Avon İade Bilgileri (Güncellendi)

2016 Yılına bir çok değişiklik ile giren Avon iade işlemlerinde de bazı düzenlemelere imza atmıştır. O nedenle bizde bu sayfada yer alan bilgileri sizler için tekrar güncelledik, öncelikle ilk değişim E-Fatura uygulaması olup, bundan böyle faturalar koli içinde değilde e-mail adresinize gönderilecek olup, e-fatura uygulamasında iade kısmı kısmen değiştirilmiş ve seçenekler artırılmıştır.

Avon İptal İade

Aldığım Ürün / Ürünleri İade Edebilir miyim?
Bir tüketici olarak bu en doğal hakkınız olup, Avon diğer firmalara göre daha esnek davrandığı söylenebilir. Diğer kozmetik firmaları ürünlerin açılmamış, kullanılmamış olmasını şart koşarken Avon’un iptal koşullarında böyle bir durum yoktur. Örnek bir parfüm aldınız açtınız, denediniz fakat memnun kalmadınız, sorun değil geri gönderebilirsiniz. Bu sadece parfüm için değil tüm ürünlerde geçerlidir. Beğenmemeniz, memnun kalmamanız halinde sorunsuz bir şekilde iade edebilirsiniz. Gerek ödemenizi geri alabilir, gerekse değişim isteyebilirsiniz.

40 Gün İçinde İade Edebilirsiniz
Daha önceleri bu süre 3 kampanya olarak uygulanıyordu. 2013 Yılında alınan kararla süreç biraz kısaltılmış oldu ve 40 gün olarak uygulanmaya başlandı. Tabi ki bu 40 günlük süre kargoda geçecek sürecide dikkate almalısınız. Aksi halde 40 günü aşan iadeler kabul edilmeyecektir. O nedenle 35-36 gün içinde mutlaka geri gönderme işlemini yapınız. Peki Avon iade işlemi nasıl yapılır, nelere dikkat etmeli onlarıda görelim.

Avon İadesi Nasıl Yapılır?
Siz yada müşterinizin beğenmediği, memnun kalmadığı ürünleri nasıl geri göndereceksiniz, nelere dikkat edeceksiniz hemen bu hususta önemli gördüğüm konuları aktarmak istiyorum.

İade Formu Doldurmalısınız (1. Adım)
Siparişlerinizle birlikte koli içerisinde gelen faturayı mutlaka saklamalısınız. Çünkü sadece fatura olmamakla birlikte aynı zamanda iade formu olarak kullanılmaktadır. 2016 Yılı Ocak ayında e-fatura uygulamasına geçen Avon temsilci bilgilerinde e-mail adresi olanların faturalarını e-mail adreslerine göndermektedir. O nedenle geri göndermek istediğiniz ürün yada ürünler için e-mail adresinize gelen faturayı yazdırıp kullanmanız gerekir.

Geri Gönderme

İade Formu Nasıl Doldurulur?
Evet arkadaşlar koli ile gelen yada e-mail adresinize gelen formu yazdırarak, ÜRÜN İADE BİLGİLERİ kısmını doluracağız. Faturanın en sağ kısmında bulunan bu bölümde İADE, DEĞİŞİM, ADET, TUTAR ve SEBEP KODU gibi kısımlar bulunmaktadır. Öncelikle geri göndermek istediğiniz ürünü bularak İADE kısmına x işareti koyunuz hemen yanında bulunan kısımda ürün adetini belirtin. Örnek 3 ürün alıp sadece 1 tanesini geri gönderebilirsiniz. Yada iade etmek yerine DEĞİŞİM kısmını doldurup, istediğiniz ürünün değişmesini sağlayabilirsiniz. TUTAR bu kısımda faturada yazan ücreti aynen yazmanız gerekir. SEBEP KODU işte burası oldukça önemli buraya sadece bir harf ile neden iade ettiğinizi belirtmeniz gerekir. Sebep kodları 2016 yılında artırılmış olup, aşağıda liste halinde göreceksiniz.

A – Yanlış ürün
B – Ürünü yanlış beden ölçüsünde sipariş ettim
C – Beden ölçüsü uymadı
D – Katalogdaki promosyonu yanlış anladım
E – Rengi/kokusu/stili/boyutu broşürde gözüktüğü gibi değildi
F – Kolim geç teslim edildi
G – Siparişimdeki ürün stoksuz olduğu için geç geldi
H – Ürün yada ambalajı hasarlı geldi
I – Akmış/Patlamış ürün diğer ürünleri hasarladı
J – Sipariş etmediğim bir ürün geldi
K – Ürünün kalitesini beğenmedim
L – Ürün çalışmıyor, bozuk
M – Ürün cildime uygun değil
N – Diğer nedenler

İmza Atmayı Unutmayın (2. Adım)
Yukardaki işlemleri yapmanıza müteakip formun sağ en alt kısmında temsilci adının hemen altında imza bölümü bulunmaktadır. Zaten İmza Zorunludur şeklinde bir ibare göreceksiniz. İade için kullanacağınız nüshayı mutlaka imzalamalısınız. Aksi halde geçersiz sayılıp, gönderdiğiniz ürünler size geri dönecektir. Bazen böyle basit hatalar yüzünden geri gönderim süreci olan 40 günlük süre dolmaktadır.

Fatura İmza

Katalog İade Uygulaması Kaldırıldı
Her kampanya dönemi temsilcilere 1 adet katalog, panorama ve indirim broşürü gönderilmektedir. Daha fazla kataloğa ihtiyaç duyan temsilciler bunu satın alması gerekmektedir. Alınan kataloglar kampanya sonu iade edilmesi uygulaması son bulmuş olup, bundan böyle satın alınan katalogların geri gönderilmesi mümkün olmamaktadır.

2 TL İade Ücreti Alınmaktadır.
2015 Yılında alınan kararla birlikte temsilcilerin keyfini kaçıran bir uygulamaya imza atıldı. Bundan böyle siz yada müşterinizin iade ettiği ürünler için 2 TL ücret ödeyeceksiniz. Bu ücreti ödemek istemiyorsanız kargo firmasına gidip, kargo ücretini kendiniz ödemelisiniz. Gerçi kargo ücreti 2 TL’den daha fazla tutacaktır. Yeni uygulamaya konan bu ücreti bir sonraki siparişiniz ile faturaya ürün dışı bedeller şeklinde eklenmektedir.

Koli İadelerinde 10 TL Kargo Ücreti Ödersiniz
Yine temsilci ve takım öncüsü arkadaşlarımızı yakından ilgilendiren bir uygulama hayata geçti, geçtiğimiz aylarda alınan bir kararla temsilciler gelen koliyi tamamen iade etmesi, kabul etmemesi halinde bir sonraki faturanıza 10 TL kargo ücreti eklenir. Tüm koli değilde içerisinden bir yada bir kaç ürün geri göndermeniz herhangi bir sorun olmayacaktır. Yanlış koli, tamamı yanlış ürün olması halinde bu bir zoraki iade olacağı için Avon Müşteri Hizmetleri ile görüşüp o ücreti ödemezsiniz. Neden böyle birşeye gerek duyuldu? özellikle yeni temsilci olan bayan arkadaşlar eşlerinden habersiz üye oluyorlar. Eşi kızması nedeniyle gelen koliyi kabul etmeyerek iade etmiş sayılıyor. Bu durumda 10 TL kargo ücreti ile karşı karşıya kalınıyor. Burada dikkatli olmanız gerekir. O noktadan sonra bu işi yapmayacak olsanız bile mutlaka o ücreti ödeyin, aksi halde faiz vs olacaktır.

İade İşlemleri 1 Hafta İçinde Sonuçlanır
Geri gönderdiğiniz ürün yada ürünlerin firmaya ulaşıp, incelenmesi ve onaylanıp, faturalanması yaklaşık 1 hafta sürebilmektedir. Gelişmeleri temsilci paneline girerek Cari Hesap Özeti kısmından takip edebilirsiniz. Onaylanan işlemlerde iade edilen ücretler ödeme bekleyen fatura varsa onlardan düşülmektedir. Yoksa + bakiye eklenerek bir sonraki sipariş işleminde + bakiye kadar eksik ödeme yaparsınız.

İade İşlemlerinde Zorluk Çıkaran Satış Görevlileri
Son aylarda en çok şikayet alınan konuların başında iade konusunda zorluk çıkarıldığı gelmektedir. Müşterilere satılan ürünlerin iadesi konusunda zorluk çıkaran temsilci ve takım öncülerini lütfen 0850 250 28 66 numaralı telefona bildiriniz. Özellikle 2 TL ücret çıkması ile birlikte bu konuda sorunlar arttığı görülmektedir. Sorun çıkarmak yerine baştan müşteriniz ile konuşun.

Hediye, Garanti Belgesi vs Göndermeyi Unutmayın
Örnek ben bir parfüm aldım, yanında birde deodorant hediyesi olsun, bu ürünü iade etmek istediğimde yanında gelen hediyeyi de göndermeliyim. Yoksa geçersiz iade şeklinde geri gelecektir. Aynı şekilde Avon saat çeşitleri ile gönderilen garanti belgesi yine koli ile geri gönderilmelidir.

Temsilci Hediyesi Limitine Dikkat Edin
Örnek ben bu ay 400 TL sipariş vermiş olayım ve 350 TL limite ulaştığım için ilk seviye hediyeyi kazanmış olayım. Fakat ben bu ay 100 TL değerinde iade edersem benim bu ay ki sipariş limitim 300 TL’ye düşecektir. Yani hediye limiti altında kalacaktır. Aldığım hediye ne ise onuda geri göndermeliyim. Aksi halde o hediyenin değeri neyse bir sonraki faturada o ücret eklenir. Yani iade ederken mutlaka bu hususlara dikkat etmelisiniz.


Yazar: Avon Satış Lideri Mustafa Gövercin
Güncelleme tarihi: 29 Ocak 2019 — 08:01
571 Yorum Yorum yap
 1. merhaba ben avondan parfüm aldım ama parfüm basmıyo arızalı çıktı iade ettim aynı gün. bir hafta geçti sistemimde iade işlendi diyordu ama bugun bana kargoyla geri göndermişler sebebi nedir acaba ben gene öteki faturamı doldurdum iade şartlarını tekrar bugün yurtiçi kargoya vericem. neden tekrar bana gönderdiler yardımcı olurmusunuz

  1. Elif: İmza eksik olabilir.

 2. merhaba benim bu yeni iade süresi hakkında herhangi bir bilgilendirme olmadı takım öncüsü yada baglı olugumuz yöneticinin en azından bir mesaj atması yada arayarak bilgi vermesi gerekmezmiydi ben borcumdan dolayı çok geç sipariş verebildim. ve bu bilgi yazan panaromaya ulaşamadım. benim elimde kalan ürünün faturası 29-07-2013 ödemeside 28-08-2013 bu durumda 40 gün geçmiş olur ve ben nasıl idae yapabilirim. bu zor bir durum değilmidir

  1. Fatma: Merhaba sadece panoramada bilgi verildi. Aslında bölge sorumlusu ve takım öncüleri, kendilerine bağlı temsilcilere bilgi vermesi gerekirdi. 30 Günü geçen ürünleri iadesi mümkün değildir.

 3. 09/09/2013 tarihinde tarafıma sevk edilen kolinin içerisinden kırık ürün çıktı. ürünü biranönce yenisiyle değişmem gerekiyor fakat 5 liralık bir ürün için 8,5 tl kargo ücreti ödemek istemiyorum. bir sonraki siparişim geldiğinde kargoya ürünü ve değişim makbuzunu versem size ulaştırırlarmı acaba ? Ürün kargo tarafındanda kırılmış olabilir kolinin içi darma dağındı parfüm kutularımda bükülmüş. hata kargonun da olsa benim ürünüm yenisiyle değişirmi acaba ?

  1. Eda: Bir sonraki siparişinizde kargoya kırık ürünü, iade formu ile teslim edebilirsiniz.

 4. avon ıadesını anında yapabılırmıyız kapıya kargo geldıgınde o gelen kargyla gonderebılırmıyız urunu ya da kargoyu almasak olur mu?

  1. Gizem: Avon iade için herhangi bir koşul yoktur. İstediğiniz an 30 günü geçirmemek kaydıyla yapabilirsiniz.

 5. bu avonu allah kahretsin ne zaman kalem alsam çevirmeli kırılıyor ve hiç bir işe yaramıyo parayı çöpe atıyoruz yeter artık ya adam gibi işinizi yapın

  1. Seda: Avon koşulsuz iade garantisi ile 30 gün içinde kırık bile olsa iade edebilirsiniz.

 6. Merhaba,
  Bende bu alınan 1t hizmet ücretine karşıyım,çok saçma hem ürünleri satıyoruz hemde hizmet ücreti ödüyoruz hizmeti yapan bizleriz zaten.Ayrıca iade süresi birden bu kadar azaltılamaz en azından 2 kampanya falan olsaydı bu konu hakkında tekrar düzenleme yapılırsa sevinirim.

 7. iade süresi neden kısaltıldı çok merak ediyorum. 3 kampanya değil 2 kampanya olsaydı madem kısaltmak istediniz .temsilcilerinizin çoğu bu durumdan memnun değildir ki ben kendi adıma memnun değilim. zaten yurtiçi kargoyla sorun yaşıyoruz zamanında getirmiyorlar kargoyu yada öğle tatillerinde bırakıp gidiyorlar. Zaten 1 tl hizmet bedeli almaya başladınız birde iade yaparken kargo ücretini kimse cebinden vermek istemez.

 8. 25.03.2013 tarihinde tarafıma sevk edilen ürünlerden birisi iade geldi müşteriden. siyah diye sipariş ettiğimiz ürün garip bir kahve geldi.(11080 kodlu dinah çanta) kullanılır yada bir başkasına satılır durumda değil. bir ay onu başkasına satmak için uğraştım ama olmadı. sonra gelen siparişte iade edecektim ama siparişi işyerine teslim etmişler, kargoyu göremedim. böylece biraz daha gecikti ve peşin ödemeli yurt içi kargoyla 10.05.2013 de iade etim.ama iade geri geldi geçen hafta. şikayetimi avona ilettim ama iadenin 40 gün olarak değiştiğinden bahsediyorlar ki bu uyarıyı ben almadım alsaydım bu kadar elimde bekletmez satmaya çalışmazdım. milyarlarca satışçınız ve milyarlarla satış yapan temsilcileriniz varken benim kadar küçük çalışan bir temsilcinin sizin için önemli olmadığının farkındayım yoksa 45 gün sonra poşetinden bile çıkmamış olarak size gelmiş ürünü kabul ederdiniz. ayrıca sizin bana mesaj atmış olmanız da sizi haklı çıkarmaz. bana 20 günde bir kargo gönderen sizin kutular içerisinde yeni iade sisteminizi yazıp göndermeniz gerekmez miydi? bu kadar büyük görünen, reklam için paradan kaçınmayıp benim 30 tl lik çantamın hesabını tutuyor olmanız çok yazık. sizin için hiç önemli olmayan o para benim için önemli, kaldı ki onun parasını da alamıyorum. peki ben ne yapacağım şimdi siz söyleyin.

  1. Zehra hanım yapılacak olan değişiklik 1-2 ay öncesinden sizlere her kampanya ilk siparişinizle birlikte gönderilen avon panorama bilgilendirme sayfalarında yer verildi ya sanırım incelemediniz yada gözünüzden kaçmış olabilir.

 9. Ben bu Katologda aldığım ürünü iade etmek istiyorum. Bunun için gelecek ayki siparişlerimi getiren kargo görevlisine verdiğimde ek ücret ödemeyeceğim değil mi

  1. Siparişinizi getiren kargoya verdiğinizde ücret alınmaz fakat sipariş olmadan iade göndermek kargo masrafı size kalır. Bu arada unutmayın 40 gün içinde iade etmelisiniz.

 10. 2013 ocakda gelmeyen bir siparişim nisan da geldi ama istediğim ürün değil farklı bir ürün iade etmek istiyorum illaki siparişmi vermem gerekiyor

  1. İade süreci iki türlü işlemektedir. Siparişinizi getiren karggo görevlisine vermek bu durumda her hangi bir masrafınız olmaz. Ama kargo çağırır yada bir kargo şubesine iade edilmek üzere teslim ederseniz 8,5 TL masraf ödersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir