecia (Saç Dökülmesi) problemi %95 genetik faktörlerle ortaya çıkarken tedavisi oldukça kolaydır. Kadınlarda ise nedenler hayli fazla olması nedeniyle mutlaka bir dermatoloğa muayene olarak dökülme nedenini tespit etmesi gerekir. Günümüzde en sık görülen sebepler arasında kadınlarda sık görülen kansızlık olup, kadınlara özgü bir durum olan adet kanaması ve demir yönünden eksik beslenme kansızlık problemini ortaya çıkarmaktadır. Aşağıda detaylarını ele alacağımız kansızlık dışında erkek tipi dökülme dediğimiz ve erkeklerde göründüğü haliyle ortaya çıkan genetik dökülme kadınlarda da yer almaktadır. Anne yada babanızda dökülme yada kellik problemi varsa sizde riskli grupta yer alırsınız. Aynı şekilde genç kızlarda sık görülen Alopecia Areata (Saçkıran) ve bazı hastalıklara bağlı genelde Guatr hastalığı olmaktadır. Aynı şekilde doğurganlığın son bulduğu süreç olan Menopoz döneminde kadınlık hormonu Östrojen’in düşmesi ile birlikte dökülme görülür. Bir başka neden ise son yıllarda hızla artan fazla kilo problemine karşı yapılan şok ve bilinçsiz diyetler olmaktadır. Şimdi dilerseniz yazıda belirttiğimiz bu nedenlerin özet şekilde detaylarına bakalım.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Kaç Yaşında Başlar
Saç sağlık problemleri genelde 16-17 yaşında başlamasına karşın bu kesin bir ölçüt değildir. Örnek vermek gerekirse 40-45 yaşına kadar herhangi bir problem yaşamadan erişen bazı hanımlar doğurganlığın ve adet görmenin sonu olan menopoz sürecinde kadınlık hormonu Östrojen değerlerinin azalması ile 40-45 yaşından sonra dökülme ile karşı karşıya kalabilir. O nedenle bizler ergenlik dönemi sonrasında sürekli bu soruna karşı hazırlıklı ve duyarlı olmalıyız.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi (Genetik)

Kadınların yaşadığı 2 sorun genetik ve kansızlık olup, ilk olarak erkek tipi dökülme ile başlayalım. Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi erkeklerin %95 kadınların ise %40-%50 gibi bir bölümünü etkilemektedir. Burada ilk dikkat edilmesi anne yada babanızda böylesi bir sorun olup, olmadığıdır. Çünkü anne yada babasında dökülme yada kellik olan insanlar olmayanlara göre daha risklidir. Şayet anne babanızda böyle bir sorun varsa sizde 15-16 yaş itibari ile bu soruna karşı eliniz tetikte beklemeniz gerekir. Çünkü öncelikle genetik saç dökülmesinin belirtileri ortaya çıkacaktır. Belirtiler arasında saç sağlığında ciddi kalite kaybı, incelme, matlaşma ve yerini günlük dökülen tel sayısında artış ve seyrelmeye bırakmaktadır. Seyreklik sürekli artacak olup, bu süreçte daha fazla geç kalmadan önlem almanız gerekir. Genetik saç dökülmesinin nedeni DHT hormonu olup, kıl köklerine zarar vermesidir. Önceleri zayıflatır, sonrasında ise yeni kıl yapamayacak hale getirir. Tedavinin amacı ise kıl köklerine zarar veren DHT hormonuna engel olmak, onu kontrol altına almaktır. Bunun için Procapil yada Finasterid içeren ürünler kullanmanız gerekir. Tabii ki Bioin ile desteklemeniz halinde sorunu çözersiniz.

Saçkıran (Alopecia Areata)
Önemli nedenlerden biride Alopecia Areata dediğimiz Saçkıran problemi olup, çocuklar ve genç kızlarda sık görülür. Yani 30 yaşından sonra çok nadir görülür. Sorunun kaynağı maalesef sürekli dile getirdiğimiz Stres olup, kafaya takma, takılma, korku ön plana çıkmaktadır. Özellikle yüksek öğrenim sınavlarına hazırlanan genç kızlar stres, korku ve endişe içerisinde oldukları için bağışıklık sistemi zarar görmektedir. Başta saçlar olmak üzere vücudun her yerinde madeni para büyüklüğünde dökülme yada dökülmeler görülür. Tabii ki saç ve kaşlarda daha dikkat çekici olması nedeniyle önemsenmektedir. Oysaki vücudumuzda kıl olan her yerde görülmektedir. Tedavisine bakacak olursak ilk olarak evinizde bitkisel tedavi yöntemleri denemenizi öneririm. Bunun için bir diş sarımsak yeterli olmaktadır. Sarımsağı ortadan keserek dökülme olan alana tahriş edecek düzeyde sürmelisiniz. 3 Ay düzenli uygulama ile herhangi bir gelişme olmaması halinde ise size önerim SADBE olacaktır. Saçkıran tedavisinde %95 başarı oranı ile Avrupa’da en çok kullanılan 2 maddeden biridir. Hair Pharma firması %0,1 ve %1 formları ile Türkiye’de satışını yapmaktadır.

Kansızlık (Anemi)

Hayatta olan her insanı etkileyen, yaşam kalitesini düşüren onlarca hatta yüzlerce sağlık sorunu ve hastalık bulunmaktadır. Onlardan biride kadınlar ve çocuklarda sık görülen anemi olup, halk arasındaki tabiri ile kansızlık problemi olarak bilinmektedir. Kansızlık dendiğinde insanlar genelde vücutta bulunan 5-6 litre kanın azalması şeklinde algılamaktadır. Buda nedenlerin biri olmasına karşın en önemli sorun daha çok kanın azalması değilde kan içerisinde yer alan bileşenlerin azalması olarak görülmelidir. Daha özet bir şekilde açıklamak gerekirse kırmızı han hücreleri (Alyuvarlar) üretimin azalması yada kırmızı kan hücreleri içerisinde yer alan ve oksijeni vücudun her tüm dokularına taşıma görevi olan Hemoglobin bileşeninin azalması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bunların dışında aynı şekilde demir eksikliğine bağlı kansızlık ve B12 vitamini eksikliğine bağlı kansızlık görülmektedir. Anemi tespit edilen insanlarda ilk yapılması gereken kansızlığa neden olan sorun tespit edilmelidir. Çünkü tedavi soruna yönelik yapılmalıdır. Hemotoloji uzmanları bu konuda deneyimlidir.

Kansızlık Belirtileri Nelerdir?
Anemi probleminin bir çok belirtisi olmasına karşın hayatta yaşadığımız küçük sağlık sorunlarını çok fazla ciddiye almadığımız için kansızlık problemi ile uzun yıllar yaşanmaktadır. Yukarıda kansızlığa neden olan 3-4 ana sorun belirtildi bunların genel belirtileri yorgunluk, bitkinlik ve enerji kaybı olup, aynı şekilde tüm anemiler de nefes darlığı ve çarpıntı görülmektedir. Bunun dışında yaşadığınız soruna göre farklı belirtiler olabilmektedir.

Demir Eksikliği: Kadınlarda kansızlığa neden olan durumlardan biride demir eksikliği olup, Sideropenik anemi olup, demir yönünden yetersiz beslenme yanı sıra bağırsaklardan emilimi az olması sonucu ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde kan kaybı yine demir eksikliğine neden olmaktadır. Demir eksikliğine bağlı kansızlık probleminde belirtiler çok farklı olup, kadınlarda toprak yada kağıt yeme gibi istekleri ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde ağız ve dil problemlerine neden olmaktadır. Gebelik döneminde artan demir gereksinimi belirgin sorunlarla ortaya çıkmaktadır.

B12 Vitamini Eksikliği: Kansızlık çeşitleri olarak ele alacağımız sorun B12 yada folik asit eksikliğinin sonucu ortaya çıkmaktadır. Megaloblastik anemi olarak bilinen bu sorun maalesef DNA sentezinde bozukluklara neden olmaktadır. Nutrisyonel bozukluklar ve kronik karaciğer hastalıklarının neden olduğu bir durum olup, belirtilerine baktığınızda el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma, yürüme zorluğu ve sakarlık gibi durumlar oldukça belirgin hale gelmektedir.

Saçlarda Kalite Kaybı Görülür
Saç dökülmesi hiç bir zamanın ani olmayıp, dikkat edildiğinde saçlarda kalite kaybı ortaya çıkmaktadır. Saçların cansız ve matlaşması, şekil almaması ile birlikte dökülme, seyrelme ve önlem alınmadığında kellik problemi ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde sıradan bir hale gelen kellik dikkat çekici olmasa da aynı durum kadınlarda da yer almaktadır. Fakat kadınlar eşarp ve bone gibi aksesuarlar ile saçlarını kapattıkları için sorunlar görülmez.

Kansızlık Tedavisi Gerekmektedir
İnsanlar burada daha çok kaybettikleri saçlara üzülmekte ve onları önemsemektedir. Oysaki yapılması gereken saç dökülmesine neden olan aneminin tedavi edilmesi gerekir. Bunun için bir çok ilaç bulunmakta olup, mutlaka bir Jinekoloğa muayene olmak gerekir. Çünkü tedavi olup, sorundan kurtulduğunuzda saç dökülmesi problemi ortadan kalkacaktır.

Demir İçeren Gıdalar Tüketin
Kadınlarda saç dökülmesine neden olan anemi türü genelde demir eksikliğine bağlı anemi olup, bu sorunu aşmak için insanların üzerine düşen demir yönünden daha zengin gıdalar tüketmek gerekir. Aynı şekilde B7 vitamini içeren gıdaları da tüketerek saçlarınızın kaybettiği kaliteyi geri kazanmalısınız. Bunun için bir liste hazırladık ve demir eksikliği problemi yaşayan insanlar aşağıda yer alan besinleri daha sık tüketmelidir.

Kan yapıcı gıdalar

Hematoloji ve Dermatolojiye Muayene Olun
Kansızlık problemi yaşayan kadınların ilk olarak yapması gereken mutlaka bir hematoloji uzmanına muayene olması gerekli olup, bunun dışında saçlarda ortaya çıkan hasar ve dökülmenin kısa sürede önlenmesi ve eski haline dönmesi içinde mutlaka cildiyeye giderek ürün tavsiyesi almaları gerekir.

Şok Diyetlerden Kaçının (Biotin Eksikliğine Dikkat Edin)
Aktarmak istediğim son husus ise fazla kilo problemi olanlar ve formda kalmak isteyenleri ilgilendirmektedir. Günümüzde zayıflamak için en çok başvurulan uygulama diyet olup, bazen diyetisyen önerisi bazende kişi kendisi beslenme tercihi yapmaktadır. Diyet yaparken dikkat edilmesi gereken hususlardan biride saçların ihtiyacı olan B7 vitamini yani Biotin eksikliğine neden olmayacak şekilde planlanmalıdır. Biotin eksikliği saçlarda kalite kaybına neden olmaktadır. Diyet sürecinde ve sonrasında 1-2 ay daha 1 MG Biotin kullanmalısınız.

Bayanlarda Saç Dökülmesi

Op. Dr. Atilla KAYA Sorularınızı Yanıtlıyor
Evet hanımlar kadınlarda saç dökülmesine dair bilgi vermeye çalıştım. Tabii ki burada yer alan bilgilerle yetinmek yerine mutlaka bu işin uzmanına muayene olarak yaşadığınız sorunun tespit edilmesi gerekir. Sakın kendiniz yada çevrenizdeki insanların önerisi ile ilaç, şampuan vs kullanmayın. Çünkü öncelikle sorunun ne olduğu tespit edilmelidir. Sorun tespit edilmesi halinde uygulanacak olan tedavi yöntemi oldukça kolaydır. Dilerseniz yaşadığınız sorunu Doktor Atilla KAYA’ya sorabilirsiniz. Bunun için aşağıda yer alan yorum formu ve bağlantıyı kullanabilirsiniz. Unutmamanız gereken saç dökülmesi tedavisi mümkün bir hastalıktır. https://www.sachastaliklari.com/sac-dokulmesi-nasil-onlenir/

35 Comments

Add a Comment
  1. Bende b12 vitamin eksikliği var iğne vuruluyorum bunun için ama saçlarının üst bölümü çok seyrek keşfi ne yapabilirim bu konuda

    1. Hatice: Anne ve babada saç dökülmesi ya da kellik problemi olan var mı? Sorun sadece B12 eksikliği olmayabilir.

  2. merhaba benim saçlarım aşırı dökülüyor 33 yaşındayım teresan kullanıyorum hala dökülmem geçmedi saçıma dokumdum anda elime bir dolu saç geliyor, taramaya korkuyorum, duştan sonrada yastığım kalktığımda saçlarla dolu oluyor. ne yapmalıyım ne kullansam saç dökülmem durur yada azalır lütfen yardımcı olurmusunuz. Piskolojim çok bozuldu ben saçlarımı çok seviyorum, ayrıyeten beni saçlarım hiç uzamıyor biyere kadar geliyor orda kalıyor nolur yardımcı olun ne kullanmalıyım nasıl düzelir

    1. Seher: Öncelikle ürün kullanarak saç dökülmesinden kurtulmayı bırakmalıyız. İlk olarak saçlarınız neden dökülüyor? Hangi tipte dökülüyor? Buna bakmalıyız. Kadınlarda saç dökülmesinin 2 ana nedeni bulunmaktadır. Bunlar kansızlık ve erkeklerin %95’ini etkileyen genetik faktörlerdir. İlk olarak şu soruma yanıt verin. Ailenizde anne, baba özellikle saçı dökülen ya da kellik problemi olan var mı?

  3. BEN 17 YAŞINDAYIM ELİDORUN MAVİ RENKLİ OLAN ŞAMPUANINI KULLANIYORUM SON Bİ KAÇ HAFTADIR SAÇLARIM DÖKÜLÜYO ACABA YENİLENME SÜRECİMİ NE YAPMAM LAZIM?

    1. İrem: Şampuanlar saç dökme ya da dökülen saçları durdurma, çıkarma gibi özellikleri yoktur. Temizleyici olup, kimileri derinlemesine temizleyici olarak kepek ve yağlanmayı önler. Bunun dışında etkisi yoktur. Yenilenme günlük 80-100 teli geçmeyecek şekilde açılmaya neden olmazlar. Açılma, seyrelme varsa o dökülmedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir