Kadınlarda Ben Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnsanların büyük bir bölümünde doğuştan yada sonradan nevüs dediğimiz ben / benler ortaya çıkabilmektedir. Bunların büyük bir bölümü zararsız yani (iyi huylu tümörler) olmasına karşın özellikle koyu renkli ve 0,5 mm ve üzeri benlerde kanserleşme riski bulunmaktadır. Sağlık riski dışında vücudumuzda görüldüğü bölgeye göre kişide can sıkıcı estetik kusur haline gelebilir. Kadınlarda özellikle yüz ve dudak bölgelerinde sık görüldüğü için hem sağlık, hemde estetik sorun halini almaktadır. Fakat çözümü oldukça basit olup, cerrahi müdahale ile sadece 1 dakika gibi kısa sürede benlerden ve riskleri ile kötü görüntüsünden kurtulabilirsiniz. Peki ben tedavisi nasıl yapılır, hiç merak ettiniz mi? konunun detaylarını sizler için araştırdık, Op. Dr. Seher Şirin’in katkıları ile hazırladığımız yazımızı mutlaka okumalısınız.

Benler Nedir, Neden Olur?
Tıp literatüründe “Nevüs” olarak bilinen benler bir tür cilt lezyonu ve benin çeşidine göre cilt deformasyonu diyebiliriz. Cilt seviyesinde (Yüzeysel) olabileceği gibi ciltten kabarık yapıda olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse damar benleri olarak bilinen “Hemanjiom” iğne ucu küçüklüğünde olabildiği gibi insan yüzünü kaplayacak şekilde büyüyebilmektedir. Bir diğer husus ise benlerin rengi olup, ten renginde olabilecekleri gibi siyah renkte olabilir. Özellikle koyu renk benleri olan insanların biraz daha dikkatli olması gerekir.

Kaç Çeşit Ben Vardır?
Vücudumuzun saçlı deri dahil hemen hemen her yerinde Nevüs görülebilir. Görüldüğü yere, tipine göre, rengine ve davranış şekline göre sınıflandırılmaktadır. Türkçe’de çok fazla isim kullanılmasa da Latince bir çok ismi bulunmaktadır. (Melanom, Nevüs, Verrü, Lipom, Keratom, Papillom, Dermatofibrom, Granilom ve Hemangioma) gibi bir çok isim kullanılmaktadır. Tedavi konusuna geçmeden önce dilerseniz ben çeşitlerini özet şekilde tanıyalım.

Düz Benler: Genellikle siyah ve kahverenginin farklı tonlarında olup, 1 mm ile 1 cm arsında değişen büyüklükleri bulunmaktadır. Ciltten kabarık olmadığı için tedavisinde Lazer ve Radyo Frekans ile başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Et Benleri: Genellikle sonradan ortaya çıkan ve vücudumuzda sürtünme olan bölgelerde sık görülür. Boyun kısmı ve kadınların göğüs bölgelerinde sıkça rastlanır. Tedavisinde buharlaştırma yöntemi etkili olup, Radyo Frekans ve Elektrokoter cihazı etkili olmaktadır. Ciltten kabarık olması nedeniyle Lazer bu tür benlerde herhangi bir etkisi yoktur.

Damar Beni (Hemanjiom)
Yazının giriş kısmında belirttiğimiz gibi benler doğuştan ve sonradan ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle anne babalara büyük iş düşüyor. Yeni doğan bebeklerde sık görülen damar beni (Hemanjiom) büyüme sürecine girmesi halinde tehlike arz etmektedir. Hemanjiom diğer benlere göre daha farklı olup, damar yumağından meydana gelmekte ve rengi genelde açık ve kırmızı tonda olabilmektedir. Vücudun her yerinde görülebildiği gibi iç organlardan karaciğerde hemanjiom görülmektedir. Tedavisi uzun yıllar zor ve karmaşık görünse de geçtiğimiz yıllarda ünlü kalp damar cerrah uzmanlarından Doç. Dr. Onur GÜRER varis tedavisinde kullanılan Sklerozan madde ve benin durumuna göre lazerle tedavisini başarmıştır.

Benler Nasıl Yok Edilir?
Kanserleşme riski ve estetik yönden kötü görünümden kurtulmak için sadece 5 dakikanızı ayırmanız yeterlidir. Bunu yapmadan önce mutlaka bilimsel tedavi yöntemleri ve nasıl yapıldığı konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Bu tür konularda geniş kapsamlı kaynaklara ulaşmak için bentedavisi.com sitesinden yararlanabilirsiniz.

Burunda Ben Ben Tedavi Sonrası

Ben Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?
Peki bu işin mutlaka bir doktor yardımı ile yapılacağını öğrendiysek, şimdi hangi doktora yada bölüme gidilmesi gerektiğini görelim. Öncelikle cilt ile ilgili problemlerin tedavisinde Dermatoloji uzmanları ilgilenmesine karşı uyguladıkları ilaç ve Krioterapi yöntemi beklenen etkiyi göstermemektedir. O nedenle ben tedavisinde daha çok genel cerrah uzmanları tercih edilmektedir.

Lazerle Ben Tedavisi
Evet arkadaşlar uygun bölüm ve doktor seçimini de yaptıktan sonra şimdi ben aldırma işleminde uygulanan tedavi yöntemlerine bakalım. İlk ele alacağımız uygulama Lazer olup, sağlık alanında uygulanışı hızla artan lazer özellikle cilt üzeri uygulamalarda başarılı sonuçlara imza atmaktadır. Fakat tüm benlerde uygulanışı mümkün olmayıp, sadece yüzeysel benlerin tedavisinde kullanılmaktadır. O nedenle kabarık benlerin tedavisinde diğer teknolojiler gerekmektedir.

Elektrokoter ve Radyo Frekans İle (Buharlaştırma)
Lazer uygulaması ciltten kabarık olmayan yüzeysel benlerin tedavisinde uygulanırken kabarık benlerin tedavisinde ise yine 2 gelişmiş teknoloji Radyo Frekans ve Elektrokoter yöntemi önerilmektedir. Kabarık benlerin tedavisinde Elektrokoter elektrik enerjisini ısı enerjisine çevirerek bene dokunulduğu anda eritmektedir. Aynı şekilde kısa adı RF olan Radyo Frekans ise elektrik enerjisini radyo dalgalarına dönüştürerek benlere dokunulduğu anda buharlaştırarak sağlıklı cilt seviyesi ile aynı hale gelene kadar buharlaştırılma yapılır.

Krioterapi (Dondurma)
Özellikle cildiye uzmanlarının sıkça uyguladığı Krioterapi ben aldırma ve siğil tedavisinde kullanılan bir uygulama olup, fakat bir çok dezavantajı bulunmaktadır. -90 Dereceye varan dondurma işlemi ile protein yapısı değişen ben çürüyerek düşmektedir. Fakat kontrolsüz bir uygulama olduğu için sağlıklı dokuda zarar görebilir. O nedenle gerek benler, gerekse siğil tedavisinde öncelikli seçenekler arasında yer almıyor.

Ben Ameliyatı (Önerilmez)
Ben aldırma işleminde teknolojiye bağlı yöntemler yanı sıra en eski uygulamalardan biri olan ameliyat ile yapılmaktadır. Özellikle teknolojik yönden geri kalmış sağlık merkezlerinde uygulanan ameliyat ile ben aldırma benin tüm katmanları ile kesilerek alınması şeklinde uygulanır. Uygulama öncesi bölgesel uyuşturma yaparak kişinin canı yanmaması sağlanır. Ben alınırken elips şeklinde kesi yapılmakta ve oluşan boşluk dikiş ile kapatılmaktadır. Uygulama başarılı olmasına karşın tedavi sonrası maalesef balık kılçığı gibi iz sizi pişman edebilir.

Bitkisel Karışımlar ve Sirkeyle Ben Tedavisi
Ameliyat kadar ilkel yöntemlerden biride İnternet ortamında pervasızca paylaşılmaktadır. Özellikle sirke ile ben tedavisi kesinlikle mantıklı bir şey olmayıp, asitli olan sirki cildinizin yanmasına neden olmaktadır. Sakın bu tür bilimsel yönü olmayan uygulamalara tevessül etmeyiniz.

Ben Tedavisi Yapan Hastaneler
Türkiye’nin en büyük 4 şehri İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan kliniklerinden ücretsiz muayene ve SGK anlaşması ile hizmet alabilirsiniz. Alanında tecrübeli genel cerrahi uzmanlarının görev yaptığı yaptığı kliniklerde 1 dakika gibi kısa bir sürede sağlığınıza kavuşursunuz.

Tedavi Ücretleri Ne Kadar?
Peki şimdi dilerseniz en çok merak edilen hususlardan birine tedavi ücretlerine bakalım.  SGK anlaşmalı olması nedeniyle SSK, Bağkur, Emekli Sandığı ve TSK Personeli için tedavi ücretlerinde %50 indirim uygulanmaktadır. Tedavi ücretleri alınacak olan benin boyutu, sayısı ve uygulanacak tedaviye göre değişmektedir. Aşağıda yer alan bağlantıya tıkladığınızda güncel ben tedavisi ücretlerini görebilirsiniz. https://www.ideaklinik.com/ben-aldirma-fiyatlari.html

Ben Aldırma Sonrası İz Kalır mı?
En çok merak edilen konulardan biride tedavi sonrası iz kalıp, kalmayacağıdır. Lazerle ben tedavisi işleminde hiç bir iz kalmamakta olup, ciltten kabarık benlerin tedavisinde ise çok belli olmayacak şekilde iz kalacaktır. Ameliyat ile ben aldırma yaptığınızda ise çok kötü bir iz kalacaktır. O nedenle ameliyat ile ben aldırması yaptırmayınız. Aşağıda yer alan görsellerde iz kalıp, kalmadığını görebilirsiniz.

Öncesi Sonrası

Op. Dr. Atilla KAYA Sorularınızı Yanıtlıyor
Sağlık alanında siz değerli kadınlara desteğini esirgemeyen genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Atilla KAYA bu sayfada ben aldırma ile ilgili sorularınızı yanıtlıyor. Aşağıda yer alan soru ve yorum formundan uzmanımıza sorularınızı iletebilirsiniz. Hastalarından geri kalan zamanlarda sorularınıza yanıt vermektedir.

https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-ben-tedavisi.html


Yazar: Avon Satış Lideri Mustafa Gövercin
Güncelleme tarihi: 21 Mart 2019 — 16:04
4 Yorum Yorum yap
  1. Merhabalar rf ile ben tedavisi yaptirdim.kabuk dustu ama hafif bir cukur olustu.bu boslugu nasil gideririm.Yardimci olursaniz sevinirim.

    1. Mehmet: Çukur oluşmaması gerekirdi. RF ile yapılan uygulamada cilt seviyesine getirilerek bırakılır. Uzman tecrübesi gerektirir. İsterseniz doktorunuza tekrar giderek rötuş yaptırın.

      1. Hocam daha on gun oldu.2-6 ay arasinda eski haline gelir dendi.bekleyeyim mi yoksa rötuş icin hemen mi gitmem gerekiyor doktora

        1. Mehmet: Tabii ki 1-2 ay beklemek gerekir. Ama dediğim gibi çukurluk düzlenmesi çok uzun zaman alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir