Temsilcilik İptali Nasıl Yapılır?

Avon temsilciliği dünya genelinde yaklaşık 7 milyon insanın yaptığı doğrudan satış yöntemidir. Bilinçli ve özverili bir şekilde yapıldığında her ay düzenli bir gelir + bir birinden özel hediyeler kazanabilirsiniz. Herhangi bir ücret ödemeden yapılan temsilci başvurusu, arzu edildiğinde yine kolayca iptal edilebilmektedir. Temsilcilik iptali için 3 farklı seçenek bulunmaktadır. Dilerseniz hemen bu seçeneklere bakalım.

AVON’A FAX İLE İPTAL DİLEKÇESİ GÖNDERİN

Avon temsilcilerinin iptal isteğini belge ile yapmasını istemektedir. Bunun için boş bir kâğıda Adınız, Soyadınız ve Temsilci numaranızı yazarak devamında temsilciliğimin iptal edilmesini rica ediyorum. Şeklinde yazdıktan sonra 0212 473 12 12 numaralı FAX hattına göndermeniz gerekir. Bu şekilde 2-3 gün içerisinde başvurunuz işleme alınıp, iptal edilecektir.

BÖLGE SATIŞ SORUMLUSU (BSS) YARDIM ALIN

Bir diğer yöntem ise BSS yani sizin bağlı olduğunuz Bölge Satış Sorumlusu ile iletişime geçerek onun iptal işlemlerini başlatmasını sağlayabilirsiniz. BSS Avon’un personeli olup, temsilcilerle ilgili işlemleri yapabilmektedir. Temsilci panelinizden size hangi BSS baktığını ve telefon numarasını görebilirsiniz.

3 KAMPANYA BOYUNCA SİPARİŞ VERMEYİN (Otomatik Olarak İptal Edilir)

Yukarıdaki seçeneklere alternatif olarak ise 3 kampanya boyunca sipariş vermemeniz halinde yine temsilcilik iptali yapılır. Dediğim gibi 3 kampanya hiç sipariş vermediğinizde sistem sizin temsilciliğinizi otomatik olarak iptal etmektedir.

Tekrar Temsilci Başvurusu Yapabilirsiniz

İptal ettirmeniz ya da sipariş vermemeye bağlı otomatik iptallerde hiçbir zaman hak mahrumiyeti yaşanmaz. Temsilci olmaya karar verdiğinizde tekrardan başvuru yaparak dönebilirsiniz. Tabii ki bunun için Avon’a ödenmemiş borcunuz ve bu borca bağlı olarak devam eden yasal süreciniz olmaması gerekir.

Neden İptal Ettirmek İstiyorsunuz?

İnsanlar AVON ve kazanç fırsatlarını sevmesine karşın genelde insan faktörüne bağlı olarak sıkılabilmektedir. Örnek vermek gerekirse satış liderleri, kargo firması çalışanları ya da kazanç sağlamamızda en önemli kaynak olan AVON kullanıcıları yani müşterilerimiz olabilmektedir. Tabii ki sorun ne olursa olsun, ne kadar büyük olursa olsun mutlaka bir çözümü vardır. Bu nedenle en sık karşılaştığım sorunlar ve çözüm önerilerine geçmek istiyorum.

Satış Lideri Kaynaklı Sorunlar

Avon ya da diğer kozmetik firmalarında temsilci olduğunuzda mutlaka bir üstünüz yani lideriniz olur. İlerleyen zamanlarda sizde satış lideri olduğunuzda sizin de direkt bağlınızda temsilcileriniz olur. Onları yönetmek, başarılarını artırmak için çabalamanız gerekir. Çünkü onların satış başarısı arttıkça sizin de gelir oranınız artacaktır. SL haliyle her insanın yapabileceği bir şey değildir. Bu nedenle bazı satış satış liderlerinin hatalı davranışları sonucu temsilcileri kızdırdıkları, küstürdüklerini görüyoruz, duyuyoruz.

İlgisiz Davranan Satış Lİderi: En çok şikâyet aldığım hususlardan biri satış liderimi değiştirmek istiyorum. Çünkü benimle hiç ilgilenmiyor. Evet, arkadaşlar bu durum maalesef en sık karşılaşılan SL şikâyetlerinin başında geliyor. Oysaki başarılı bir SL temsilcileri ile yani ekibi ile sürekli iletişim halinde kalması, onları bilgilendirmesi, eğitmesi temsilci yanı sıra kendi başarısını da artıracaktır. Neden bilmiyorum ama temsilcilik yaparken şuan ismini bile hatırlamadığım SL 2-3 yıl boyunca bana bir selam bile vermemişti. Tabii ki kendi araştırmalarım ile sorun yaşamıyordum.

Satış Lideri Değiştirme İmkânı Maalesef Yok: Temsilciler ilk olarak satış liderini değiştirmek istiyor. Tabii ki Avon’da böyle bir uygulama olmadığı için SL maalesef değiştiremiyorsunuz. Bu durumda temsilciler eski temsilciliğini pasif bırakarak yeni bir isimle anne, baba, eş ya da kardeşinin adına temsilci başvurusu yaparak yeni bir satış lideri ve ekip ile çalışmaya başlıyor. Bu şekilde başarısı artan çok temsilci biliyorum. Örnek vermek gerekirse daha önce temsili ve SL olan 2 arkadaşımız eski takımında kayıt bulamadıkları için satış liderlikleri iptal olmuş, benim takımıma geldiklerinde ise kendileri ile planlı çalışma yaptık ve şuan her birinin temsilci sayısı 100’e yaklaştı. Hem kazanmaya başladılar hem de SL hediyeleri ile daha mutlular. Bize ulaşmak için 0534 468 17 43 numaralı WhatsApp hattına yazabilirsiniz.

Temsilcinin İzni Olmadan İşlem Yapma: Bazı SL arkadaşlarımız maalesef etik ve Avon kurallarını hiçe sayabilmektedir. Temsilcinin izni olmadan sipariş girme işlemini yapmaktadır. Avon yaptığı açıklama ile bunu kesinlikle yasaklamıştır. Temsilcinin izni olmadan hiçbir satış lideri temsilci adına sipariş giremez. Sadece temsilci onay vermesi ile mümkündür. Sizin izniniz ve haberiniz olmadan işlem yapan SL olursa canınızı sıkmak, temsilciliğinizi iptal etmek yerine 0850 210 28 66 numaralı telefondan o satış liderini AVON’a bildirerek ceza almasını sağlayın. Satış Lideri Etik Kuralnamesi incelemek için aşağıda görsele tıklayarak büyük halini görebilirsiniz.

Satış liderlerinin uyması gereken kurallar

Müşteri Bulamama, Satış Yapamama: Bazı iptallerin altında yatan neden ise yeteri kadar başarılı olamama yatmaktadır. Yani ürün satacak müşteri bulamama yatmaktadır. Yaşadığınız yer neresi olursa olsun, tüm Türkiye sizin potansiyel müşterinizdir. Bu işi sadece yaşadığınız yerle sınırlamak yerine İnternet teknolojilerini kullanarak Türkiye genelinde yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak sosyal medya ile başlamalısınız. Facebook, Instegram gibi Avon paylaşımları yapacağınız sayfalar açarak Türkiye’nin her yerinden müşterilere ulaşabilirsiniz. Örnek bir Facebook adresi vermek istiyorum. https://tr-tr.facebook.com/avontemsilcisi34/ Takipçi sayısı yaklaşık 30 Bin kişi yani her yaptığı paylaşım ile binlerce kişiyi potansiyel müşterisi haline getiriyor. Daha sonra işinizi büyüterek İnternet sitesi yaparak daha fazla insana ulaşabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse İstanbul’un Bakırköy ilçesinde hizmet veren bir SL https://www.bakirkoytemsilcisi.com açarak buradan hem temsilci kaydı hem de sipariş bulmaktadır.

Kargonun Geç Gelmesi: Türkiye’de 300 Bin düzeyinde temsilci bulunmaktadır. Kimimiz büyükşehirlerde yaşarken kimilerimiz ilçe, belde, kasaba ve köy gibi küçük yerlerde yaşıyoruz. Bazı yerlerde kargo çalışanlarına bağlı sıkıntılar olduğu görülüyor. Geç ulaşma, ilgisiz davranma vs fakat bunun çözümü temsilcilik iptali ile mümkün değildir. Yaşadığınız yerin kargo şubesi işini aksatıyorsa önce o kargo şirketini arayarak sorunu iletebilir, çözüm olmaması halinde AVON’u arayarak sorunun birde kurumsal şekilde kargo firmasına iletilmesini sağlayabiliriz.

İşi Bırakma

Pe ki Sizin Yaşadığınız Sorun Nedir?

Evet, arkadaşlar en sık karşılaştığım sorunları aktarmaya çalıştım ama sizin iptal nedeniniz farklı olabilir. Ama yazıda da belirttiğim gibi hiçbir sorun çözümsüz değildir. İptal başvurusu yapmadan önce dilerseniz yaşadığınız sorunu sayfanın alt kısmında yer alan form aracılığı ile iletin. Çözüm bulamamamız halinde iptal ettirin.


Yazar: Avon Satış Lideri Mustafa Gövercin
Güncelleme tarihi: 29 Ocak 2019 — 07:41
365 Yorum Yorum yap
 1. avona iki farklı sitede üye oldum 1.site avonun kendi sitesiydi buradan üye olduğumda geri dönüş almadığım için başka bir siteden daha oldum bana geri dönüş yapıldığında arayan hanımefendi iki siteden üyelik yaptığım için birinin gerçeklemesi için 2 gün beklemem gerektiğini söyledi ve ben artık istemiyorum üye olmak böyle birine bağlı çalışıldığını bilmiyordum nasıl iptal edeceğim 2 gün falan beklemek istemiyorum.

  1. Kübra: Öncelikle siz şuan ön başvuru yaptınız. Henüz temsilci olmadınız! Bu nedenle iptal etmek gerekmez. Avon’da her temsilcinin bir lideri olmaktadır. İlerleyen zamanlarda sizde kendinize üye kaydedebilirsiniz. Temsilcilik sistemi her firmada bu şekildedir.

 2. Merhaba ben temsilci olmaya İnternete başvuru yaptım ertesi gün bi bayan aradı ve bana avon dan gelen 3850 ye KAYITEVET göndermemi değilde başka bir tlf numarasına KAYITEVET yazıp göndermemi söyledi bunun sebebi nedir acaba ve ne yapmaliyim

  1. İpek: 3850 Yanı sıra birde daha önce kullanılan GSM numarası bulunmaktadır. Her iki hattan da başvuru onayı yapılmaktadır.

 3. Merhaba, müşterilerden aldığım siparişlerin ücretlerini nasıl gönderiyorum?

  1. Seda: Sitemizin Avon ödeme sayfasına göz atınız. Orada tüm ödeme yöntemleri ayrıntılı bir şekilde yer almaktadır.

 4. 2 sene önce sipariş vermeyerek danışmanlığı bıraktım. Ama sürekli farklı kişiler tarafından aranarak aktif danışmanlık için bilgi vermeye çalışıyorlar. Neden bu kadar ısrarla aramaya ve telefonumu farklı kişilerle paylaşmaya devam ediyor Avon. Kaç kez şikayet ettim ve istemediğimi bildirdim. Bu şekilde devam ederse tacizden ve gizlilik ihlali yapıldığı için dava açıcam

  1. Afşar: Evet, olmaması gereken bir durum, bu şekilde devam etmesi halinde yasal hakkınızı kullanmanız en doğal hakkınızdır.

 5. merhaba, ben uyeligimin iptalini rica ediyorum, cunku beni uye yapan kisinin benim adima siparis girmesini ve adresime gondermesini dogru bulmuyorum uygunsuz bir durum…ve bana fatura borcunun yansitilmasi cok yanlis…

  1. Zevcihan: Zaten liderinizin yaptığı hukuksuz ve ahlaksız bir durumdur. Siz üyeliğinizi iptal etmek yerine 0850 250 28 66 numaralı hattan liderinizi şikayet etmeli ve yaptığı ahlaksız davranıştan dolayı ceza almasını sağlamalısınız.

 6. ıadelerde kargo ucretı aldınız ıcın uyelımı ıptal etmek ıstıyom

  1. Özlem: İade işlemlerinde 2 TL ücret alınmaktadır. Bu durum 3-4 yıldır uygulanmaktadır. Tabii ki üyeliğinizi iptal edebilirsiniz. Bunun için buradan yorum yaparak değilde lideriniz ya da 0212 473 12 12 numaralı FAX hattına iptal dilekçesi göndermelisiniz.

 7. Benim kredi kartım olmadığı için sipariş veremiyorum o yüzden iptal edilmesini istiyorum yada bana yardım edin lütfen

  1. Yunus: Avon ödemelerinde kredi kartı tek seçenek değildir. PTT şubeleri, bankalar, ATM’ler ve hatta Faturamatik şubelerinde bile ödeyebilirsiniz. Dilerseniz siparişlerinizi kapıda nakit ödemeli tercih edebilirsiniz.

 8. Temsilciyim ve bunu iptal ettirmek istiyorm daha once hic siparis vermedm sl ye mesaj attm fakat 6 ay icnde hic siparis vermezsem hesabimin kapanacagini baska sekilde kapanamayacagini söyledi ben suan kapatmak istiyorum ne yapabilirim

  1. Ayşenur: Satış lideriniz sizi hatalı bilgilendiği görülüyor. 3 Kampanya boyunca hiç sipariş vermediğinizde iptal edilir. Bu süreçte sipariş vermediyseniz zaten iptal olmuştur. Bu süre dolmadı ise 0212 473 12 12 numaralı hatta FAX çekerek de iptal edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir