Doğrudan Satış Firmaları

Kişiden kişiye satış olarak da bilinen doğrudan satış yöntemi ile Türkiye’de yaklaşık 1,5 milyon insan kazanç sağlamaktadır. Doğrudan satış denince insanın aklına ilk olarak Avon, Oriflame gibi kozmetik markaları gelmektedir. Evet, doğru bir düşünce olmasına karşın sadece kozmetik markaları ile sınırlanamaz. Ürünler gibi birçok hizmette doğrudan satış yöntemi ile satılmaktadır. Örnek vermek gerekirse NETİM İletişim firması telekomünikasyon, sigorta ve asistans hizmetlerini doğrudan satış yöntemi ile müşterilerine ulaştırmaktadır.

Doğrudan satış
Türkiye’de doğrudan satış yapan firmaların bazıları

Doğrudan Satış Nedir?

Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi kişiden kişiye satış yöntemi demektir. Piramit yapılarla karıştırılmaması gerekir. Doğrudan satış yönteminde kazanç şekli ürün, ürünler ya da hizmetin tanıtım ve satışı şeklinde olmaktadır. 18 yaşını dolduran (çalışan, öğrenci, ev hanımı, emekli vb) herkesin asli ya da ek iş olarak uygulayabileceği bir yöntemdir. Herhangi bir iş yeri açmadan, sermaye ya da masraf gerektirmeden kazanç sağlama yöntemi de diyebiliriz.

Örnek vermek gerekirse 100 kişinin çalıştığı bir firmada görev yapıyorsunuz. Avon bağımsız temsilci olduğunuzu kabul edelim. Avon kataloğunu çalışma arkadaşlarınıza göstererek onların istediği ürünlerin Avon’dan temin edebilirsiniz. Katalogda yazan fiyatlar sizi ilgilendirmez. Çünkü Avon size orada yazan ücretten %33’e varan indirimle gönderecektir. Örnek katalogda 100 TL yazıyorsa Avon size o ürünleri 67-75 TL arası bir fiyata gönderecektir.

Hemde ilk etapta hiç bir ödeme yapmadan ürün alırsınız. Avon ürünleri size gönderir. Müşterilerinize teslim ederek, ücretleri toplarsınız. Topladığınız ücretlerden kendi kazancınızı alarak 15 gün içerisinde Avon’a ödemenizi yaparsınız. Oldukça basit ve kazançlı bir iş olduğunu verdiğim örnekle aktardım. Tabii ki doğrudan satış denince sadece Avon bulunmuyor. Avon benzeri birçok marka bulunuyor. Bu sayfada bu markaları yakından tanıyacağız.

Türkiye’deki Doğrudan Satış Firmaları

Bir üst paragrafta da belirtildiği gibi doğrudan satış firmaları olarak Avon ve benzeri birçok kurumsal marka bulunmaktadır. Sitemizin yayın alanı kozmetik olması nedeniyle bizler doğrudan satış yapan kozmetik markalarına yer vereceğiz. Hazır konu Avon’dan açılmışken ilk olarak Avon kozmetik firmasını tanıyarak başlayalım.

Avon Kozmetik

Doğrudan satış firmaları arasında en eski markalardan biri diyebilirim. Aynı zamanda Türkiye’nin 1 numaralı doğrudan satış markası gibi ödülleri bulunmaktadır. Şirket ilk kurulduğu 1886 yılından beri ürünlerini doğrudan satış yöntemi ile müşterilerine ulaştırmaktadır. 1886 Yılında ABD’nin New York eyaletinde kurulmuş olup, şirketin ilk adı The California Perfume Company’dir. Avon’un kurucusu David McConnel Shakespeare hayranı olması nedeniyle şirketin ismini Shakespeare’in doğduğu kasabanın adı olan AVON ile değiştirmiştir.

İlk Avon kataloğu 1895 yılında basılmış olup, Avon’un ilk temsilcisi Mrs. Albee olarak kadınların Amerika’da henüz oy kullanması mümkün olmadığı bir dönemde bile onlara kazanç fırsatını göstermiştir. Birçok ilke imza atan Avon 1896 yılında ilk laboratuvarı kurarak ilk parfüm markası olan Little Dot üretmiştir.

Avon Türkiye firması 1993 yılında kuruldu. Genel müdürlük koltuğunda Orkun Gül oturmaktadır. Orkun Gül aynı zamanda kısa adı DSD olan (Doğrudan Satış Derneği) yönetim kurulu başkanıdır. DSD ile ilgili birazdan geniş çaplı bilgi vereceğiz. Avon Türkiye yanı sıra 100’den fazla ülkede hizmet vermektedir. Dünya genelinde yaklaşık 7 Milyon bağımsız temsilcisi bulunmaktadır. Avon’un hizmet verdiği ülkeleri Avon Worldwide sitesinden görebilirsiniz.

Türkiye’de yaklaşık 400 Bin Avon temsilcisi ve yine yaklaşık 20 Bin civarında Avon satış lideri bulunmaktadır. Şimdi dilerseniz temsilci ve satış lideri arasındaki farkı görelim. Avon ülkemizde kadın, erkek herkese kazanç imkanları sağlamaktadır. Kazanç imkanları olarak temsilci ya da satış lideri olmanızı önermektedir. İsterseniz her ikisini de aynı anda yapabilirsiniz.

Avon Temsilcisi Ne İş Yapar

Aslında temsilci olmanın mantığı Avon’dan ürün alabilmektir. Yani temsilci olmak size herhangi bir satış zorunluluğu getirmez. İsteyen sadece kendi kullandığı Avon ürünlerini %33’e varan indirimlerle almak içinde Avon temsilcisi olabilir. Fakat kazanç sağlamak isterse katalogda yer alan ürünleri çevresindeki insanlara da getirterek kazanç sağlar. İsterse İnternet ve sosyal medya gibi mecraları kullanarak Türkiye’nin her yerine satış yapabilir. Avon temsilcisinin kazanç yöntemi katalog üzerinde yer alan ürünlerden insanlara satması ile olur. Sipariş alır, Avon’a iletir. Avon ürünleri gönderir, müşterisine teslim eder. Katalog üzerinde yer alan fiyatlar müşteri fiyatlarıdır. Temsilci %33’e varan indirimle alır. Yani %33’e varan oranda kazanır. Tabii ki tek kazancı para değil, aynı zamanda her kampanya muhteşem temsilci hediyeleri de kazanır.

Avon Satış Lideri Nasıl Kazanır

Bir diğer kazanç yöntemi ise Avon satış liderliğidir. Temsilcilere göre daha fazla kazanç, hediye ve fırsata sahip olduğu söylenebilir. Öyle ki son model AUDI ve Mercedes gibi otomobil sahibi bile olabilir. Tabii ki isteyen hem temsilci hem de satış liderliğini aynı anda yürütebilir. Şimdi dilerseniz Avon satış lideri nedir, nasıl olunur? Sorusuna yanıt verelim. Daha önceleri Avon takım öncüsü olarak da bilinen satış liderliği modelinde kazanç temsilci kaydı yapmaya yöneliktir. Yani Avon’a yeni temsilciler kazandırmaya yöneliktir. Kayıt yaptığınız her temsilci sizin ekibiniz oluyor. Ekibinizde yer alan üyelerin satışlarından Avon size %9’a varan oranda pirim veriyor. Aylık ödemeler şeklinde her ay binlerce TL kazanabileceğinizi söyleyebilirim.

Avon Temsilci Ol

Doğrudan satış ile kazanmak isteyenlere ilk önerimiz Avon olmaktadır. Şimdi Avon temsilcisi ya da satış lideri olmak için yapmanız gereken tek şey aşağıda yer alan formu doldurmaktadır. Görevli arkadaşlarımız sizi arayarak kesin kaydınızı yapacaklardır.

1 Step 1
AVON Temsilci Başvuru Formu

KİŞİSEL BİLGİLER

ADRES BİLGİLERİ

keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder

Oriflame

Türkiye’de doğrudan satış yapanlar genelde 3’e ayrılmaktadır. Avon yapanlar, Oriflame yapanlar ya da son yıllarda verdiği reklamlarla adından sıkça söz ettiren Farmasi yapanlar şeklinde sürekli geçişler dikkat çekmektedir.

Oriflame Nedir?

Yine aynı şekilde yabancı bir marka olup, 1967 yılında iki kardeş tarafından İsveç’te kurulmuştur. Şuan dünya genelinde 3 milyon ve üzeri temsilcisi ile müşterilerine ürünlerini katalog üzerinden ulaştırmaktadır. Ürünleri genelde doğadan ilham alan, bitkisel ürünler şeklinde öne çıkmaktadır. Ürün gruplarına baktığımızda cilt bakımı, makyaj, parfüm, saç bakımı, kişisel bakım, aksesuarlar, erkek bakımı ve sağlıklı yaşam ürünleri şeklinde kategorilere ayrılmaktadır.

Oriflame Danışman Nasıl Olunur?

Oriflame temsilcisi olmak için size en yakın danışman yada Oriflame İnternet sitesinden başvuru yapabilirsiniz. Başvuru için herhangi bir ücret alınmamaktadır. Aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz. https://tr.oriflame.com/business-opportunity/become-consultant

Amway

Türkiye’de yıllık cirosu yaklaşık 200 milyon TL olan Amway sağlık, güzellik ve ev bakımı alanında ürünleri ile dikkat çekmektedir. Yine yabancı merkezli kozmetik markalarından biri olup, 1959 yılında Michigan’da kurulmuştur. ABD’nin en büyük şirketleri arasında 114. sırada yer almakta olup, yine kazanç sağlamak isteyen temsilciler için güvenilir bir marka olduğu söylenebilir. Özellikle ev temizlik ürünleri çok fazla ilgi görmektedir. Amway temsilcileri %3 ile %21 arasında gelir elde etmektedir. https://www.amway.com.tr/

Huncalife

Türkiye’nin bir diğer önemli kozmetik markası olan Hunca, 1957 yılında faaliyetlerine başlamıştır. Yaklaşık 10 yıldır ise doğrudan satış hizmeti de vermektedir. Fakat tüm ürünlerini Huncalife katalogda satmak yerine bazı ürünlerine yer vermektedir. Çünkü belirli ürünleri doğrudan satış yerine zincir marketler ve kozmetik satış mağazalarına vermektedir. Ben bu nedenle pek sıcak bakmadığımı belirtmeliyim. https://tr.huncalife.com/Default

Farmasi

Türkiye’nin geliştirdiği markalardan biri de Farmasi olup, özellikle son aylarda TV reklamları ile baya bir popüler hale geldi diyebilirim. 1950 Yılında Doktor Cevdet Tuna tarafından kurulmuştur. Farmasi doğrudan satış sistemine 2010 yılında dahil olmuştur. https://www.farmasiint.com/anasayfa

Forever

Firmanın sloganı The Aloe Vera Company olarak geçmektedir. Yani biz aloe vera şirketiyiz demek istiyor. Buradan da anlaşılacağı üzere Forever ürünleri daha çok aloe vera içerikli ürünlerden oluşuyor. Aynı zamanda arıların ürettiği maddeleri içeren yiyecek, içecek, cilt bakımı ve kilo kontrol ürünleri satmaktadır. 1978 Yılından beri var olmasına karşın Türkiye’de daha yeni markalardan biridir. Aynı zamanda doğrudan satış derneği üyeleri arasında yer almaktadır. https://www.flptr.com/

Herbalife Nutrition

ADB kaynaklı firmalardan biri olan Herbalife 1980 yılında kurulmuştur. Türkiye’de ise 1998 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Herbalife Nutrition ürünleri arasında kilo kontrolü, takviye edici gıdalar ve kişisel bakım ürünleri öne çıkmaktadır. Ülkemiz dahil olmak üzere dünya genelinde 90’dan fazla ülkede doğrudan satış yöntemi ile hizmet vermektedir. https://www.herbalife.com.tr/

Tupperware

Kozmetik yerine daha çok ev ihtiyaçlarını satarak kazanç sağlamak isteyenler için Tupperware markası önerilmektedir. Kadınların hayatını değiştirmek için çalışıyoruz. Diyen firma 1946 yılında kurulmuş olup, Türkiye’de ise 1996 yılında yer almıştır. Ürün grupları yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi mutfak ürünleri ve etkili temizlik maddelerinden oluşmaktadır. https://www.tupperware.com.tr/index

LR Health & Beauty

Forever gibi aloe vera içerikli ürünler satan bir marka LR Health & Beauty, 1985 Yılında kurulmuş olup, yine doğrudan satış yöntemi ile kazanç sağlayabileceğiniz markalardan biridir. Şirket ile ilgili detaylara aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://www.lrworld.com/

Doğrudan Satış Derneği

Kısa adı DSD olan (Doğrudan Satış Derneği) 25 yıldır kullanıcı haklarını korumak adına hizmet vermektedir. Aynı zamanda insanları mağdur eden piramit yapılarla mücadele etmektedir. Derneğin yeni başkanı Avon’un genel müdürü Orkun Gül olup, DSD ile ilgili daha fazla bilgiye https://dsd.org.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Doğrudan satış firmaları ile ilgili aktaracaklarımız bu kadar olup, sayfada genelde DSD’ye üye firmalara yer vermeye çalıştık, Farmasi hariç tüm markalar doğrudan satış derneği üyesidir. Tabii ki doğrudan satış yapan markalar bunlarla sınırlı değildir. Bu sayfada en çok tercih edilen markalara yer vermeye çalıştım. Dilediğiniz marka ile çalışarak para kazanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir