Op. Dr. Seher Şirin

Bir önceki konumuzda Meme Kanseri ile ilgili bilgilerden bahsederken bu alanda uzmanlaşmış hekimlerden biri olan Op. Dr. Seher Şirin’in ismi ön plana çıktı ve siz değerli hanımlar için Doktor Seher Şirin’den bir randevu talep ederek kendisi ile görüşmeye karar verdim.

Bakırköy’de kendi kliniğinde randevu saatimizde bizi güler yüzlü bir şekilde karşılayan Seher hanımla kısa bir tanışma faslından sonra asıl sorum olan satistemsilcileri.com sitesinde hanımlara sağlık alanında destek verip veremeyeceğini sordum ve gülümseyerek hiç düşünmeden tabii ki olabilir dedi.

Kendisinin genel cerrahi uzmanı olduğunu belirterek bu alanda hanımlardan gelecek sorulara içtenlikle cevap verebileceğini iletti. Bu sayfanın alt kısmında bulunan soru ve yorum formundan başta genel cerrahi alanına giren hastalıklar olmak üzere yaşadığınız sorunları kendisine sorarak en geç 24 saat içinde cevap alabilirsiniz.

Op. Dr. Seher Şirin

Doktor Seher Şirin Kimdir?

Şimdi dilerseniz sitemizde sizlere ücretsiz sağlık danışmanlığı yapacak olan uzmanımızı özetle tanıyalım. Devamında teşhis ve tedavisini yaptığı hastalıklara geçelim.

1961 Yılında Karamanda Doğdu: Doğum yeri olarak Karaman’ın Ermenek ilçesi olduğu görülen Doktor Seher Şirin bir süre sonra ailesi ile birlikte Mersin’e taşınır ve ilk, orta lise eğitimini burada tamamlar.

1979 Yılında Tıp Eğitimine Başladı: Orta öğretiminde gösterdiği başarıyı Üniversite sınavlarında da göstererek hayalini kurduğu tıp fakültesinde eğitim almaya hak kazanmıştır. 1979 Yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde başladığı eğitimleri 1985 yılında tamamlayarak hekimlik hayatına ilk adımı atmıştır.

İlk Görev Yeri Muğla Devlet Hastanesi: Hekim olduktan sonra zorunlu görev yeri olarak 2 yıl Muğla Devlet Hastanesinde görev yaptıktan sonra Silivri Sağlık Grup Başkanlığı ve 70.Yıl Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde görev yaptıktan sonra uzmanlık eğitimine başlamıştır.

1990 Yılında Uzmanlık Eğitimine Başladı: Hayatında önemli bir yer edecek olan T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim Ve Araştırma Hastanesi eski adı ile (SSK.Samatya Hastanesinde) 1990 yılında uzmanlık eğitimine başlamış olup, 1994 yılında genel cerrahi uzmanı ihtisasını almıştır. Genel cerrahi uzmanı olduktan sonra zorunlu görev yeri olarak Şişli SSK hastanesinde bir süre görev yaptıktan sonra 1997 yılında T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim Ve Araştırma Hastanesine bu sefer genel cerrahi uzmanı olarak geri dönmüştür.

2015 Yılına kadar burada görev yapan Doktor Seher Şirin Proctoloji (makat hastalıkları) dışında ayrıca özellikle meme kanseri olmak üzere tüm kanserlerin teşhis ve tedavisi, guatr, fıtık, mide ülseri, yemek borusu varisi kanaması ve tümör işaretleme gibi bir çok hastalığın tedavisinde yüzlerce defa katılmıştır.Meme kanseri teşhis ve tedavisinde son yenilikleri takip etmiş halen etmektedir.,bu amaçla yurt içi ve yurt dışı kongrelere katılmaktadır.1997 den beri Samatya hastanesi endoskopi ünitesinde görev yapmış olup yüzlerce gastroskopi ve kolonoskopi ,endoskopik olarak bazı hastalıkların tedavisini yapmıştır.Kadın cerrahların az sayıda olmasından dolayı da hastalarının büyük bir kısmı kadınlardan oluşmaktadır.30 yıllık başarılı bir hekimlik tecrübesi bulunmaktadır.

Bakırköy’de Kendi kliniğinde Görev Yapmaktadır
2015 Yılında T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim Ve Araştırma Hastanesinden emekli olduktan sonra Bakırköy’de kendi yerinde görev yapmaya başlamıştır.

Teşhis ve Tedavisini Yaptığı Hastalıklar
Genel Cerrahi Uzmanı olması ve Samatya Hastanesi gibi hizmet alanının geniş olduğu sağlık merkezinde görev yapması onu bir çok hastalığın teşhis ve tedavisinde ön plana çıkarmıştır. Örnek vermek gerekirse Hemoroid, Pilonidal Sinüs, Anal Fissür, Kondilom, Anal Hematom, Ben Tedavisi, Yemek Borusu Varis Kanamaları, Meme Kanseri,Tiroid Kanseri ve Sindirim Sistemi Kanserleri, Guatr, Fıtık, Polip, Mide ülseri tedavisini yaptığı bazı hastalıklar arasında yer almakta olup, bazı hastalıklara deha detaylı bakalım.

Hemoroid

Makat hastalıkları arasında en sık görüleni Hemoroid olup, halk arasında basur olarak bilinmektedir. Bazı kentlerde mayasıl olarak tabir edilse de mayasıl Hemoroid ile alakası olmayıp, makat bölgesinin en kaşıntılı hastalığı olan Anal Dermatit problemidir. Neyse değerli arkadaşlar Basur hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse kabızlık ile alakalı olduğu söylenebilir. Hareketsiz yaşamın hızla arttığı günümüzde maalesef kabızlık milyonlarca insanın ortak sorunu haline gelmiştir. Kabız olan her insanın yaptığı ortak hata tuvalette uzun zaman geçirmek (bazı insanlar 30-45 dakika kalabilmekte) bu süreçte dışkı ihtiyacını görebilmek için insanlar ıkınma hatasını yapmaktadır. Bu ıkınma makat bölgesinde bulunan toplardamarların genişlemesi ve buna bağlı olarak makat kaslarının gevşemesine neden olmaktadır.

Hemoroid

Dış ve İç Basur Olmak Üzere İkiye Ayrılır:
Evet arkadaşlar bu hastalık kendi içerisinde iki gruba ayrılmaktadır. Anüs dış kısmında ortaya çıkana dış anüs iç kısmında ortaya çıkana ise iç hemoroid denmektedir. Genellikle iç hemoroid görülmekte olup, belirtileri arasında özellikle dışkılama esnasında kanama ortaya çıkmaktadır. Sanıldığı gibi ağrılı bir hastalık olmayıp, sadece 3. ve 4. evre olması ve basur memesinin anüs kasları arasında sıkışması sonucu ortaya çıkan Tromboze Hemoroid (Basur Boğulması) ile ciddi bir ağrılı süreç ortaya çıkmaktadır.

Basur Tedavisi Ameliyatsız Yapılmaktadır: Fakat sadece 3. evreye kadar olanlarda geçerlidir. 4. yani son evrede basur tedavisi yalnızca ameliyat ile yapılmaktadır. Genellikle Lazer ve RBL (Rubber Band Ligation) Lastikle Boğma yöntemi dediğimiz uygulama ile ameliyatsız tedavi edilmektedir. Son evreye gelindiğinde ise tek seçenek ameliyat olup, Op. Dr. Seher Şirin hemoroid ameliyatları arasında en gelişmiş yöntemlerden biri olan THD uygulamasını yapmaktadır. Sadece 20 dakika içinde sağlığınıza kavuşursunuz.

Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması)
Anüs bölgesinde görülen hastalıklar arasında en ağrılı olanı Anal Hematom olup, genelde insanlar basur ile karıştırmaktadır. Nedeni yine kabızlık ve onun devamında en sık yapılan hatalardan biri ıkınma olup, ortaya çıkan basınç ile birlikte makat bölgesinde bulunan damarların patlamasına neden olmaktadır.

Anal Fissür

Yine kabızlığa bağlı hastalıklardan biride Anal Fissür olup, halk arasında makat çatlağı, makat yırtığı şeklinde anılmaktadır. Sert ve kuru hale gelen dışkı çıkışı esnasında anüsün dar olması nedeniyle zorlanmakta ve yırtılmaya neden olmaktadır. O esnada daha önce hiç yaşamadığınız düzeyde bir can yanması yaşanır. Bu sorun her dışkılama esnasında olup ilk 10 gün içerisinde erken süreç olarak nitelenmekte ve tedavisi daha kolaydır. Erken süreçte makat çatlağı kremleri kullanılabilir.Hastalığın ortaya çıkış sürecinden 10-15 gün geçmesi halinde ise Kronik Anal Fissür durumu ortaya çıkmaktadır. Erken süreçte ağrı dışkılama esnasında kendiliğinden kaybolurken kronik hale gelmesi halinde ise dışkılama sonrası 4-5 saat daha devam etmektedir.

Anal Fissür

Kronik Makat Çatlağında Botoks Tedavisi: Klasik tedavilere baktığınızda ileri derece anal fissür hastaları için genelde ameliyat uygulanmaktadır. Fakat bir çok ameliyat sonunda kişide gaz ve dışkı kaçırma sorunu yaşanmaktadır. Doktor Seher Şirin ise ameliyat yerine daha çok sadece 1 dakika içinde uygulana ve %100 etki eden botoks yöntemi uygulamaktadır. Çok ince bir enjektör ile 1 dakika içinde yapılan botoks sadece estetik ile sınırı kalmadan sağlık alanında da kullanımı yaygınlaşmaktadır.

Tüm Makat Hastalıkları Teşhis ve Tedavisini Yapmaktadır
Yukarıda kadınlarda en sık görülen anüs bölgesi hastalıklarına yer verdik, fakat anüs bölgesinde görülen hastalıklar bunlarla sınırlı olmayıp, daha bir çok hastalık bulunmaktadır. Proctoloji (Makat Hastalıkları) alanında kendini geliştirmiş olan Seher hanım tüm sorunların çözümünde yanınızda olmaktadır. Makat Hastalıkları ile ilgili hazırlamış olduğu siteye https://www.makathastaliklari.net adresinden ulaşabilirsiniz.

Meme Hastalıkları Teşhis ve Tedavisi
25 Yıl boyunca görev yaptığı T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde kendini geliştirme imkanı bulduğu hastalıklardan biride kadınlarda sık görülen meme hastalıkları olup, maalesef kadınların korkulu rüyası haline gelen meme kanseri teşhis ve tedavisinde oldukça donanımlıdır.

Ben Tedavisi

Konu kanserden açılmışken gözlerden kaçan bir başka tehlike cilt kanserine değinmek istiyorum. Özellikle koyu renkli benlerde güneşin zararlı ışınları ile görülen kanserleşme riskini ortadan kaldırmak için ben aldırma uygulamasını yapabilirsiniz. İnsanlar genelde ben haritası şeklinde benlerin takibini yapmayı uygun görse de bu kişinin daha huzursuz ve tedirgin olmasına neden olmaktadır. Ben aldırma uygulamasında Lazer, Radyo Frekans ve Elektrokoter gibi uygulamalarla belirgin bir iz kalmayacak şekilde benler alınmaktadır. Ben aldırmak isteyenlerin en çok sorduğu soru soru ben aldırma sonrası iz kalır mı? olup, Lazerle yapılan ben tedavisi işlemlerinde farkedilmeyecek düzeyde iz kalır.Ameliyat iziyle kıyaslanamayacak düzeyde az iz kalır. Fakat lazer ile sadece yüzeysel benler alınabilmektedir. Radyo Frekans ve Elektrokoter ise belirgin olmayacak bir şekilde iz kalmaktadır.

Ben Tedavisi

Ben Ameliyatı: Son derece ilkel bir yöntem olmasına karşın halen uygulaması devam eden ben çevresinden kesilerek alınmaktadır. Yarım santimlik bir ben alımından yaklaşık 1,5 cm genişliğinde bir kesi ve balık sırtı şeklinde dikiş izi kalmaktadır. Kesinlikle ben ameliyatı uygulamıyor ve önermiyoruz.

Kaş Dökülmesinin Kesin Çözümü Kaş Ekimi Kadınlarda sık görülen sorunlardan biride kaş dökülmesi olup, daha çok hatalı kaş aldırma sonucu ortaya çıkmaktadır. O nedenle kadınlarda çok yaygın olup, bunun dışında Alopecia Areata dediğimiz halk arasında Saçkıran nedeniyle kaşlarda dökülme görülür. 1 Yıl içerisinde kaşların çıkmaması halinde en mantıklı uygulama kaş ekimi yaptırmak olacaktır. FUE yöntemi ile yapılan kaş ekimi 300-600 kök arasında önerilmekte olup, 2-5 saat arasında yapılmaktadır. Doğal bir görünüm elde edeceğiniz bu uygulamayı mutlaka incelemelisiniz.

Doktorumuz Sorularınızı Yanıtlıyor
Op. Dr. Seher Şirin ile ilgili aktaracaklarımız bu kadar olup, şimdi söz sizde olup, yaşadığınız sağlık sorunları ile ilgili sorularınızı uzmanımıza sorabilirsiniz. Çalışması nedeniyle sorduğunuz sorulara en geç 24 saat içerisinde yanıt vermektedir. Sağlık alanında sormak istediğiniz tüm soruları aşağıdaki soru ve yorum formundan iletebilirsiniz. https://www.ideaklinik.com

24 Comments

Add a Comment
  1. Hocam benin kötü huylu olduğu nereden anlaşılır

    1. Tuana: Alınan ben patolojiye gönderilerek inceleme yapılır.

  2. Merhaba hocam,gecmek bilmeyen yanma ve ağrılarım var agliyorum tuvaletimi yaparken yikarken su bile gelse acıyor ne yapmaliyim tesekkurler

    1. Derin: Yaşadığın sorun büyük ihtimalle kronik anal fissür gibi görünüyor. Yani ilerlemiş makat çatlağına benziyor. Tabii ki kesin teşhis için muayene etmek gerekir. Bu şekilde sıkıntı ile yaşamak yerine ister bana isterseniz farklı bir genel cerraha muayene olmalısınız.

  3. Gogsumde ara ara agri oluyor sertlik gelmedi elime ama hassasiyet var sebebi ne olabilir muayeneye gitmelimiyim tesekkurler

    1. Berna: Apse olabilir. Mutlaka muayene olmalı ve takibe devam etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir