Avon İade ve Değişim Nasıl Yapılır?

Satın almış olduğunuz Avon ürünlerinden memnun kalmadınız mı? Hiç canınızı sıkmayın. Avon’un koşulsuz iade garantisi ile beğenmediğiniz ürünleri iade edebilir ve ücretinizi geri alabilirsiniz.

Avon iade

Temsilcilerin ilettiği sorular arasında “Avon iade nasıl yapılır? Avon iade formu nasıl doldurulur? Gibi sorularla sıkça karşılaşıyoruz. Hazırladığımız bu yazıda temsilcilerin Avon iade ve değişim işlemlerinin nasıl yapılacağı ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini aktaracağız.

İade İçin 40 Günlük Zamanınız Bulunuyor

Avon iade süresinin 40 gün olduğunu bir kez daha belirtmek istiyorum. Geçtiğimiz yıllarda bu süreç 3 kampanya (yaklaşık 80 gün) olarak uygulanıyordu. 40 Günlük süreci neye göre hesaplayacağız? Siparişiniz fatura edilmesi itibari ile bu süreç başlamaktadır. Gönderdiğiniz ürünlerin bu süreçte şirkete ulaşması ve teslim alınmasına dikkat etmelisiniz.

Müşteri olarak, avon.com.tr sitesinden sipariş verenler için iade süresi: 14 gün olarak belirlenmiştir. Müşteri olarak sipariş verdiniz ve iade etmek istiyorsanız detaylara aşağıda yer alan linkten göz atabilirsiniz. https://kozmetik.avon.com.tr/sikca-sorulan-sorular/iade-ve-iptal Hazırladığımız bu yazı, Avon temsilci ve satış liderlerine yöneliktir.

Avon temsilci ayrıcalıklarından yararlanmak için Avon Üyelik sayfasında yer alan formu doldurabilir ya da 0552 707 65 73 numaralı WhatsApp hattımızdan başvuru yapabilirsiniz.

Avon İadesi Nasıl Yapılır?

İade işlemi için 3 farklı seçeneğiniz olduğunu belirtmek istiyorum.

 1. Kargonuzu getiren görevliye iadeyi teslim edebilirsiniz. PTT Kargo görevlisi size ürün getirdiğinde daha önce almış olduğunuz ve iade etmeyi düşündüğünüz ürün ya da ürünleri görevliye “iade” olduğunu belirterek teslim edebilirsiniz.
 2. PTT şubelerinden gönderebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise hazırladığınız iade ürünleri, size en yakın PTT şubesinden yine “Avon iadesi” olduğunu belirterek gönderebilirsiniz. Herhangi bir adres belirtmeniz gerekmez. Görevli memura “Avon iadesi” olduğunu belirtmeniz yeterlidir.
 3. Gelen kargoyu kabul etmeyebilirsiniz! PTT kargo görevlisi ürünleri getirdiğinde koliyi kabul etmeyebilirsiniz. Bu da bir iade yöntemi fakat dikkatli olmanız gerekir. Çünkü kabul edilmeyen iadelerde kargo ücreti masrafı çıkacaktır. Bu hususu iade ücretleri kısmında görebilirsiniz.

Avon İade Formu Nasıl Doldurulur?

Geri göndermek istediğiniz ürün ya da ürünler için iade formunu doldurmak ve imzalamak gerektiğini unutmamalısınız? Avon iade formu, koli içerisinde yer alan faturadır. Kaybetmeniz halinde, E-mail adresinize gönderilen PDF formatını yazdırarak da kullanabilirsiniz.

Peki, Avon iade formunu doldururken hangi hususlara dikkat edeceğiz? Önce formun nasıl bir şey olduğunu aşağıda görelim. Sonrasında nasıl doldurulması gerektiğine göz atalım.

Avon iade formu

İade ya da değişim hangisi karar verdiniz mi? İlk olarak ürün ya da ürünleri iade mi yoksa değiştirilmesini mi istiyorsunuz? Buna karar vererek gerekli bölümü işaretlemelisiniz.

Adet: hemen sağ kısmında yer alan adet kısmında iade için kaç ürün göndereceğinizi belirtmelisiniz. Örnek: 5 adet aldığınız bir ürünün 1 ya da 2 tanesini iade etmek isteyebilirsiniz. Bu durumda adet kısmı önem arz ediyor.

Tutar: aynı şekilde iade etmek istediğiniz ürünlerin adetlerine bakarak tutar kısmını da doldurmanız gerekir.

Sebep Kodu: son sütunda ise iade etmek istediğiniz ürün ya da ürünleri neden iade ettiğinize dair bir sebep kodu belirtmeniz gerekir. Benim hazırladığım formda J olarak yer alıyor.  Açıklaması: “Ürünün kalitesini beğenmedim” demektir.

Sebep kodları ile ilgili bilgiler faturanın alt kısmında yer almaktadır. Aşağıda yer alan görsel yanı sıra liste olarak da paylaşacağız. Size uygun sebep kodu ile iade formunuzu doldurabilirsiniz.

Avon iade için sebep kodu belirtme

A – Yanlış ürün, yanlış beden sipariş ettim.
B – Beden ölçücü uymadı.
C – Katalogdaki promosyonu yanlış anladım.
D – Rengi/kokusu/stili/boyutu broşürde gözüktüğü gibi değildi.
E – Kolim geç teslim edildi.
F – Siparişimdeki ürün stoksuz olduğu için geç geldi.
G – Ürün ya da ambalajı hasarlı geldi.
H – Akmış/Patlamış ürün diğer ürünlere hasar verdi.
I – Sipariş etmediğim bir ürün geldi.
J – Ürünün kalitesini beğenmedim.
K – Ürün çalışmıyor, bozuk.
L – Ürün cildime uygun değil.

İade Formunu İmzalamayı Unutmayın

Gerekli alanları doldurduktan sonra geriye sadece ilgili alanı imzalamak kalıyor. “iade eden temsilcinin adı soyadı kısmında” bulabilirsiniz. İmza olmaması halinde kabul edilmeyebilir ya da bir defaya mahsus kabul edebilirler. Siz yine de dikkatli olun.

İade Sonrası Süreç Nasıl İşliyor?

Biz üzerimize düşeni yaptık ve ürünleri kurallara uygun bir şekilde geri gönderdik. Peki, bundan sonra nasıl bir süreç ile karşılaşacağız? İmkânınız olursa kargo takip numarasını almalısınız.  Bu şekilde iadenin şirkete ulaşıp, ulaşmadığını takip edebilirsiniz.

İadeniz, şirket tarafından teslim alınmasına müteakip; artık sipariş takibi ve hesap özeti kısmından gelişmeleri takip edebilirsiniz. Bu sayfalarda iade ürünler ile ilgili bilgi girişi yapılmaktadır. Aynı zamanda telefonunuza SMS olarak da bilgi gelmektedir.

Ödeme Yaptıysanız + Bakiye, Yapmadıysanız Fatura İptali Olur

İadeniz kabul edilmesi ile birlikte ücret kısmına bakabiliriz. İadesini yaptığınız ürünlerin ödemesini yaptıysanız size + bakiye tanımlanır. Örnek 100 TL’lik bir ürün iade ettiniz,  ödemesi de yapılmış ise size sonraki siparişlerde kullanılmak üzere 100 TL bakiye tanımlanır. Arzu ederseniz, Avon müşteri hizmetlerini arayarak o ücretin size iade edilmesini talep edebilirsiniz. Henüz ödemesi yapılmadı ise bu durumda ödenmesi gereken fatura iptal edilmektedir.

İade İşlemlerinden Ücret Alındığını Unutmayın

Geçtiğimiz yıllarda Avon, iade ücretlerini ücretli hale getirdi. İki kademeli ücretlendirme yapılmaktadır. Bunun nasıl olduğuna bakalım.

Ürünlerin belli bir kısmını iade ederseniz 2 TL ödersiniz: Ücretlendirme iade edeceğiniz ürünlerin kısmen ya da tamamen oluşu ile alakalıdır. Ürünlerin bir ya da bir bölümünü iade etmeniz halinde 2 TL şeklinde ücretlendirilir.

Kolinin tümünü iade etme,  kabul etmeme halinde 10 TL ödersiniz: Ürünlerin tümünü iade etmeniz ya da kargoyu kabul etmemeniz halinde ise 10 TL şeklinde masraf olacaktır. Belirtilen bu ücret bir sonraki siparişinize eklenecektir.

Burada önemli bir husus bulunuyor: koliyi neden tamamen iade ediyorsunuz? Ürünün birinin akması sonucu tüm ürünler hasar görmüş olabilir. Bu nedenle iade ediyorsanız, Avon müşteri hizmetleri ile görüşerek iade masrafı oluşmamasını sağlayabilirsiniz.

Hediyeyi de İade Etmeniz Gerekebilir!

Ürün iadesi yaparken dikkatli davranmanız gerekir. Avon satışları size hediyeler kazandırmaktadır. İade ettiğiniz ürünlerin ücretini düştüğünüzde, kazandığınız hediye limitinin altına düşmemesi gerekir.  Düşmesi halinde ise hediyeyi de iade etmeniz gerekir. Aksi halde hediyenin ücreti de faturanıza eklenir.

571 Yorum

 1. Merhaba temsilci degilim avon.com.tr den müşteri olarak kredi kartim ile sipariş vermiştim. Ürünleri iade etmek istiyorum. Elimdeki ürünleri kargoladiktan sonra ödediğim tutar kredi kartima geri iade olur mu ?

  Teşekkürler

  • Avon Satış Lideri: Mustafa Gövercin

   Ülkü: Avon.com.tr’den müşteri olarak alınan ürünler 14 gün içerisinde iade edilir. Ödemeniz kredi kartınıza geri iade edilir. Daha fazla bilgi için 0850 221 10 10 numaralı Avon ürün danışma hattını arayabilirsiniz.

 2. Benim satış liderim benim için sipariş verirken eksik verdi bende onu iptal edip tekrar kendim girdim siparişimi ama baktım iptalim kabul olmamış hem liderin benim için ettiği sipariş hem kendi ettiğim sipariş yani iki koli bana birden geliyor ben bunlardan birini iade edersem sıkıntı Yaşar mıyım

  • Avon Satış Lideri: Mustafa Gövercin

   Özden: Birini kabul etmediğinizde 10 TL kargo ücreti oluşacaktır. Bir sonraki siparişe 10 TL ürün dışı bedeller şeklinde eklenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir