Avon Ödemesi Nasıl Yapılır?

AVON sipariş girişi de ödemesi de oldukça kolay ve pratik bir şekilde yorulmadan yapabileceğinizi belirterek yazıma başlamak istiyorum. Tabii ki ödemenin en güzel yönü 15 gün içerisinde dilediğiniz yöntemle yapılıyor olmasıdır.

AVON Temsilcisi Değil misin?
Tıkla Ücretsiz Üye Ol…

Evet, değerli arkadaşlar AVON temsilci ödemenizi PTT şubeleri, bankalar, ATM’ler, kredi kartı, banka kartı, banka internet şubelerinden havale, EFT ya da size en yakın Faturamatik şubelerinden kolayca yapabilirsiniz. Şimdi dilerseniz ödeme yöntemlerini biraz detaylandıralım. Bakalım hangisi ücretsiz ve nasıl yapılıyor?

AVON Kapıda Ödeme Yöntemi İşinizi Daha da Kolaylaştırıyor

Koronavirüs nedeniyle önlem alıyor ve mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmıyor musunuz? (1). (2). (3). Banka ya da PTT şubelerinde sıra beklemek istemiyor musunuz? Cevabınız evet ise size çok güzel bir önerim olacak. Sipariş girişi esnasında, ödeme şekli olarak kapıda nakit ödemeyi seçerseniz bunların hiç biri ile uğraşmazsınız. PTT kargo görevlisi siparişinizi teslim ederken ödemeyi yaparsınız. Avon kapıda ödeme yöntemi ile ilgili geniş çaplı bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Avon Ödeme
Avon ödeme kanalları

Kredi Kartı İle Avon Ödemesi Ücretsiz ve Kolay

En pratik ödeme yöntemlerden biri olan hiç şüphesiz kredi kartı diyebilirim. Bende yıllardır ödemelerimi kredi kartı ile yapıyorum. 7 Gün 24 saat dilediğiniz an, dilediğiniz yerden ödeme yapma imkanı sunuyor.

Ödeme işlemi AVON’un resmi İnternet sitesi avon.com.tr üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle Avon temsilci numarası ve şifreniz olması gerekir. Ödeme işleminde kredi kartı yanı sıra banka kartı (hesap kartı, maaş kartı da) kullanılmaktadır. Yani ille de kredi kartınız olması gerekmez.

Avon.com.tr adresinden temsilci girişi yaparak menüden Ödeme Yap butonuna tıklamanız gerekir. Açılan sayfada ücretsiz ödeme yöntemlerini gösteren bir görsel ile karşılaşıyorsunuz. O noktadan sonra ödenmesi gereken faturaları görebilir ve ödeme yapabilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme işlemi başlı başına bir konu içerdiği için ayrı bir yazıda detaylıca ele aldık. Aşağıda yer alan linke tıklayarak detayları görebilirsiniz.

Kredi Kartı İle Avon Ödeme İşleminin Nasıl Yapılacağını Görün. Lütfen Tıklayın

PTT Avon Ödemesi Nasıl Yapılır?

Banka ya da kredi kartı ile uğraşmak istemiyorsanız ödemenizi size en yakın PTT şubesinden yapabilirsiniz. Avon PTT kargo ile çalışmaya başlaması ile birlikte PTT fatura ödemesi işlemine de başladı. PTT’den Avon fatura ödemesi yapabilmek için temsilci numaranızı belirtmeniz yeterlidir.

Siz ya da aile bireylerinden biri, hatta müşterileriniz bile sizin adınıza ödeme yapabilirler. İşlem ücreti olarak 2,50 TL’lik bir masraf alınacağını belirtmek istiyorum. Ödeme yaptığınız saate göre işleme alınması zaman alabilir. Bununla ilgili detayları yazının alt kısmında bulacaksınız.

Havale, EFT İle Avon Ödemesi (Tüm Bankalardan)

Yine en pratik yöntemlerden biri olmasına karşın toplum olarak Havale, EFT gibi (para transferi) işlemlerini yeteri kadar sık kullanmıyoruz. Oysa ki tüm insanların mutlaka bir ya da birden fazla banka hesabı vardır. Banka hesabınıza ait İnternet ya cep şubesini açtırarak bilgisayar ya da akıllı telefonlarınızdan 7 gün 24 saat işlem yapabilirsiniz. Peki Havale ya da EFT ile Avon ödemesi nasıl yapılır. Bunun için aşağıda yer alan IBAN numarasını kullanmanız gerekiyor.

AVON’un IBAN Numarası Değişti

Ödemelerini Havale, EFT ile yapmak isteyen temsilciler için çok önemli bir duyuruyu paylaşmak istiyorum. Eskiden kullanılan TR88 0006 4000 0011 0082 3199 00 IBAN numarası İş Bankası Beşiktaş yabancı sermayeli şube olmasından dolayı IBAN numarası değişti. Bundan AVON IBAN numarası aşağıda kırmızı olarak belirtildiği gibidir.

Avon’un Yeni IBAN Numarası: TR53 0006 4000 0011 4440 0130 35

Avon IBAN Numarası
Avon’un IBAN değişimi ile ilgili yaptığı yazılı açıklama

AVON’A Havale, EFT Nasıl Yapılır?

Öncelikle havale ne EFT ne onu anlayalım mı? Havale sizin hesabınız ile aynı banka hesabına para transferi demektir. Örnek sizin banka hesabınız QNB Finansbank ise ödeme yapacağınız IBAN numarası da QNB Finasbank’a ait olması halinde havale yaparsınız. Çünkü Aynı bankaya işlem yapıyorsunuz. Fakat sizin QNB Finansbank hesabınız var ve ödeme yapacağınız IBAN numarası Avon’da olduğu gibi İş Bankasına ait ise bu durumda EFT yani başka bankaya para transferi yapmanız gerekmektedir. Havale ve EFT’nin farkını bu şekilde açıklayarak başlayalım.

Ödeme yapmak için kullanacağımız IBAN numarasını tekrar paylaşmak istiyorum. TR53 0006 4000 0011 4440 0130 35 İş Bankasına aittir. İş Bankası hesabı olanlar havale diğer bankalardan ise EFT yapmanız gerekir..

Alıcı adı kısmına Avon Kozmetik yazmanız gerekir. Çünkü hesap bireysel değil kurumsal olarak açılmıştır.

Peki, Havale ya da EFT için ücret ödeyecek miyim? Diye sorabilirsiniz. Bu soruya vereceğim cevap bankanızın uygulamasına göre değişebilir. Bazı bankalar herhangi bir ücret almazken bazıları sembolik ücret alabilmektedir. Ben QNB Finansbank kullanıyorum. Havale ye EFT için herhangi bir ücret ödemiyorum. Dilerseniz Enpara gibi yine havale ücreti almayan uygulamaları da kullanabilirsiniz.

QNB Finansbank Avon ödemesi
QNB Finansbank hesap sahipleri için EFT ekranı

Açıklama Kısmına Temsilci Adı ve Temsilci Numarası Bilgisini Girmeyi Unutmayın: Havale, EFT ile yapılan ödemelerde açıklama satırı bulunmaktadır. Bu kısımda ödemesi yapılan temsilcinin adı, soyadı ve temsilci numarası yazılması gerekmektedir. Çünkü ödeme yapılan hesap temsilciye ait olmayabilir. Bu durumda yapılan ödeme kime yapıldığı anlaşılmayabilir. Buna ek olarak ödeme sonrası dekontu saklamanız gerekir. Aksilik olması halinde dekontu Avon’a göndererek ödeme yaptığınızı kanıtlarsınız.

ATM’den Avon Ödemesi Yine Ücretsiz ve Kolay Bir Yöntem

Avon ödemelerinizi birçok yöntemle yapabileceğinizi belirtmiştim. Yazının geride kalan kısmında kredi kartı, PTT, havale ve EFT gibi yöntemleri aktardım. Şimdi ise ATM’den ödeme işlemini nasıl yapacağımıza bakalım. Avon bu işlem için bazı bankaları önermektedir. Yapı Kredi, Akbank, Ziraat ve Garanti Bankası

Yapı Kredi ATM’lerinden Avon Ödemesini Ücretsiz Yapabilirsiniz.

ATM'den Masrafsız Ödeme Yapı Kredi'de

ATM’den ücretsiz Avon ödemesi için Yapı Kredi bankası önerilmektedir. Diğer bankalar 1 ile 3 TL arasında işlem ücreti almaktadır. Yaşadığınız il ya da ilçede bulunan Yapı Kredi ATM’lerinden kartsız ödeme yapabilirsiniz. Yani Yapı Kredi’de hesabınız olmasa bile ödemenizi kolayca ve ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

Tabii ki sadece Yapı Kredi ATM’leri değil aynı zamanda Akbank, Garanti, İş Bankası ve Ziraat Bankasından da ödemelerini yapabilirsiniz. Yapı Kredi bankası dışında kalanlar 1 ile 3 TL arasında bir işlem ücreti aldığını tekrardan belirtmek istiyorum.

Otomatik Ödeme Talimatı Ver Faturaları Düşünme

Özellikle fatura ödemelerinde sıkça kullanılan bir yöntem otomatik ödeme talimatı elektrik, su, doğalgaz gibi düzenli yapılan ödemelerde büyük kolaylık yanı sıra bankanıza göre maddi kazançta sağlamaktadır. Avon fatura ödemelerinizi de otomatik ödeme talimatı vererek kolayca yapabilirsiniz. Bunu yapabilmek için QNB Finansbank, Akbank, İş Bankası ya da Ziraat Bankasında hesabınız olması gerekir. Şimdilik bu bankalar ile işlem yapılabilmektedir. Tabii ki otomatik ödeme emrinin gerçekleşebilmesi için hesabınızda yeterli bakiye olması gerekir. Bu işlem ile yapılan ödemelerden herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Faturamatik Şubelerinden de Avon Ödemesi Yapabilirsiniz

AVON ödeme işlemi için tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem ise tahsilat kurumu olan Faturamatik şubeleridir. Türkiye genelinde 500’den fazla noktada hizmet veren Faturamatik şubeleri Avon faturaları da kabul etmektedir. Bu işlem karşılığında sizden 2,50 TL ücret talep edilmektedir.

Avon Ödemesi Ne Zaman İşleme Alınır?

En çok karşılaştığım şikâyetlerden biri “ödeme yaptım ama halen işleme geçmedi” şeklinde olmaktadır. Değerli arkadaşlar yaptığınız ödeme yönteme ve işlem saatine göre değişiklik göstermektedir. Yazının devamında hangi ödeme yönteminin ne zaman işleme geçeceğine dair bilgilere yer vereceğiz.

Kredi Kartı İle Yapılan Ödemeler Anında İşleme Alınır: En çok önerdiğimiz yöntemlerden biri kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapmanızdır. 7 Gün 24 saat boyunca İnternet bağlantısı olan her yerden kolayca yapabiliyorsunuz. Ücretsiz olması yanı sıra 5-10 dakika gibi kısa bir sürede işleme alınması açısından önemlidir.

PTT Şubelerinden Ödemenizi 14:00’a Kadar Yapmaya Çalışın: Özellikle PTT şubelerini tercih edenler dikkatli olması gerekir. AVON’UN da belirttiği gibi 14:00’a kadar yapılan ödemeler aynı gün işleme alınır. 14:00’dan sonra yapılan ödemeler ise bir sonraki iş günü işleme alınır. Cuma günü 14:00 sonrası yapılan ödemenin işleme alınması Pazartesi mümkün olmaktadır. Bu nedenle bilmeden faturanız son ödeme tarihini geçebilir. Bu hususu özellikle dikkate almalısınız.

Havale / EFT Saati Geçmeden Ödeme Yapmalısınız: Ödemeyi para transferi şeklinde yapacaklarda yine dikkat etmeleri gerekir. 16:00’a kadar yapılan ödemeler aynı gün işleme alınırken 16:00 sonrası yapılan para transferleri bir sonraki iş günü işleme alınmaktadır.

Faturamatik Şubelerinden de 16:00’a Kadar Ödeme Yapınız: Son eklenen ödeme yöntemi faturamatik şubeleri de yine havale EFT’de olduğu gibi 16:00’a kadar yapılan işlemlerde aynı gün 16:00 sonrası yapılan ödemelerde işleme alınması bir sonraki gün mümkün olmaktadır.

Ödemem Gecikir Ya da Hiç Yapmazsam Ne Olur?

Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi şirket talep etmiş olduğunuz ürünleri sizden hiçbir ücret almadan göndermektedir. Ödemeyi fatura tutarına göre (15 ile 45 gün içerisinde) yapmanızı istemektedir. Gelen faturada son ödeme tarihini görebilirsiniz. Son ödeme tarihi geçen faturalara gecikme faizi işletilmektedir. Ayrıca 15 TL ve son ödeme tarihi geçmiş faturanız varsa sipariş girişiniz kısıtlanmaktadır.

Son ödeme tarihi geçen faturalarda yaklaşık 3,5 aylık bekleme süresi bulunmaktadır. Bu zaman dilimi içerisinde de yapılmayan ödemeler haliyle yasal takibe devredilmektedir. Birçok insan unuttum, haberim yoktu gibi cümleler kuruyor. Oysaki geciken ödemelerde her gün SMS, E-Posta ve temsilci paneline girdiğinizde geciken faturanız olduğu açılan pencere ile hatırlatmaktadır.

Evet, arkadaşlar Avon temsilci ödemelerine dair aktaracaklarım şimdilik bu kadar, yenilik ve gelişmeler oldukça bu sayfada yer vermeye devam ederim. Sormak istediğiniz farklı hususlar varsa sayfanın alt kısmında yer alan formu kullanarak sorabilirsiniz. En kısa sürede yanıt vermeye çalışacağım. Bu arada ben AVON kıdemli direktör satış lideri Mustafa GÖVERCİN sizde ekibimde yer almak, daha fazla kazanmak isterseniz bu siteden temsilci başvurusu yapabilirsiniz.

1. Cascella, M., Rajnik, M., Cuomo, A., Dulebohn, S. C., & Di Napoli, R. (2020). Features, evaluation and treatment coronavirus (COVID-19). In StatPearls [Internet]. StatPearls Publishing.

2. Zu, Z. Y., Jiang, M. D., Xu, P. P., Chen, W., Ni, Q. Q., Lu, G. M., & Zhang, L. J. (2020). Coronavirus disease 2019 (COVID-19): A perspective from China. Radiology, 200490.

3. Guo, Y. R., Cao, Q. D., Hong, Z. S., Tan, Y. Y., Chen, S. D., Jin, H. J., … & Yan, Y. (2020). The origin, transmission and clinical therapies on coronavirus disease 2019 (COVID-19) outbreak–an update on the status. Military Medical Research, 7(1), 1-10.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir