Kargo Bilgileri (Gönderi Takibi)

Merhaba arkadaşlar geçtiğimiz günlerde duyurusunu yaptığımız Avon kargo firması değişikliği gerçekleşmiş olup, 22 Nisan itibariyle temsilci gönderileri PTT Kargo ile yapılacaktır. Taşıyıcı firmanın değişmesi ile birlikte sayfada yer alan bilgilerde güncellenmiş olup, merak ettiğiniz tüm detayları başlıklar halinde bulacaksınız. Aynı şekilde öğrenmek istediğiniz farklı hususlar varsa sayfanın alt kısmında yer alan soru be yorum formundan sorabilirsiniz.

PTT Kargo

PTT Kargo Nedir?
Kısa adı PTT olan (Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü) bir devlet kurumudur. 2013 ismi Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi olarak değişmiş olup, 2017 yılında ise Türkiye varlık fonuna devredilmiştir. Türkiye genelinde 4500’den fazla şubesi ile hizmet veren kurum Türkiye’de bir ilk olarak köylere bile kargo dağıtımı yapmaktadır.

Kargo Takibi Nasıl Yapılır?
Temsilcilerin en çok merak ettiği hususlardan biri gönderilerin nerede olduğu ve ne zaman teslim edileceğidir. PTT firması sizin için özel bir sayfa hazırlamış olup, aşağıda yer alan bağlantıya tıkladığınızda kargo takip sayfasına ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada Temsilci No kısmına 8 haneli temsilci kodunuzu yazabilir ve hemen altında yer alan güvenlik kodunu da girerek Sorgula butona tıklayabilirsiniz. Alt kısımda kargonuza ait detaylar yer almaktadır.

PTT Kargonun Sağladığı Avantajları Nelerdir?Yurtiçi kargo ile finansal konularda anlaşma sağlanamadığı için anlaşma iptal edilmiş olup, herhangi bir sorun çıkmazsa bundan böyle PTT kargo ile devam edilecektir. Pe ki yeni firmanın sağladığı avantajlar ve fırsatlar neler hemen hızlı ve özet bir şekilde başlıklar halinde ele alalım.

Türkiye’de Tüm İlçe ve Köylere Dağıtım İmkanı Olacak: Kargo firmaları şubeleşme işlemini sadece gelişmiş ilçelere göre yapmaktadır. PTT Kargo ise sadece ilçelerde sınırlı kalmadan aynı zamanda köylere de dağıtım yapacaktır. Bu şekilde Avon’da temsilci olmak isteyenlerin sayısında artış olacaktır.

Kargonuzun Geri Dönme Riski Ortadan Kalkıyor: PTT kargo gönderilerinizi size teslim etmek için 2 defa dağıtıma çıkarmaktadır. Bu süreçte size ulaşılamaması halinde size en yakın PTT şubesine teslim edilecek olup, gönderi sahibi 10 gün içerisinde kargonun bulunduğu şubeden kimlik ibraz ederek teslim alabilecektir.

SMS İle Sürekli Bilgilendirileceksiniz: Bir diğer güzel yönü ise kargo hareketlerini SMS ile sürekli izleme imkanı bulacaksınız. Avon kargonuzu iletmesinden itibaren dağıtıma çıkması ve teslimatı size bildirilecektir.

Kargom Ne Zaman Gelecek?
Evet arkadaşlar herkes gönderilerinin hızlı bir şekilde ulaşmasını ister, çünkü hızlı bir şekilde ürünleri teslim etmek müşteriniz açısından oldukça önemlidir. Bunun için bilmemiz ve uymanız gereken küçük detaylar bulunmaktadır. Avon faturalanan siparişleri 2-3 gün içerisinde teslim etmektedir. Fakat sipariş girişi yaptığınız gün ve saat çok önemlidir.

Siparişlerinizi Hafta İçi 15:30’a Kadar Girin:  Siparişlerin hızlı bir şekilde faturalanması ve kargoya verilmesi için mutlaka hafta ve mutlaka 15:30’a kadar iletmiş olun. Bu şekilde yaptığınızda genelde aynı gün faturalanıp kargoya verilmesi muhtemeldir. Bu şekilde 2-3 gün içerisinde kargonuz size ulaşacaktır. Örnek Cuma akşamı sipariş girdiğiniz de Avon hafta sonu çalışmadığı için faturalanması Pazartesi günü gerçekleşecek olup, bu şekilde siparişin size gelmesi 4-5 gün olacaktır. Bu nedenle tekrar belirtmek gerekirse sipariş girişi hafta içi ve saat 15:30’a kadar girmelisiniz.

İlçelerde Haftanın 5 Günü, Köylerde Haftanın 1 Günü Teslimat Yapılacak: PTT kargo Türkiye’nin her yerinde şubesi olmasına karşın bazı yerlerde teslimat kısıtlı olmaktadır. İlçelerde haftada en az 5 gün teslimat imkanı sunulmaktadır. Bazı ilçelerde Cumartesi günüde teslimat olmasına karşın bazılarında bu olanak maalesef yoktur. Köy ve kasabalarda ise teslimat haftada yalnızca 1 gün olup, her yerin kendine göre teslim günü bulunmaktadır. Bunu bağlı bulunduğunuz PTT şubesinden öğrenebilirsiniz.

Gönderiniz 2 Defa Dağıtıma Çıkarılacak
PTT Kargo ile güzel bir değişim geliyor. Bundan böyle kargonuz 2 defa dağıtıma çıkarılacaktır. Örnek ilk dağıtımda evde olmamanız halinde yeniden dağıtıma çıkarılacaktır. Yine aynı şekilde size ulaşılamaması halinde bu sefer kargonuzu 10 gün içerisinde sizin almanız beklenecektir. 10 Günlük süreçte alınmayan kargolar geri iade edilir.

Avon Kargo Ücretleri Ne Kadar?
Cevabı en çok merak edilen hususlardan biride kargo ücretleri olup, aynı şekilde bu konuda da bir değişikliğe gidilmiştir. Hemen bu konudaki detaylara da bakalım.

Kargo Ücreti 1 TL’ye düşürüldü: 100 TL ve üzeri sipariş verdiğinizde bundan böyle 3 TL yerine 1 TL alınmasına karar verilmiştir. Kargo ücreti ödemek için 300 TL ve üzeri sipariş vermek gerekir. 100 TL altında kalan siparişlerde ise 10 TL kargo ücreti ödemeniz gerektiğini unutmayın.

Kargo Ücretini Kime ve Nasıl Ödeyeceğim?
Kargo ücreti yansıması halinde bunu hiç kimseye yapmayacaksınız.  Sakın ürünleri getiren kargo görevlisine ödeme yapmayınız. Herhangi bir ücret yansıması halinde o ücret sizin faturanıza eklenir.  Örnek 100 TL sipariş verdiğinizde 1 TL kargo (hizmet ücreti) eklenecek olup ödemeniz gereken ücret 101 TL olacaktır.

Ve Sonraki Siparişlerde Ücretsiz Kargo Limiti 40 TL’ye Düşüyor
Satış konusunda başarılı olan temsilcilerimiz aynı kampanya içerisinde birden fazla sipariş girişi yapabilmektedir. Bu arkadaşlarımızın başarısını artırmak için ilk sipariş sonrası ücretsiz kargo limiti 40 TL’ye düşmektedir. Bu şekilde az az sipariş verseniz bile herhangi bir kargo ücreti ödemeyeceksiniz.

Gönderiyi Size En Yakın PTT Şubesine İsteyebilirsiniz
Özellik teslimat konusunda sıkıntı yaşayanlar ürünlerini kendilerine en yakın PTT şubesine isteyebilir. Burada 10 gün bekletilecek olan gönderiyi mesai saatleri içerisinde kendiniz alabilirsiniz.

Cumartesi Günleri Kargo Gelir mi?
Temsilci arkadaşlarımızın en çok merak ettiği hususlardan biri teslimatın Cumartesi yapılıp, yapılmayacağıdır. Yurtiçi kargoda sürekli mümkün olan bu durum PTT kargoda yaşadığınız ilçeye göre değişiklik göstermektedir. Birçok ilçede Cumartesi günleri de teslim edilmesine karşın birçok ilçede Cumartesi hizmet verilmemektedir.

Müşteri Hizmetleri İle Görüşün
Gönderi ve kargo ile ilgili yaşadığınız sorunları Avon ve PTT Kargo müşteri hizmetlerini arayarak çözmeye çalışınız. Avon müşteri hizmetleri numarası 0850 250 28 66 hafta içi 08:00 ile 20:00 arasında görüşme yapabilirsiniz. PTT Kargo müşteri hizmetleri içinde 444 17 88 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kapıda Ödeme Olacak mı?
PTT Kargo ile çalışmaya başlayalı temsilci arkadaşlar kapıda ödemesini merak etmektedir. Böyle bir uygulama temsilciler için henüz mevcut değildir. Avon ödeme işlemleri ile ilgili detayları sitemizden inceleyebilirsiniz.


Yazar: Avon Satış Lideri Mustafa Gövercin
Güncelleme tarihi: 29 Ocak 2019 — 07:43
297 Yorum Yorum yap
  1. Merhaba önceden avon kargon öylene kadar geliyordu güzeldi şimdi ise işim olmasına rağmen tüm gün bekliyorum hala gelmedi bütün gün beklemek zorunda değilim hiç ptt kargodan memnun değilim bilgilerinize

  2. Ben sipariş verdim ancak mecburi acil bir durum nedeni ile şehit dışına çıktım siparişim geldi ve geri döndü bu durumda nasıl bir işlem uygulanır

    1. Lale: Kabul edilmeyen ya da teslim alınmayan siparişlerde size kargo ücreti yansır. Bir sonraki siparişte faturaya kargo ücreti eklenir.

  3. PTT kargo olması inanılmaz mantıklı olmuş digerleri ne kadar saçma kargolar biktirilar bizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir