Her ay sipariş vermek gerekir mi?

Dünya genelinde 130 Türkiye’de ise 20 yılı aşkın bir süredir uygulanan kazanç sistemi doğrudan satış yada katalog üzerinden satış da diyebilirsiniz. Daha çok kozmetik ve iç giyim alanında başarılı olan bu pazarlama türünde en önemli iki etken katalog ve insan gücü yani siz satış temsilcisidir. Sektörde Türkiye ve Dünyadan markalar olup, Avon, Oriflame, Amway, Hunca, Dore gibi üreticiler aslında sizlerin lehine diyebilirim. Çünkü rekabetin yüksek olması nedeniyle sizlere sunulan imkanlar artmakta kısıtlama ise daha alt düzeyde olmaktadır. Temsilci olmak isteyen arkadaşların kafasına takılan sorulardan biride her ay sipariş vermek gerekir mi? yada en az ne kadar alışveriş yapmak gerekir? gibi kafasını karıştıran hususlar bulunmaktadır. Bu soruyu Dünya’nın en eski kozmetik markası olan Avon üzerinden yanıtlamak istiyorum.

Sipariş Verme Zorunluluğu

Avon’da Her kampanya sipariş vermek zorunda değilsiniz!
Evet arkadaşlar ilk olarak 1886 yılında faaliyetlerine başlayan Avon 1993 yılında Türkiye’de kazanmaya ve kazandırmaya başlamıştır. Dünya genelinde 6 milyon ülkemizde ise binlerce temsilci ve takım öncüsü ile hızla yaygınlaşan markada her ay sipariş vermek gibi bir zorunluluğunuz bulunmuyor. Hatta hiç sipariş vermek gibi bir zorunluluğunuz bulunmuyor. Yani temsilci olmanız sipariş vermek gibi bir zorunluluğu yüklemez. Fakat hediye sahibi olmak için geçtiğimiz farklı bir uygulamaya geçildi. Bununla ilgili detayları aşağıdaki başlıkta bulacaksınız.

Hediye İçin Bir Sonraki Kampanyayı Unutmayın
Bu sistemde kazanç kadar temsilcilerin ilgisini çeken bir diğer uygulama ise temsilci hediyeleri olmaktadır. Her kampanya bir birinden özel hediyelerin yer aldığı uygulama sürekli değişiklik sürecinden geçmektedir. Avon Temsilci Hediyeleri uygulamasında yaptığı değişiklik ile bir sonraki kampanya sipariş vermeyi adeta zorunlu hale getirmiştir. Yeni temsilciler için 125 ile 200 TL arasında olan hediye limitine ulaştığınızda hemen hediyenin gelmesini beklemeyin. Çünkü kazanmış olduğunuz hediye bir sonraki kampanya gönderilecektir. Fakat siz bir sonraki kampanya sipariş vermeniz halinde gönderilecektir. Örnek Ocak ayında kazandığınız hediyeyi alabilmek için Şubat ayı kampanyasında limiti önemli olmayan ilk siparişiniz ile birlikte gönderilmektedir. Bir sonraki kampanya sipariş vermemeniz halinde maalesef kazandığınız hediye iptal olmaktadır.

Network Marketing İle Doğrudan Satış Farklıdır
Doğrudan satış ile network marketing yani saadet zinciri bir birine karıştırılıyor. Network Marketing sisteminde bir paket vs alırsınız, sonra sizin üye yaptıklarınızda alır ve genelde sürekli almanız gerekebilir. Burada asıl kazanan en üst tabakada yer alan insanlardır. Kesinlikle tavsiye ettiğimiz bir çalışma modeli değildir. Avon’da ise temsilci üye olur katalogda yer alan ürünlerden satış yaparak kazanır. Yada yapamayacağını düşünürse her hangi bir masrafı olmadan temsilciliğini iptal ettirir. Yada satış lideri olarak temsilci kaydı yapmaya başlar, bu şekilde daha kolay ve daha fazlasını kazanır.

3 Kampanya Sipariş Vermezseniz Temsilciliğiniz İptal Olur!
Değerli arkadaşlar konuya tekrar açıklık getirmek gerekirse Avon’da her ay sipariş vermek zorunda değilsiniz. Aynı şekilde hiç sipariş vermek zorunda da değilsiniz. Fakat burada bir ayrıntı unutulmamalıdır. Firma temsilciyi zorlamadığı gibi kendisininde gereksiz kayıtlarla uğraşmamak için bir sistem geliştirmiş ve sözleşmeye eklemiştir. Diyor ki tüm temsilciler için geçerli olmak üzere 3 kampanya boyunca hiç bir sipariş girişi yapmayan temsilcilerin yeni, eski, başarılı, başarısız olup, olmadığına bakılmaksızın sistem tarafından iptal edilir.

3 Kampanya Ne Kadar Sürer?
Sözleşmede yer alan 3 kampanya maalesef yanlış anlaşılarak 3 ay olarak anlaşılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken ay değilde kampanya süreci olduğudur. 3 Kampanya süreç olarak 2,5 – 3 ay sürmektedir. Çünkü bazı kampanyalar 30 gün sürerken bazı kampanyalar ise 3 hafta sürmektedir. O nedenle katalog üzerinde yer alan kampanya takvimine mutlaka bakmayı ihmal etmeyin.

Temsilcilik iptal olmaması ne yapmalı?
Genelde insanlar ilk etapta denemek için bu işe başlarlar. Büyük bir bölümü de bu konuda deneyimsiz olup, hayal ettikleri imkanlara ilk başlarda erişemeyebilir. Fakat biraz zamana, biraz kendisini geliştirmeye ihtiyaç duyacağı için aynı zamanda temsilciliklerinin de iptal edilmesini istemezler. Bu durumda yapılacak en etkili uygulama 3 kampanya içerisinde en az bir sipariş girmektir.

Sipariş Limiti Var mı?
Merak edilen bir diğer husus ise Avon ürün girişi yaparken belirli bir limitin olup, olmadığıdır. Burada iki açıdan cevap vermek gerekir. Öncelikle herhangi bir limit kısıtlaması bulunmamaktadır. Fakat bir yandan kargo ücreti gibi masraflardan kaçınmak içinde mutlaka ücretsiz kargo limitlerini dikkate almanız gerekir. Çünkü kargo ücreti normalin biraz üzerinde olduğunu söylemeliyim.

10 TL kargo ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz
Dilerseniz temsilciliğin iptal olmaması için her kampanya yada sadece 3 kampanya içerisinde bir defa olmak üzere 1,90 TL’ye bir katalog almanız bile yeterlidir. Önemli olan 3 kampanya sürecinde sipariş girmektir. Fakat burada toplam sipariş tutarı 110 TL altında kalması nedeniyle 10 TL kargo ücreti ödemeniz gerekir. Ücret olarak biraz fazla olsa da maalesef bunun kararını verenler Avon Türkiye yöneticileridir. Kargo ücreti ödememek için 300 TL ve üzeri sipariş vermeniz gerekir. 110-300 TL arasındaki siparişlerde ise 3 TL kargo ücreti alınmaktadır.

Evet arkadaşlar bu hususa da aklımıza gelen haliyle yanıt vermeye çalıştık, olur ya unuttuklarımız, cevap veremediğimiz hususlar varsa aşağıdaki soru ve yorum formunu kullanarak iletebilirsiniz. Sizlere detaylı bir şekilde cevabı verilecektir.


Yazar: Avon Satış Lideri Mustafa Gövercin
Güncelleme tarihi: 29 Ocak 2019 — 07:55
103 Yorum Yorum yap
 1. Merhaba avona sipariş verdim ama sipariş limitine takıldı limitimin fazla olan kısmını ptt şubesinden yatırma imkanım varmı acaba temsilci numaramla 400 den fazla olan kısmını yatırmam lazım ki siparişim faturalansin anladığım kadarıyla yeni üyeyim bu arada

  1. Emine: Aynen belirttiğiniz gibi ilk siparişte limit 350 ile 450 TL olmaktadır. Limitin üzerinde bir sipariş vereceksiniz PTT şubesinden temsilci numaranıza ödeme yapabilirsiniz. Böylece siparişiniz işleme alınır.

 2. Merhaba ben online kayıt olarak temsilci oldum ilk olarak 203 tl siparis girdigimde online kayit oldugunuz icin on odeme yapmaniz gerekir diyo bu ne demek

  1. Fatma: Avon.com.tr üzerinden yapılan başvurularda bu uygulama bulunmaktadır. Avon’u arayarak kağıt form doldurmalısınız.

 3. Merhabalar. K6 siparişim limiti aştığı icin bir miktarini az evvel verdim. Geri kalanı da hemen verebiliyor muyum? Yoksa diğer sipariş geldikten sonra mı?

  1. Sümeyye: Yeni temsilciler için ilk sipariş limiti liderinizin seviyesine göre 350 ile 450 TL arasında değişmektedir. Bu rakamın üzerinde sipariş verebilmek için daha önce aldığınız ürünlerden 225 TL ve üzerinde ödeme yapmalısınız. Böylece limitinizde artmış olacaktır.

 4. Merhaba ben sipariş verdikten sonra bana siparişiniz limit aşımı sebebiyle bekletilmektedir diye mesaj geldi. Daha sonra sipariş takibine baktim ve siparis durumunda kredi kontrol siparis limiti yazmaktadir. Bu durumda benim ne yapmam lazim? Siparisim elime ulaşır mı?

  1. Aleyna: Yeni temsilciler için sipariş limiti bulunmaktadır. Ödeme yaparak limiti artırabilirsiniz.

 5. Üyeliği iptal olan bir kişi tekrar aynı bilgilerle üyelik oluşturabiliyor mu?

  1. Nefia: Üyeliği iptal olan kişi ödenmemiş borcu ya da icra gibi durumu yoksa tekrardan aynı bilgilerle temsilci olabilir.

 6. Merhaba,sipariş veridğimde kredi kontrol sipariş limiti aşamasında kalıyor bunun nedeni nedir acaba

  1. Ecem: Temsilciliğe ilk başladığınızda 350 ile 450 TL arasında değişen bir sipariş limiti bulunmaktadır. Bu limiti aştığınızda sipariş limite takılır. Ödeme yaptıkça limitiniz artarak devam eder.

 7. Merhabalar avona yeni üye oldum ve satış lideri oluyormuş galiba tanıdık vardı onun temsilci numarasini verdim ama aynı zamanda bende satış temsilcisi oldum fakat diğer temsilci diyor ki sipariş vereceğin zaman bana soyliceksin kodları siparişlerini ben vercem diyor. Öyle mi yoksa her temsilci kendi siparişini verebilir mi ?

  1. Tubi: Temsilci olduğunda sipariş girişi dahil tüm işlemlerini kendin yapabilirsin. Kimseye ihtiyacınız yoktur.

 8. Daha once k5den siparis vermistim bir daha siparisim var tekrar k5 siparisi verile bilirmi

  1. Yasemin: K5 kampanyası maalesef bittiği için artık sipariş veremezsiniz. Şuan kampanya 6 geçerlidir.

 9. Merhaba ben 473 tl siparis verdim 550 tlye olan hediyeyi almak istiyorum fakat 550 tl siparisi tek seferde mi girmem gerekiyor kampanya suresince mi

  1. Banu: Belirlenen limitler kampanya son gününe kadar verilen siparişlerin toplamıdır. 550 TL’lik siparişi tek faturada vermek gerekmez. Kampanya sonuna kadar bu rakama ulaşmanız yeterlidir. Katalog almayı unutmayın.

 10. Ben k6 kampayasknda hediye kazanmak istemiyorum cunku 3 ay ara vercem o yuzden sayisini yükseltmeme gerek varmi k5teki hediylerim gelir mi

  1. Eda: K6’da hediye kazanmak istemiyorsanız o zaman sorun yok, 5 adet katalog almak gerekmez. Geçtiğimiz kampanya hak ettiğiniz hediyenin gelmesi için 1 TL’lik sipariş vermeniz bile yeterlidir. Çünkü gerekli koşulları geçtiğimiz kampanya karşıladınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir