Avon’da Sahte Ürün Nasıl Anlaşılır?

Dünya’nın en büyük kozmetik markası Avon son zamanlarda sahte ürünlerle başı dertte diyebiliriz. Özellikle kozmetik ve parfüm çeşitlerinde yaşanan bu sorun kullanıcılardan gelen şikayetlerle doruğa çıkmış durumdadır. Bu konuda bir yazı yayınlayarak temsilci ve müşterilerini sahte Avon ürünleri ile mücadele etmeye çağırmaktadır. Peki bu konuda ne yapabiliriz, sahte ürünler nasıl anlaşılır? hemen detaylara bakalım.

Sahte Ürünler

Avon Orjinal Ürün Farkları
Firma ürünlerini sahte ürünlerden kolayca ayırt etmek için kendine özel uygulamalar geliştirmektedir. Birincisi tüm ürünler üzerinde Avon logosu olup, aynı şekilde ürünün Türkçe ismine yer verilmektedir. Ürün içeriği INCI bazında detaylıca belirtilmektedir. Bir diğer detay ise ürünlerde mutlaka altı çizili şekilde İngiltere adresi Avon Cosmetics · NN1 5PA ve Türkiye adresi Avon Kozmetik Ürünleri San. ve Tic. A.Ş. Tekfen Kağıthane Ofispark A Blok Kat: 4/11 Merkez Mah. Bağlar Cad. No:14 Kağıthane, İstanbul Tel: 0850 2502866  açıkça belirtilmektedir. Aynı şekilde tüm ürünlerde yeşil nokta işareti ve üretici ülke bilgisine yer vermektedir. Yukarıda belirttiğim hususların olmasına dikkat ediniz.

Sahte Parfüm Nasıl Anlaşılır?
Dünya genelinde sahteciliğin en çok yaşandığı sektör koku olup, Avon dahil bir çok markanın parfümleri taklit edilmektedir. Özellikle içeriğinde yer alan aromalar açıkça belirtilmesi nedeniyle sahte ve taklit ürün hazırlanması daha kolay hale gelmektedir. Avon’un orjinal ve sahte parfüm arasındaki farkı anlamak için nelere dikkat etmeli hemen başlıklar haline görelim.

Tüm Parfümler Kutu ve Ambalaj İle Gönderilir
Son zamanlarda hızla yaygınlaşan açık parfüm satışı yapan yerlerde genelde parfüm şişesi poşete konularak verilir. Avon’da ise şişeyi kırılmalara karşı önleyen kendine özgü kutusu ve genelde kutuyu da saran ambalajı bulunmaktadır. Kutusu yada ambalajı olmayan ürünleri almamalısınız.

Kalıcılık Aromaya Göre Değişir
Özellikle ilk defa Avon parfüm çeşitlerinden birini kullanan müşterilerimiz kokunun kalıcı olmadığından şikayet ederek sahte olduğunu düşünmektedir. Öncelikle her parfüm uzun süre kalıcı olmasını beklemeyin. Özellikle çiçeksi yani hafif kokular kullanıyorsanız çok fazla kalıcılık beklemeyin. Kalıcı parfüm için çiçeksi aromalar yerine şipre aromalarına ağırlık vermelisiniz. Kokunun kalıcı olması için vücut spreyi ile birlikte kullanmalısınız.

Avon’un Açık Parfüm Satışı Yoktur
Özellikle son yıllarda tanesi 5 ile 10 TL’ye satılan açık parfüm çeşitleri arasında Avon dahil bir çok ünlü markanın ürünleri yer almaktadır. Şişe tasarımları hep aynı olup, Avon ile kesinlikle alakası yoktur. Sadece benzetilmeye çalışılmış olup, özellikle içeriğinde yer alan maddeler sağlığınıza zarar verebilir.

Sahte Maskara Nasıl Anlaşılır?
Kadınların en çok tercih ettiği ve göz makyajının olmazsa olmazı maskara seçiminde de sahte ürün kurbanı olabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken aldığınız ürünün karton kutu içinde yada sleeve olarak tabir edilen ve ürünü tamamen saran ambalaj yapısı ile gönderilmektedir. Ürünlerde her iki ambalaj türü çevreye zarar vermemek için aynı anda kullanılmaz. Yani kutu yada tamamen sarılı sleeve ile gelmektedir.

Üretim ve Son Kullanım Tarihlerine Dikkat: Firmanın tüm ürünlerinde AB (Avrupa Birliği) teknik merkezi İngiltere’de yer aldığı için yukarıda belirttiğim adres altı çizili olarak gönderilmektedir. Aynı şekilde ürün kutusu yada ambalajı üzerinde “Mfg.Date ve Exp.Date.” şeklinde üretim ve son tüketim tarihleri yer almaktadır. Aldığınız ürünler en az 30 aylık bir kullanım süreci bulunmaktadır.

Bileşenlere Açıkça Yer Verilir
Tüm Avon ürünlerinde dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise bileşenler olup, İngilizce olarak “Ingredients” başlığı altında açıkça belirtilmektedir.

Ürünün Sahte Olduğundan Şüphelenenler Ne Yapmalı?
Öncelikle bu mücadele firmanın tek başına yapması imkansız olup, temsilci ve müşterilerden destek gerekmektedir. Yaşadığınız yerde gördüğünüz yada aldığınız ürünlerin sahte olmasından şüpheleniyorsanız ürünün fotoğrafı ve satışı yapılan yerin bilgisini Avon Müşteri Hizmetleri Merkezine iletiniz. Temsilci ve takım öncüsü arkadaşlarımız ise bağlı bulundukları bölge satış sorumlusuna iletmesi gerekir.

Sahtecilik Kurbanı Olmamak İçin Ne Yapmalı?
Bu tür ürünler sadece paranızı değil, sağlığınızı da kaybetmenize neden olur. O nedenle orjinal ürün almak için bir kaç basit adıma uymanız yeterli olacaktır.

Ürünleri Temsilci ve Takım Öncülerinden Sipariş Verin
Öncelikle Avon’un satış mağazası yada satış için yetki verdiği mağaza ve bayilik uygulaması yoktur. Ürünleri katalog üzerinden satış yapan temsilci ve takım öncüleri ile yapmaktadır. Bu nedenle satış mağazası vs aramayın. Bunun yerine çevrenizde bu işi yapan birini tespit ederek katalog üzerinden sipariş verin.

Düşük Fiyatlı Ürünlere İtibar Etmeyin
Örnek bir parfüm markası Perceive kadın yada erkek çeşidi fiyat olarak normalde 70-80 TL olup, kampanyalı hali ise 30-35 TL’den aşağı satılmaz. Bu rakamdan aşağı satılan ürünlere temkinli yaklaşmalısınız. Hele hele 5-10 TL gibi bir fiyata satılmasının imkanı yoktur.

Sahte Ürünler Ekonomiye Zarar Verir
Tüm ülkelerin kalkınması üreticiden aldığı vergi ile mümkün olmaktadır. Sahte ve taklit ürünler çoğu zaman kaçak olarak üretilmekte ve satışı yapılmaktadır. Sağlığınıza zarar verebileceği gibi aynı zamanda ülkemizin ekonomisine zarar vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir