2016 Yılına bir çok değişiklik ile giren Avon iade işlemlerinde de bazı düzenlemelere imza atmıştır. O nedenle bizde bu sayfada yer alan bilgileri sizler için tekrar güncelledik, öncelikle ilk değişim E-Fatura uygulaması olup, bundan böyle faturalar koli içinde değilde e-mail adresinize gönderilecek olup, e-fatura uygulamasında iade kısmı kısmen değiştirilmiş ve seçenekler artırılmıştır.

Avon İptal İade

Aldığım Ürün / Ürünleri İade Edebilir miyim?
Bir tüketici olarak bu en doğal hakkınız olup, Avon diğer firmalara göre daha esnek davrandığı söylenebilir. Diğer kozmetik firmaları ürünlerin açılmamış, kullanılmamış olmasını şart koşarken Avon’un iptal koşullarında böyle bir durum yoktur. Örnek bir parfüm aldınız açtınız, denediniz fakat memnun kalmadınız, sorun değil geri gönderebilirsiniz. Bu sadece parfüm için değil tüm ürünlerde geçerlidir. Beğenmemeniz, memnun kalmamanız halinde sorunsuz bir şekilde iade edebilirsiniz. Gerek ödemenizi geri alabilir, gerekse değişim isteyebilirsiniz.

40 Gün İçinde İade Edebilirsiniz
Daha önceleri bu süre 3 kampanya olarak uygulanıyordu. 2013 Yılında alınan kararla süreç biraz kısaltılmış oldu ve 40 gün olarak uygulanmaya başlandı. Tabi ki bu 40 günlük süre kargoda geçecek sürecide dikkate almalısınız. Aksi halde 40 günü aşan iadeler kabul edilmeyecektir. O nedenle 35-36 gün içinde mutlaka geri gönderme işlemini yapınız. Peki Avon iade işlemi nasıl yapılır, nelere dikkat etmeli onlarıda görelim.

Avon İadesi Nasıl Yapılır?
Siz yada müşterinizin beğenmediği, memnun kalmadığı ürünleri nasıl geri göndereceksiniz, nelere dikkat edeceksiniz hemen bu hususta önemli gördüğüm konuları aktarmak istiyorum.

İade Formu Doldurmalısınız (1. Adım)
Siparişlerinizle birlikte koli içerisinde gelen faturayı mutlaka saklamalısınız. Çünkü sadece fatura olmamakla birlikte aynı zamanda iade formu olarak kullanılmaktadır. 2016 Yılı Ocak ayında e-fatura uygulamasına geçen Avon temsilci bilgilerinde e-mail adresi olanların faturalarını e-mail adreslerine göndermektedir. O nedenle geri göndermek istediğiniz ürün yada ürünler için e-mail adresinize gelen faturayı yazdırıp kullanmanız gerekir.

Geri Gönderme

İade Formu Nasıl Doldurulur?
Evet arkadaşlar koli ile gelen yada e-mail adresinize gelen formu yazdırarak, ÜRÜN İADE BİLGİLERİ kısmını doluracağız. Faturanın en sağ kısmında bulunan bu bölümde İADE, DEĞİŞİM, ADET, TUTAR ve SEBEP KODU gibi kısımlar bulunmaktadır. Öncelikle geri göndermek istediğiniz ürünü bularak İADE kısmına x işareti koyunuz hemen yanında bulunan kısımda ürün adetini belirtin. Örnek 3 ürün alıp sadece 1 tanesini geri gönderebilirsiniz. Yada iade etmek yerine DEĞİŞİM kısmını doldurup, istediğiniz ürünün değişmesini sağlayabilirsiniz. TUTAR bu kısımda faturada yazan ücreti aynen yazmanız gerekir. SEBEP KODU işte burası oldukça önemli buraya sadece bir harf ile neden iade ettiğinizi belirtmeniz gerekir. Sebep kodları 2016 yılında artırılmış olup, aşağıda liste halinde göreceksiniz.

A – Yanlış ürün
B – Ürünü yanlış beden ölçüsünde sipariş ettim
C – Beden ölçüsü uymadı
D – Katalogdaki promosyonu yanlış anladım
E – Rengi/kokusu/stili/boyutu broşürde gözüktüğü gibi değildi
F – Kolim geç teslim edildi
G – Siparişimdeki ürün stoksuz olduğu için geç geldi
H – Ürün yada ambalajı hasarlı geldi
I – Akmış/Patlamış ürün diğer ürünleri hasarladı
J – Sipariş etmediğim bir ürün geldi
K – Ürünün kalitesini beğenmedim
L – Ürün çalışmıyor, bozuk
M – Ürün cildime uygun değil
N – Diğer nedenler

İmza Atmayı Unutmayın (2. Adım)
Yukardaki işlemleri yapmanıza müteakip formun sağ en alt kısmında temsilci adının hemen altında imza bölümü bulunmaktadır. Zaten İmza Zorunludur şeklinde bir ibare göreceksiniz. İade için kullanacağınız nüshayı mutlaka imzalamalısınız. Aksi halde geçersiz sayılıp, gönderdiğiniz ürünler size geri dönecektir. Bazen böyle basit hatalar yüzünden geri gönderim süreci olan 40 günlük süre dolmaktadır.

Fatura İmza

Katalog İade Uygulaması Kaldırıldı
Her kampanya dönemi temsilcilere 1 adet katalog, panorama ve indirim broşürü gönderilmektedir. Daha fazla kataloğa ihtiyaç duyan temsilciler bunu satın alması gerekmektedir. Alınan kataloglar kampanya sonu iade edilmesi uygulaması son bulmuş olup, bundan böyle satın alınan katalogların geri gönderilmesi mümkün olmamaktadır.

2 TL İade Ücreti Alınmaktadır.
2015 Yılında alınan kararla birlikte temsilcilerin keyfini kaçıran bir uygulamaya imza atıldı. Bundan böyle siz yada müşterinizin iade ettiği ürünler için 2 TL ücret ödeyeceksiniz. Bu ücreti ödemek istemiyorsanız kargo firmasına gidip, kargo ücretini kendiniz ödemelisiniz. Gerçi kargo ücreti 2 TL’den daha fazla tutacaktır. Yeni uygulamaya konan bu ücreti bir sonraki siparişiniz ile faturaya ürün dışı bedeller şeklinde eklenmektedir.

Koli İadelerinde 10 TL Kargo Ücreti Ödersiniz
Yine temsilci ve takım öncüsü arkadaşlarımızı yakından ilgilendiren bir uygulama hayata geçti, geçtiğimiz aylarda alınan bir kararla temsilciler gelen koliyi tamamen iade etmesi, kabul etmemesi halinde bir sonraki faturanıza 10 TL kargo ücreti eklenir. Tüm koli değilde içerisinden bir yada bir kaç ürün geri göndermeniz herhangi bir sorun olmayacaktır. Yanlış koli, tamamı yanlış ürün olması halinde bu bir zoraki iade olacağı için Avon Müşteri Hizmetleri ile görüşüp o ücreti ödemezsiniz. Neden böyle birşeye gerek duyuldu? özellikle yeni temsilci olan bayan arkadaşlar eşlerinden habersiz üye oluyorlar. Eşi kızması nedeniyle gelen koliyi kabul etmeyerek iade etmiş sayılıyor. Bu durumda 10 TL kargo ücreti ile karşı karşıya kalınıyor. Burada dikkatli olmanız gerekir. O noktadan sonra bu işi yapmayacak olsanız bile mutlaka o ücreti ödeyin, aksi halde faiz vs olacaktır.

İade İşlemleri 1 Hafta İçinde Sonuçlanır
Geri gönderdiğiniz ürün yada ürünlerin firmaya ulaşıp, incelenmesi ve onaylanıp, faturalanması yaklaşık 1 hafta sürebilmektedir. Gelişmeleri temsilci paneline girerek Cari Hesap Özeti kısmından takip edebilirsiniz. Onaylanan işlemlerde iade edilen ücretler ödeme bekleyen fatura varsa onlardan düşülmektedir. Yoksa + bakiye eklenerek bir sonraki sipariş işleminde + bakiye kadar eksik ödeme yaparsınız.

İade İşlemlerinde Zorluk Çıkaran Satış Görevlileri
Son aylarda en çok şikayet alınan konuların başında iade konusunda zorluk çıkarıldığı gelmektedir. Müşterilere satılan ürünlerin iadesi konusunda zorluk çıkaran temsilci ve takım öncülerini lütfen 0850 250 28 66 numaralı telefona bildiriniz. Özellikle 2 TL ücret çıkması ile birlikte bu konuda sorunlar arttığı görülmektedir. Sorun çıkarmak yerine baştan müşteriniz ile konuşun.

Hediye, Garanti Belgesi vs Göndermeyi Unutmayın
Örnek ben bir parfüm aldım, yanında birde deodorant hediyesi olsun, bu ürünü iade etmek istediğimde yanında gelen hediyeyi de göndermeliyim. Yoksa geçersiz iade şeklinde geri gelecektir. Aynı şekilde Avon saat çeşitleri ile gönderilen garanti belgesi yine koli ile geri gönderilmelidir.

Temsilci Hediyesi Limitine Dikkat Edin
Örnek ben bu ay 400 TL sipariş vermiş olayım ve 350 TL limite ulaştığım için ilk seviye hediyeyi kazanmış olayım. Fakat ben bu ay 100 TL değerinde iade edersem benim bu ay ki sipariş limitim 300 TL’ye düşecektir. Yani hediye limiti altında kalacaktır. Aldığım hediye ne ise onuda geri göndermeliyim. Aksi halde o hediyenin değeri neyse bir sonraki faturada o ücret eklenir. Yani iade ederken mutlaka bu hususlara dikkat etmelisiniz.

466 Yorum ve Soru Bulunuyor

Soru Sor, Yorum Yap
 1. Sevda

  Müşterim aldiyi ürün iade etmek istiyor ama faturam yok nasıl iade edebilirim

  1. Yönetici

   Sevda: E-Posta adresinize gelen e-faturayı yazdırarak iade için kullanabilirsiniz.

   1. Sevda

    Çok teşekkür ederim

 2. Merve Nur

  Ben avon temsilcisiyim urun iadesi yaptim yaklasik 16 gundur kargoya verdim fakat ne urun iadesinin kabul edilip edilmedigi hakkinda mesaj ne de hic bisey gelmedi.urunu iade etmeme ragmen ucreti hala sustemden dusmemis ne yapmaliyim

  1. Yönetici

   Merve: Müşteri hizmetlerini arayarak iadenin durumu ile ilgili bilgi alabilirsin. En geç 4-5 gün içerisinde iadeler işleme alınmaktadır.

 3. Meryem

  Merhaba ben müşterimin ürünü iade edicem de ona aldığı ürünün parasını geri vericekmiyim?

  1. Yönetici

   Meryem: İade işlemi gerçekleştiğinde müşterinizle konuşun, isterse parasını iade edin, isterse yeni ürün alabilir. Aranızda anlaşmanız gerekir.

   1. Meryem

    Teşekkür ederim 🙂

    1. Yönetici

     Meryem: Biz teşekkür ederiz. 🙂

 4. CANAN ALBAYRAK

  Merhaba,

  Avon üyesi olan olan arkadaşım vasıtasıyla indirimden 2 adet ayak tırnak makası aldım. daha ilk kullanımda kırıldı. kırık olanla birlikte paketini hiç açmadığım diğerini de iade etmek istiyorum.
  iade şartları nedir? para iadesi mi yapıyorsunuz yoksa başka bir ürün mü gönderiyorsunuz ? kargo ücreti ödemem gerekiyor mu?
  İyi Çalışmalar

  1. Yönetici

   Canan: 40 Gün içerisinde iade ya da değişim isteyebilirsiniz. Temsilci olan arkadaşınıza vermeniz yeterlidir. İade işlemini temsilci kendisi yapması gerekir. İade ederek ücreti geri alabilir. Bu durumda 2 TL iade ücreti faturaya eklenir. Değişim isterseniz herhangi bir masrafınız olmaz.

 5. Rumeysa

  Bende eşimden habersiz üye oldum sipariş girdim duyduğu zaman çok kızdı siparişlerim geldiği zaman anında iyade yaparsam bir dahaki faturaya 10 tl borç yansiyomus ama bi daha sipariş girmeyi düşünmüyorum üyelik iptali yapicam yinede o 10 tl bana sorun olurmu ilerde

  1. Yönetici

   Rumeysa: 10 TL borç bir sonraki faturaya eklenir. Ama sipariş vermeyeceğiniz için size herhangi bir borç çıkmaz. Tabii ki tekrar başvuru yapmak istediğinizde eminim onay verilmez. O bilgi kayıtlarda saklanır.

 6. Esma

  Faturam toplam 58 tl tutarinda. faturada 38tl olan bir saat 1 hafta kullanildi suya degmemesine ragmen icerisi (ekranı) buğulandı. iadesini yaptığımda fatura toplamı 20 tl ye düşüyor. Bu nedenle 2 tl iade bedeli dışında herhangi bir kargo bedeli yansıtılır mı? şimdiden teşekkürler.

  1. Yönetici

   Esma: AVON Kargo firmasını değiştirdi, iade prosedürü de değişti, iade işlemini kargo ücreti ödemeden yapmak için sana sipariş getiren kargo görevlisine teslim etmen gerekir. Ya da PTT şubesine götürmen halinde kargo ücreti tarafından ödenir.

 7. adem

  Sayın yönetici Avon kargosu getiren yetkili adresten iade teslim almıyor kaldı ki rica minnet versek de ücret size ait diyor PTT ye gidip iade etmek istediğimizde de ücreti bizden istiyorlar. İsterseniz Avon’nun PTT ile yaptığı sözleşmeyi bir kontrol edin iade şartında kargo teslim edildiği gün yada ertesi gün ücretsiz iade yapılabilir diyor. lütfen gerekli incelemeleri yapıp edip öyle cevap veriniz. Ben PTT de sözleşmeyi okuduğum için yazıyorum.

  1. Yönetici

   Adem: Size teslim eden kargocu hatalı işlem yapıyor. İade varsa ücretsiz olarak alması gerekir.

 8. Adem

  Bir önceki soruma verdiğiniz cevap çok açık değildir. Müsteri cayma hakkıni kullanarak aldığı ürünü temsilciye iade ettiğinde ; temsilci olarak ben bu ürünü avona iade ettiğimde kargo parası ödermiyim.

  1. Yönetici

   Adem: İade konusunda sitemizde detaylı açıklama bulunuyor. Size Avon kargosu getiren görevliye iade ürünü vermeniz halinde kargo ücreti ödemezsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017