Doğrudan Satış Yapan Kozmetik Markaları

Ülkemizde faaliyet gösteren kozmetik markaları bir çoğumuz için güzellik ve bakım anlamına gelse de, bir çok insan için aylık binlerce TL kazanç demektir. Örnek vermek gerekirse Avon kozmetik firmasında her 8 saniyede bir ruj satıldığını biliyor muydunuz? firma ürünlerinin satışını mağaza, bayi yada e-ticaret sitesi üzerinden yapmayıp, direkt olarak doğrudan satış yöntemiyle temsilciler tarafından yapılmaktadır. Anlayacağınız her 8 saniyede bir avon temsilcisi kazanç elde etmektedir. Türkiye’de bu şekilde hizmet veren firma sadece Avon olmayıp, oldukça geniş alternatif bulunmaktadır. Sizde bu şekilde serbest çalışma yöntemi ile kazanç sağlamak isterseniz aşağıda firmaları kısaca tanıtmak istiyorum.

Ek Gelir Sağlayan Firmalar

Doğruran Satış Nedir?
Bazı firmalar ürünlerini mağaza, bayi yada İnternet üzerinden satmak yerine gönüllü temsilciler vasıtası ile yapmaktadır. İşte buna doğrudan satış denmektedir. Bu uygulamayı ilk olarak Avon kozmetik firması başlatmış olup, 130 yıldır aynı yöntemler müşterilerine ulaşmaktadır. Türkiye’de binlerce temsilci ve takım öncüsü katalog üzerinde yer alan ürünleri insanlara tanıtım ve satış yaparak kazanç sağlamaktadır. Doğrudan satış yöntemi olması nedeniyle Türkiye’de avon mağazası, bayilikleri yada satış merkezleri gibi hiç bir uygulaması yoktur. Şimdi dilerseniz bu şekilde çalışan kozmetik markalarını, avantajlarını ve dezavantajlarını ele alalım.

Avon Kozmetik
İlk tanıyacağımız firma bu uygulamayı ilk başlatan Avon olup, 1886 yılında ABD’de kurulmuştur. Şuan dünya genelinde 100’den fazla ülkede hizmet vermekte olup, ülkemizde ise 1993 yılında Avon Türkiye adıyla hizmet vermeye başlamıştır. Yılda 14 farklı katalog ile müşterilerine bir birinden özel ürünler, indirimler ve fırsatlar sunan markanın ürün yelpazaesi arasında kadın, erkek ve çocuklara yönelik parfüm, makyaj, cilt bakımı, moda, kişisel bakım, saç bakımı, moda ve evinizin ihtiyacı ürünleri bulabilirsiniz. Kazanç sağlamak isteyenler için iki seçenek olup, her hangi bir ücret ödemeden avon temsilcisi olarak %15-%25 kazanç oranı ile satışı kolay olan ürünlerini hemen satmaya başlayabilirsiniz. Daha fazla ve sürekli kazanç elde etmek isterseniz takım öncüsü olarak temsilci kaydı yapabilir, kendi takımınızı kurabilirsiniz. Kayıt yaptığınız temsilcilerin satışlarından da %9’a varan prim elde edersiniz. Yada kendinize güveniyorsanız bölge satış sorumlusu olabilir, Avon’un kariyer fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Son zamanlarda temsilci olmak için herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Oriflame
Türkiye’de doğrudan satış yapanlar genelde ikiye ayrılmaktadır. Avon yapanlar, Oriflame yapanlar şeklinde sürekli geçişler dikkat çekmektedir. Yine aynı şekilde yabancı bir marka olup, 1967 yılında iki kardeş tarafından İsveç’te kurulmuştur. Şuan dünya genelinde 3 milyon ve üzeri temsilcisi ile müşterilerine ürünlerini satmaktadır. Ürünleri genelde doğadan ilham alan, bitkisel yönleri öne çıkmaktadır. Ürün gruplarına bakıldığında cilt bakımı, makyaj, parfüm, saç bakımı, kişisel bakım, aksesuarlar, erkek bakımı ve sağlıklı yaşam ürünleri içermektedir. Oriflame temsilcisi olmak için size en yakın danışman yada Oriflame İnternet sitesinden başvuru yapabilirsiniz. Kayıt ücreti 25 TL olup, bazı kampanyalarda 1 TL’ye kadar düşmektedir. Bu ücreti ilk siparişiniz ile ödersiniz.

Amway
Türkiye’de yıllık cirosu yaklaşık 200 milyon TL olan Amway sağlık, güzellik ve ev bakımı alanında ürünleri ile dikkat çekmektedir. Yine yabancı merkezli kozmetik markalarından biri olup, 1959 yılında Michigan’da kurulmuştur. ABD’nin en büyük şirketleri arasında 114. sırada yer almakta olup, yine kazanç sağlamak isteyen temsilciler için güvenilir bir marka olduğu söylenebilir. Özellikle ev temizlik ürünleri çok fazla ilgi görmektedir. Amway temsilcileri %3 ile %21 arasında gelir elde etmektedir.

Huncalife
Türkiye’nin bir diğer önemli markası olan Hunca Kozmetik markası ile 1957 yılında faaliyetlerine başlamış olup, yaklaşık 5 yıl önce doğrudan satış uygulamasına başlamıştır. Huncalife markası ile başladığı doğrudan satış uygulamasında Huncanın gözde markaları olan She, Jagler, Caldion gibi markaları bulma imkanınız yoktur. Onları market ve kozmetik firmalarına bayilik şeklinde vermektedir. Bu nedenle çok sıcak bakmadığım söylemeliyim.

Hangi Marka İle Çalışmalıyım?
Yukarıda belli başlı markaları ele aldık, bunların içinde en çok tercih edeceğimiz marka hiç şüphesiz Avon olacaktır. Nedenlerine gelecek olursak satışı daha kolay, ürünleri daha çok tanınmış ve reklamlar ile sürekli güncel olması temsilcilere büyük avantaj sağlamaktadır. Ücretsiz üye olarak hemen kazanmaya başlayabilirsiniz. Sadece maddi kazanç ile sınırlı kalmayacak ilk 3 kampanya hoşgeldin hediyelerinden yararlanacak, sonraki kampanyalarda ise 400 TL ve üzeri her siparişinde her kampanya farklı bir temsilci hediyesi kazanacaksınız.

Avon Temsilcisi Ne Kadar Kazanır?
Nasıl çalışacağınıza karışmayan marka kazanç miktarını da sizin belirlemenizi sağlamaktır. Bunun için sınırsız bir kazanç olayı olup, başarınıza göre aylık binlerce TL kazanabilirsiniz. Satışını yapacağınız ürünlerden %15-%25 arası kazanç sağlayacaksınız. Başarınıza göre elite club üyesi olabilirsiniz. Yıl sonunda 2000 TL’ye varan AvonPara kazanır, kazandığınız bu puanları hepsiburada.com’da kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir