Siparişlerim Ne Zaman Gelir?

Temsilcilik kazançlı olduğu kadar birazda rekabetli bir iş olduğunu belirtmeliyim. Çünkü Türkiye’de yaklaşık 300 bin temsilci sizinle aynı işi yapmaktadır. Temsilciler arasında daha başarılı olmak ve daha fazla kazanç sağlamak için ilk yapılması gereken hızlı olmaktır. Müşterilerinizin siparişlerini en kısa sürede teslim etmek sizi bir adım öne çıkaracaktır. Bunun için sipariş gireceğiniz gün ve saat çok önemlidir. Hazırladığımız yazıda önemli hususları sizlerle paylaşacağız.

Siparişlerinizi hızlandırmanın yolu

Siparişlerin Size Teslimi 3 Aşamadan Oluşmaktadır

Evet, arkadaşlar siparişleriniz size gelmeden önce 3 farklı aşamadan geçmektedir. Bu aşamalara bakmak gerekirse siparişin işleme alınması (faturalanma) + kargoya verilmesi + dağıtıcıya verilmesi şeklindir. Bunlardan birinde ortaya çıkacak sorun siparişin hiç gelmemesi ya da gecikmesine neden olabilir. Bu nedenle her 3 aşamaya da dikkat etmeli ve gelişmeleri yakından takip etmelisiniz.

İLK AŞAMA Siparişin İşleme Alınması (Faturanın Oluşması)

Sipariş girişi yaptığınızda görevliler ürün kodları yanı sıra sizin durumunuzu incelerler. Son ödeme günü geçmiş ödemesi bulunuyor mu, limiti aşıyor mu şeklinde kontrollerden geçirmektedir. Bu kontrollerde takılmamanız halinde sipariş işleme alınır. Yani faturalanarak kargoya verilme aşamasına geçilir.

Sipariş Ne Zaman İşleme Alınır?

İşte en önemli hususlardan birisi bu aşamadır. Siparişlerin işleme alınması yani faturalanma kısmı sizin siparişi verdiğiniz gün ve saate bağlı olarak değişmektedir. 1 Saat sonra olabileceği gibi 2 gün sonrada olabilir. Bu nedenle siparişi girdiğimiz gün ve saatler çok önemlidir. Şimdi dilerseniz gün ve saatlerle ilgili detayları görelim.

Siparişlerinizi Hafta İçi 15:30’dan Önce Girmeye Çalışın

Öncelikle AVON personelinin hafta sonu ve resmi tatillerde çalışmadığını belirtmeliyim. Bu nedenle siparişlerinizi mutlaka hafta içi ve saat 15:30’dan önce girmelisiniz. Tabii ki bazı günler faturalanma saati 18:00 ile 22:00’a kadar uzatılmaktadır. Böylesi günlerde kısa mesaj ile sizlere bilgi verilmektedir. Bunun dışında mutlaka 15:30’a kadar siparişini girmiş olmalısınız. Belirttiğim şekilde yapmanız halinde aynı gün işleme alınacak ve kargoya verme ihtimali olacaktır.

Deneme Yapalım mı?

Sizlere konuyu daha net anlatabilmek için dilerseniz bir sipariş vererek deneyelim. Bu yazı hazırlanırken kampanyanın 3. Haftasına girmiş bulunuyoruz. Yani kampanyanın ilk haftasında oluşan yoğunluk hafiflemiş olacaktır. Saat 10:00’da siparişi vererek başlıyorum. Büyük ihtimalle 1-1,5 saat içerisinde işleme alınarak onaylanması gerekir. Bakalım saat kaçta işleme alınacak birlikte görelim. Şuan aşağıda yer alan görselde de gördüğünüz gibi sipariş durumu yeni olarak görülmektedir.

Siparişinizi İptal Edebilirsiniz: Evet arkadaşlar henüz işleme alınmadan siparişinizi dilerseniz iptal edebilirsiniz. En sağda görülen İptal Et butonuna tıklayarak siparişi tamamen ya da sonra tekrar girmek üzere iptal edebilirsiniz. Sipariş işleme alınması ile birlikte o buton kaybolacaktır. Buradan da siparişin işleme alındığını anlayabiliriz.

Yeni sipariş

Hafta Sonu Verilen Siparişlerin İşleme Alınması Pazartesi Mümkün Olur: Cuma günü belirttiğim saatten sonra ya da hafta sonu Cumartesi, Pazar günü sipariş verdiğinizde sizin siparişin işleme alınması büyük ihtimalle Pazartesi günü mümkün olacaktır. Kargoya verilmesi duruma göre Pazartesi ya da Salı günü mümkün olacaktır.

Sipariş İşleme Alınana Kadar Takipte Kalmalısınız (Sorun Çıkabilir)

Değerli arkadaşlar siparişi girip, sonrada 2-3 gün sonra gelecek diye beklememelisiniz. Ya peki ne yapmalı? Siparişin her aşamasını belirli zaman aralıklarında kontrol etmelisiniz. Çünkü her an bir sorunla karşılaşarak siparişiniz işleme alınmayabilir. Özellikle yeni temsilci arkadaşlarda bu sorun sıkça yaşanmaktadır.

Limitin Aşılması: Yeni temsilci arkadaşlar için ilk olarak 350 ile 450 TL arasında limit belirlenmektedir. Arkadaşlarımız herhangi bir ödeme yapmadan bu limitin üzerinde sipariş veremezler. Limiti aşan siparişler ise işleme alınmayarak beklemede kalırlar. Bu esnada temsilci daha önce verdiği sipariş varsa onun ödemesini yapabilir ya da sisteme kredi kartı bilgisini ekleyerek limit problemini çözebilir. Bu işlemlerden birini yapması halinde limite takılan siparişi işleme alınır. Tabii ki bunu geç fark etmeniz halinde ürünlerin size gelişi biraz gecikebilir. Bu nedenle sipariş işlendi yazısını görene kadar belirli zaman aralıklarında takip etmelisiniz.

Son Ödeme Günü Geçmiş Fatura: Siparişlerin işleme alınmasını engelleyen bir diğer sorun ise daha önce aldığınız ve son ödeme günü geçmesine rağmen ödenmeyen faturalardır. Son ödeme günü geçmiş fatura 14,99 TL üzeri ise siparişiniz gecikmiş ödeme nedeniyle beklemeye alınır. Sizden sın ödeme tarihi geçmiş ödemenin gerçekleşmesi beklenir. Tabii ki borcunuz 14,99 TL altında ise bu siparişin işleme alınmasına engel değildir.

İKİNCİ AŞAMA Siparişin Kargoya Verilmesi

Yukarıda yer alan ilk aşama tamamlanması halinde yani sipariş işleme alınıp, faturalanması halinde ikinci aşamaya geçilmektedir. Bu aşamada hazırlanan koli PTT kargoya verilmektedir. Şirket bunun için 2 iş günü süre vermektedir. Tabii ki yoğun olmaması halinde işleme alınması ve kargoya verilmesi aynı gün olmaktadır.

Kampanya İlk Haftası Çok Yoğun Olur (Önleminizi Alın)

Biliyorsunuz ki her yıl 13 farklı kampanya bulunmaktadır. Kampanyaların bitiş ve başlangıç günleri sürekli Cuma günü ve 18:00 sonrası olmaktadır. Aslında kampanya başladığı anda vereceğiniz sipariş yukarıda da belirttiğim gibi Pazartesi işleme alınacaktır. Fakat burada çok ince bir detay bulunuyor. Siz Cuma akşama ya da Cumartesi sipariş vererek işleme alınma sırasında önlerde oluyorsunuz. Çünkü kampanya başlaması ile birlikte ilk günlerde on binlerce sipariş girilmektedir. Bunların işleme alınması Pazartesi mümkün olmaktadır. Tabii ki işleme alınması gereken on binlerce sipariş olduğu için bazen işleme alma Salı gününe bile kalabilmektedir. Kargoya verilmesi Çarşamba, Perşembe gününe kalabilir. Bu nedenle kampanyanın ilk haftası yoğunluklara hazır olmalı gerekirse siparişlerinizi kampanya başladığı ilk andan itibaren girerek işleme alınacaklar arasında ön sıralarda olmalısınız.

ÜÇÜNCÜ AŞAMA Dağıtıcıya Verilmesi ve Teslimi

Evet, arkadaşlar önemi ve son aşama ise artık kolinin PTT kargo görevlisi tarafından size teslim edilmesi kalıyor. Ürünler Kocaeli’nin Gebze ilçesinden gönderilmektedir. Yaşadığınız ilin Gebze’ye olan uzaklığına göre kargonun sizin yaşadığınız yere ulaşması 24 ile 48 saat sürebilir. Tabii ki İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük illerde genelde 24 saat içerisinde ulaşmaktadır. Özellikle Doğu’da yaşayan vatandaşlarımız Gebze’ye uzak olmaları nedeniyle kargonun yaşadığınız yere gelmesi 48 saat sürebilmektedir.

Dağıtıcıya Verildi: Notunu gördüğünü anda artık o gün teslimat yapılacağını bilmelisiniz. O gün belirtmiş olduğunuz adreste siz ya da kargoyu alması için bir kişiyi görevlendirmelisiniz. Gecikme yaşanması halinde size dağıtım yapmakla görevli olan PTT kargo şubesini arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

Bu işlemi Avon temsilci paneli yanı sıra PTT Kargonun resmi İnternet sitesinden de yapabilirsiniz. Arzu ederseniz sitemizde yer alan kargo takibi sayfasını da kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken aşağıda yer alan butona tıklamak olacaktır. Açılan sayfada temsilci numaranızı girerek kargo bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Kargo detaylarını yakından görün

Köylerde Teslimat Haftanın 1 Günü Yapılmaktadır

AVON geçtiğimiz yıl yurtiçi kargo ile yollarını ayırarak PTT kargo ile çalışmaya başladı. Daha önce sadece ilçelere teslimat yapılırken şimdi PTT’nin olduğu köy ve kasabalara da teslimat yapılmaktadır. Fakat köy ve kasabalara teslimatlar sadece haftanın 1 günü yapılmaktadır. Yaşadığınız yerin PTT şubesinden teslimat gününü öğrenebilirsiniz.

Evet, arkadaşlar siparişlerin işleme alınması, teslimi ve size hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlayan faktörleri aktardım. Aklınızda henüz yanıtlanmayan sorular varsa aşağıda yer alan soru ve yorum formundan iletebilirsiniz. En kısa sürede sorunuza içtenlikle yanıt vereceğimi bilmelisiniz.

Son bir hatırlatmayı da değerli AVON müşterilerine yapmak istiyorum. Bu sayfada yer alan detaylar temsilcilere yönelik hazırlanmıştır. Ürünlerin size teslim edilmesi ancak temsilciye ulaşması ile mümkündür. Bazı durumlarda maalesef gecikme yaşanabiliyor. Bunun için temsilci arkadaşlarımızı anlayışla karşılamanızı rica ederim.

Saygılarımda

Mustafa GÖVERCİN

Kıdemli direktör satış lideri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir