Temsilcilik İptali Nasıl Yapılır?

Avon Temsilcilik İptali

Avon temsilciliği dünya genelinde yaklaşık 7 milyon insanın yaptığı doğrudan satış yöntemidir. Bilinçli ve özverili bir şekilde yapıldığında her ay düzenli bir gelir + bir birinden özel hediyeler kazanabilirsiniz. Herhangi bir ücret ödemeden yapılan temsilci başvurusu, arzu edildiğinde yine kolayca iptal edilebilmektedir. Temsilcilik iptali için 3 farklı seçenek bulunmaktadır. Dilerseniz hemen bu seçeneklere bakalım.

AVON’A FAX İLE İPTAL DİLEKÇESİ GÖNDERİN

Avon temsilcilerinin iptal isteğini belge ile yapmasını istemektedir. Bunun için boş bir kâğıda Adınız, Soyadınız ve Temsilci numaranızı yazarak devamında temsilciliğimin iptal edilmesini rica ediyorum. Şeklinde yazdıktan sonra 0212 473 12 12 numaralı FAX hattına göndermeniz gerekir. Bu şekilde 2-3 gün içerisinde başvurunuz işleme alınıp, iptal edilecektir.

BÖLGE SATIŞ SORUMLUSU (BSS) YARDIM ALIN

Bir diğer yöntem ise BSS yani sizin bağlı olduğunuz Bölge Satış Sorumlusu ile iletişime geçerek onun iptal işlemlerini başlatmasını sağlayabilirsiniz. BSS Avon’un personeli olup, temsilcilerle ilgili işlemleri yapabilmektedir. Temsilci panelinizden size hangi BSS baktığını ve telefon numarasını görebilirsiniz.

3 KAMPANYA BOYUNCA SİPARİŞ VERMEYİN (Otomatik Olarak İptal Edilir)

Yukarıdaki seçeneklere alternatif olarak ise 3 kampanya boyunca sipariş vermemeniz halinde yine temsilcilik iptali yapılır. Dediğim gibi 3 kampanya hiç sipariş vermediğinizde sistem sizin temsilciliğinizi otomatik olarak iptal etmektedir.

Tekrar Temsilci Başvurusu Yapabilirsiniz

İptal ettirmeniz ya da sipariş vermemeye bağlı otomatik iptallerde hiçbir zaman hak mahrumiyeti yaşanmaz. Temsilci olmaya karar verdiğinizde tekrardan başvuru yaparak dönebilirsiniz. Tabii ki bunun için Avon’a ödenmemiş borcunuz ve bu borca bağlı olarak devam eden yasal süreciniz olmaması gerekir.

Neden İptal Ettirmek İstiyorsunuz?

İnsanlar AVON ve kazanç fırsatlarını sevmesine karşın genelde insan faktörüne bağlı olarak sıkılabilmektedir. Örnek vermek gerekirse satış liderleri, kargo firması çalışanları ya da kazanç sağlamamızda en önemli kaynak olan AVON kullanıcıları yani müşterilerimiz olabilmektedir. Tabii ki sorun ne olursa olsun, ne kadar büyük olursa olsun mutlaka bir çözümü vardır. Bu nedenle en sık karşılaştığım sorunlar ve çözüm önerilerine geçmek istiyorum.

Satış Lideri Kaynaklı Sorunlar

Avon ya da diğer kozmetik firmalarında temsilci olduğunuzda mutlaka bir üstünüz yani lideriniz olur. İlerleyen zamanlarda sizde satış lideri olduğunuzda sizin de direkt bağlınızda temsilcileriniz olur. Onları yönetmek, başarılarını artırmak için çabalamanız gerekir. Çünkü onların satış başarısı arttıkça sizin de gelir oranınız artacaktır. SL haliyle her insanın yapabileceği bir şey değildir. Bu nedenle bazı satış satış liderlerinin hatalı davranışları sonucu temsilcileri kızdırdıkları, küstürdüklerini görüyoruz, duyuyoruz.

İlgisiz Davranan Satış Lİderi: En çok şikâyet aldığım hususlardan biri satış liderimi değiştirmek istiyorum. Çünkü benimle hiç ilgilenmiyor. Evet, arkadaşlar bu durum maalesef en sık karşılaşılan SL şikâyetlerinin başında geliyor. Oysaki başarılı bir SL temsilcileri ile yani ekibi ile sürekli iletişim halinde kalması, onları bilgilendirmesi, eğitmesi temsilci yanı sıra kendi başarısını da artıracaktır. Neden bilmiyorum ama temsilcilik yaparken şuan ismini bile hatırlamadığım SL 2-3 yıl boyunca bana bir selam bile vermemişti. Tabii ki kendi araştırmalarım ile sorun yaşamıyordum.

Satış Lideri Değiştirme İmkânı Maalesef Yok: Temsilciler ilk olarak satış liderini değiştirmek istiyor. Tabii ki Avon’da böyle bir uygulama olmadığı için SL maalesef değiştiremiyorsunuz. Bu durumda temsilciler eski temsilciliğini pasif bırakarak yeni bir isimle anne, baba, eş ya da kardeşinin adına temsilci başvurusu yaparak yeni bir satış lideri ve ekip ile çalışmaya başlıyor. Bu şekilde başarısı artan çok temsilci biliyorum. Örnek vermek gerekirse daha önce temsili ve SL olan 2 arkadaşımız eski takımında kayıt bulamadıkları için satış liderlikleri iptal olmuş, benim takımıma geldiklerinde ise kendileri ile planlı çalışma yaptık ve şuan her birinin temsilci sayısı 100’e yaklaştı. Hem kazanmaya başladılar hem de SL hediyeleri ile daha mutlular. Bize ulaşmak için 0533 1 376 376 numaralı WhatsApp hattına yazabilirsiniz.

Temsilcinin İzni Olmadan İşlem Yapma: Bazı SL arkadaşlarımız maalesef etik ve Avon kurallarını hiçe sayabilmektedir. Temsilcinin izni olmadan sipariş girme işlemini yapmaktadır. Avon yaptığı açıklama ile bunu kesinlikle yasaklamıştır. Temsilcinin izni olmadan hiçbir satış lideri temsilci adına sipariş giremez. Sadece temsilci onay vermesi ile mümkündür. Sizin izniniz ve haberiniz olmadan işlem yapan SL olursa canınızı sıkmak, temsilciliğinizi iptal etmek yerine 0850 210 28 66 numaralı telefondan o satış liderini AVON’a bildirerek ceza almasını sağlayın. Satış Lideri Etik Kuralnamesi incelemek için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayınız. https://www.satistemsilcileri.com/wp-content/uploads/2016/01/Avon-satis-liderlerinin-uymasi-gereken-kurallar.pdf

 

Müşteri Bulamama, Satış Yapamama: Bazı iptallerin altında yatan neden ise yeteri kadar başarılı olamama yatmaktadır. Yani ürün satacak müşteri bulamama yatmaktadır. Yaşadığınız yer neresi olursa olsun, tüm Türkiye sizin potansiyel müşterinizdir. Bu işi sadece yaşadığınız yerle sınırlamak yerine İnternet teknolojilerini kullanarak Türkiye genelinde yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak sosyal medya ile başlamalısınız. Facebook, Instegram gibi Avon paylaşımları yapacağınız sayfalar açarak Türkiye’nin her yerinden müşterilere ulaşabilirsiniz. Örnek bir Facebook adresi vermek istiyorum. https://tr-tr.facebook.com/avontemsilcisi34/ Takipçi sayısı yaklaşık 30 Bin kişi yani her yaptığı paylaşım ile binlerce kişiyi potansiyel müşterisi haline getiriyor. Daha sonra işinizi büyüterek İnternet sitesi yaparak daha fazla insana ulaşabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse İstanbul’un Bakırköy ilçesinde hizmet veren bir SL http://www.bakirkoytemsilcisi.com açarak buradan hem temsilci kaydı hem de sipariş bulmaktadır.

Kargonun Geç Gelmesi: Türkiye’de 300 Bin düzeyinde temsilci bulunmaktadır. Kimimiz büyükşehirlerde yaşarken kimilerimiz ilçe, belde, kasaba ve köy gibi küçük yerlerde yaşıyoruz. Bazı yerlerde kargo çalışanlarına bağlı sıkıntılar olduğu görülüyor. Geç ulaşma, ilgisiz davranma vs fakat bunun çözümü temsilcilik iptali ile mümkün değildir. Yaşadığınız yerin kargo şubesi işini aksatıyorsa önce o kargo şirketini arayarak sorunu iletebilir, çözüm olmaması halinde AVON’u arayarak sorunun birde kurumsal şekilde kargo firmasına iletilmesini sağlayabiliriz.

İşi Bırakma

Pe ki Sizin Yaşadığınız Sorun Nedir?

Evet, arkadaşlar en sık karşılaştığım sorunları aktarmaya çalıştım ama sizin iptal nedeniniz farklı olabilir. Ama yazıda da belirttiğim gibi hiçbir sorun çözümsüz değildir. İptal başvurusu yapmadan önce dilerseniz yaşadığınız sorunu sayfanın alt kısmında yer alan form aracılığı ile iletin. Çözüm bulamamamız halinde iptal ettirin.

238 Comments

Add a Comment
 1. Ben uzman liderim daha fazla yapamıyorum avon işini bıraktığımda herhangi bir ceza olacak mi ?

  1. Sabriye: Dilediğiniz zaman bırakabilirsiniz. Bu işi yapmak zorunda değilsiniz. O nedenle size herhangi bir yaptırım olması söz konusu bile değildir.

   1. Benim adıma ziraat kartimla işlem yapılmış bunu nasıl cozebilirim ?

    1. Sabriye: 0850 250 28 66 numaralı telefondan Avon müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz. Sabah 08:00 ile 20:00 saatleri arasında arayınız.

     1. Kaç kere aradım ama yapabileceğimiz bir şey yok deniliyor bu nasıl oluyor benim adıma işlem yapılıyor ama bir şey de yapılamıyor ? Ziraat bankasından hesap hareketlerini de yollayabilirim

     2. Sabriye: Bu durumda savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

 2. Mehtap Nur Kömürcü

  Merhaba,

  Bölge sorumlusu benim üyeliğimin silinmemesi için sipariş girmemi ve 2 tane kampanyalı paket olduğunu söyledi. Ben üyeliğimin devam etmesi için bayan parfümü olan paketi göndermesini söyledim. Kendisi tam tersi erkek paketini göndermiş. Sistemden bakıp gördüğümde gelenkargoyu teslim almadım geri gönderdim. Bu ay tekrar sipariş girdiğimde gelen faturada bana sipariş iptal masrafı 10 tl yansitildigini gördüm. Müşteri hizmetlerini aradım durumu bildirdim. Ne yazık ki sert bi tavır ve konuşma tarzıyla karşılaştım. Sizden başka müşterilerimiz var görüşmemiz gereken dendi. Benim adıma yanlış sipariş girilmesi ve bunun bedelinin bana yansıtılması çok saçma bir durum. Yıllardır avon ile calisiyorum sırf bu bölge sorumlusu yüzünden yaşadığım sorunlardan dolayı bırakmak istiyorum.

  1. Mehtap: Aslında hatadan kaynaklı iadelerde 10 TL ücret alınmaması gerekir. Şunu sürekli belirtiyorum. Siparişinizi kimseye gerek duymadan kendiniz girmelisiniz. En azından başkasının hatasından dolayı mağdur olmazsınız.

   1. Mehtap Nur Kömürcü

    Ben sürekli kendim giriyorum aslında bölge sorumlusu o gün aradığında çok yoğundum görebilmek durumda degildim o yüzden kendisi girdi ve hata yaptı sonucu bana yansıdı. Avonun da bununla ilgili yardımcı olamamasi sorunlu kişilerle çalışmaya mecbur bırakılması mantıklı değil. Yıllardır çalışmakta olduğum işi böyle insanlar yüzünden bırakmak ve zarara katlanmak zorunda kalıyorum. Bu konu hakkında yardımcı olamıyor musunuz.

    1. Mehtap: Aslında sorunu hatayı yapan BSS (Bölge Satış Sorumlusu) çözmesi gerekiyor. Çünkü firmanın kadrolu çalışanı, tüm idari kadroyu tanıyor. Hata yaptığını belirterek çözüm üretmesi gerekirdi.

 3. Ben müşterime kargo gönderdim kargoyu alamadı çalıştığı için iadeye gitti kolim. Hiç bir şekilde yardımcı olamadılar bende bu yüzden iptal ettiricem. O yüzden hediyemi alamadım. Geçen kampanyalarda 10 kuruş yüzündn hediyemi göndermediler.

  1. Seda: Senin müşterin kargoyu almadıysa burada suçlu AVON’mu oluyor? Hediye kazananların tespiti sistem tarafından yapılıyor. Belirtilen limite ulaşmadan gönderilmez ki, 1 kuruş bile olsa bu böyledir. Siz kredi kartınıza 10 kuruş eksik ödeme yapın size o 10 kuruş üzerinden faiz işlemeye devam eder. Bu nedenle temsilci iptali yapacaksınız. Bence hiç zaman kaybetmeden 0212 473 12 12 numaralı hatta iptal isteğinizi belirten dilekçeyi FAX olarak gönderin.

 4. İyi akşamlar.ben siparişlerini eksik girdiğim için iptal etmek. İstiyorum siteye giremiyorum..ne yapmam.lazim

  1. Hasine: Böylesi durumlarda satış liderinizden yardım alabilirsiniz. SL sizin panele erişerek siparişinizi düzeltebilir ya da iptal edebilir.

 5. iptal etmek icin faks gönderdim iptal olduğunu bana nasıl bildirirler telefonla mi ararlar

  1. Selma: Genelde kısa mesajla bilgi verilmektedir.

   1. mesaj gelmedi ama bugün telefonla aradığımda müşteri temsilcisi iptal edilmis dedi bir daha aramama gerek var mi

    1. Selma: Müşteri temsilcisi iptal edilmiş dediğine göre daha fazla aramanıza gerek yoktur.

 6. neden bizi üye yapan temsilci bizim adımiza siparis verebiliyor bunu nasıl engelleyebilirim lütfen bi çözüm bulun başkasının yaptığı borcu ödemek istemiyorum

  1. Selma: Satış lideriniz sizin izniniz olmadan sipariş veremez. Bu yaptığının suç olduğunu kendisine hatırlatın. Ayrıca 0850 250 28 66 numaralı telefondan satış liderinin etik kurallara uymadığını belirtiniz.

 7. ben avon temsılcıyım ve uzun suredır yapıyorum bu avon işini fakat son ıkı ayrı sparışte faturama yuksek bi mevlada kdv yansıyor ve bundan ben şıkayetcıyım bu yuzden avondan memun degılım bu konuda yapmam gereken nedır benı bılgılendırır mısınız ACABA

  1. Özlem: Avon’da vergi ya da sizin belirttiğiniz gibi KDV (Katma Değer Vergisi) vs yoktur. Siz yanılıyor olmalısınız.

 8. Devamlı müşteri bulamadığımdan iptal etmek istiyorum

  1. Yıldız: Temsilcilik iptali için 0212 473 12 12 numaralı hatta iptal dilekçesi FAX çekmeniz gerekir.

 9. İstediğimiz zaman iptal edebiliyormuyuz

  1. Özlem: Tabii ki dilediğiniz zaman temsilcilik iptali mümkündür. 0212 473 12 12 numaralı hatta iptal isteğinizi belirtmeniz gerekir.

   1. Benim uyeligimi iptal edermisiniz

    1. Fatma: Üyelik iptali buradan ve bu şekilde yapılmıyor. Boş bir sayfaya adı soyad, temsilci numarası ve temsilci iptal isteğini belirten yazıyı ekleyerek 0212 473 12 12 numaralı hatta FAX çekmeniz gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017